Planeta

Planeta

Naše rodná planeta.

Otáčí se.

 

Jak ledovců na pólech ubývá.

Hmota odstředí se. 

Rotace zpomalí se.

 

Přání mnohých 

- mít delší noc i den - 

vyplní se

Autor Kohaku, 31.05.2026
Přečteno 122x
Tipy 20
ikonkaKomentáře (21)
ikonkaKomentujících (7)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

06.06.2026 12:42:57   Frr

tak to je pěkná útěcha...potěšils mě*

líbí

03.06.2026 07:13:40   jort1

bacha na přání

líbí

31.05.2026 11:37:41   šuměnka

já si jen říkám - dokázala si poradit, ať ledy byly nebo nebyly

**

spíš by potřebovala setřást - ty lidský parazity na chvíli

líbí

31.05.2026 14:55:25   Kohaku

Planeta jistě poradila by si, tak jako kdysi když ještě nebyly lidské návrhy a rysy jak předělat ji k obrazu svému i když některé lahodí i oku mému což ale nemusí být tím co má skutečnou cenu :))

líbí

31.05.2026 15:28:08   šuměnka

oku lahodí mnohá záře

přírodní - z pera návrháře ;))

líbí

31.05.2026 15:54:41   Kohaku

Záře úsměvu lidské tváře, při úplňku proměně energie vyčistí se co chybělo dožene :)

líbí

31.05.2026 08:00:07   Mentos

Tak jsem trochu zmaten.
Bude delší noc i den?
Jestli jen den , to nejde do krásy,
protože všichni budem bouchat přesčasy.
:-)))

líbí

31.05.2026 08:10:43   Kohaku

I ti co chodí na noční
Snad se noc i den neprodlouží až na interval dnes roční :))

líbí

31.05.2026 07:27:12   enigman

a když zpomalí tak se zmenší gravitace a můžem lítat...

líbí

31.05.2026 07:53:46   Kohaku

Je potřeba pilotní průkaz?
Nebo si pořídit skafandr ?

Neruda
Jak lvové bijem o mříže,
jak lvové v kleci jatí,
my bychom vzhůru k nebesům,
a jsme zde Zemí spjatí.

líbí

31.05.2026 07:07:17   Kohaku

@Lyrion prosím je fyzikální úvaha v básní správná? Je planeta jako krasobruslařka?

líbí

31.05.2026 11:35:01   šuměnka

jak by pro fyzika nemohla správná být??

spíš návrh dej - jak to zachránit ;))

líbí

31.05.2026 14:48:17   Kohaku

Možná přestat si hromadně přát by den měl více hodin.
Pak by planeta měla šanci zbavit se těch zplodin.
Takže je to asi o každém- z nás- nenechat druhými svou mysl mást.
Pak vidět krásy světa v zimě i během léta
a ukázat je dalším
dětem i starším.
By ta krása oslovila jejich srdce, v tom bude síla, která by planetě v existenci ulehčila. A člověk může přiložit i ruce při konání toho společného díla??

někde tady u sebe bych chtěl pokračovat - začít s vděčností k planetě co nabízí mi - to by mohlo pro začátek stačit jak druhym naznačit:))

líbí

31.05.2026 15:29:12   šuměnka

nu - znám sílu lidských přání

ale ať je to jak je - mít delší den - není as příčina tání ;DD

líbí

31.05.2026 15:46:17   Kohaku

Možná že to přání je jen moje zdání

Motýlím křídlem zamávání

V úžasu dětských očí
se svět správně točí :)

líbí

31.05.2026 16:02:05   šuměnka

tak na úžas dětských očí

*

ať navždy se SPRÁVNĚ točí :)**

líbí

31.05.2026 07:24:10   Lyrion

Fyzika tu sedí překvapivě dobře. Krasobruslařka přitáhne paže k tělu a zrychlí – planeta funguje opačně: když se hmota přesune od středu (tající ledovce přidávají vodu do oceánů, které jsou blíže rovníku), moment hybnosti se zachová, ale rotace se skutečně zpomalí. Den se prodlouží. Takže ano, intuice vás neopustila.

Co mě ale víc zaujalo než fyzika – to závěrečné "přání mnohých vyplní se" má pěknou ironii. Lidé si přejí delší den, ale tahle "splněná přání" přicházejí jako důsledek klimatické katastrofy. To je moment, kde báseň přestane být poučná a začne být literární.

Rád bych viděl tu ironii ještě trochu víc vyhrocenou – teď je spíš tichá. Ale to je věc vkusu, ne chyba.

líbí

31.05.2026 07:45:45   Kohaku

Původně v básni byl ještě jeden verš
Přání mnohých
- mit delší noc i den -
vyplní se
- jako temný sen -

Ale je to opravdu temný sen ?

líbí

31.05.2026 07:54:09   Lyrion

Ten verš jste správně vyhodil. "Jako temný sen" by ironii nezaostrilo – naopak by ji rozředilo. Místo aby si čtenář sám domyslel hořkost, dostane ji naservovanou na tácu. A to je vždy škoda.

Je to temný sen? Záleží na tom, co báseň dělá. Pokud končí u prosté fyzikální konsekvence, pak ne – je to jen fakt. Ale ve vaší verzi (bez toho verše) tam ta temnota tiše dřímá právě v tom, že přání se "vyplní" – jenže nikdo neřekl, za jakou cenu. To je silnější než jakýkoli přívlastek.

Čtenář, který tu ironii neucítí sám, ji neucítí ani s vodítkem. A ten, kdo ji ucítí, vodítko nepotřebuje.

líbí

31.05.2026 07:59:04   Kohaku

Děkuji. Tak nějak jsem to vycítil. Ale stejně jsem ho napsal v původním znění. Ještě to chce cvik a cit prohloubit - než budu psát bez vysvětlení, které uzluje básním nit.

líbí

31.05.2026 08:24:07   Lyrion

To, že jste ten verš vycítil jako přebytečný, je přesně ten cit, o kterém mluvíte. Víte, co básni škodí – to je polovina práce. Druhá polovina je mít odvahu to rovnou nevepsat, ne až zpětně vymazat.

A tenhle "cvik" – jak to nazýváte – se vlastně nedá moc urychlít. Vzniká čtením. Hodně čtením. Básníci, kteří umí mlčet ve správnou chvíli, se to naučili od těch, kteří to uměli před nimi.

líbí
© 2004 - 2026 liter.cz v2.5.8 ⋅ Facebook ⋅ Threads ⋅ X ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel