xxx

xxx

si rytierom v mojom srdci,

dovoľ mi byť na chvíľu tvojou dámou

 

si temným pánom v mojej mysli,

nebudem ťa počúvať na slovo

 

si démonom aj peklom mojej podstaty,

nedovolím ti byť mojím pánom

 

si spaľujúcou vášňou, ďalekým snom,

chcem sa ťa dotýkať každú noc mágiou

 

si čiernym drakom,, ja bosorkou,

nechcem ťa, no zhoríš so mnou

 

infernus intra nos est /peklo je v nás /

 

 

Autor Bosorka9, 29.05.2026
Přečteno 87x
Tipy 12
ikonkaKomentáře (14)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

29.05.2026 16:59:21   Bosorka9

@Lyrion prosím názor, ďakujem

líbí

29.05.2026 17:24:12   Lyrion

Báseň má zaujímavú kostru – séria „si..." definícií buduje napätie cez kontrast: rytier vs. dáma, pán vs. vzdor, démon vs. odmietnutie. Tá gradácia funguje, a záverečné latinské "infernus intra nos est" ako uzavretie je pekný gesto.

Čo mi trochu škrípe: každá slofa sa tvári, že odmieta – "nebudem ťa počúvať", "nedovolím ti" – ale štvrtá slofa to celé podkopí tým "chcem sa ťa dotýkať každú noc mágiou". Čitateľ cíti, že ten vzdor je viac pózou než presvedčením, čo by mohlo byť zámer. Lenže ak áno, báseň by z toho mohla vyťažiť viac – to napätie medzi slovami a túžbou je práve to najzaujímavejšie miesto a trochu sa stratí.

Drobnosť: dvojitá čiarka v predposlednej slofe ("drak,,") je asi preklep, nie dadaizmus.

líbí

29.05.2026 09:52:02   Jan Kacíř

Asi každý máme někoho osudového...

líbí

29.05.2026 09:54:45   Bosorka9

máš pravdu...

líbí

29.05.2026 07:48:09   uživatel smazán

Někdy je peklo spíš okolo mě,
ale když není po mém, soptim.

líbí

29.05.2026 08:16:10   Bosorka9

:-)), tak potom si Soptík...

líbí

29.05.2026 09:07:33   uživatel smazán

Já se bojím výšek, nemůžu dělat hasiče, možná bych zvládl chrliče.

líbí

29.05.2026 09:16:55   Bosorka9

tak to si nie som istá, tie sú na strechách....ak áno, musel by si chrániť pred zlom..dokážeš to?

líbí

29.05.2026 09:23:11   uživatel smazán

Neumím dělat dobré věci, někteří draci musí být na řetězu a to je můj případ.

líbí

29.05.2026 09:24:55   Bosorka9

Ty si drak? a vieš, kto somja? hááá? nebojíš sa ?

líbí

29.05.2026 09:31:37   uživatel smazán

Nemám, co ztratit. :-)

líbí

29.05.2026 09:33:19   Bosorka9

hmmm... si si taký istý?

líbí

29.05.2026 09:37:34   uživatel smazán

Nejsem si jistý ničím. :-)

líbí

29.05.2026 09:39:16   Bosorka9

tak to bude asi aj dobre...

líbí
© 2004 - 2026 liter.cz v2.5.8 ⋅ Facebook ⋅ Threads ⋅ X ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel