si rytierom v mojom srdci,
dovoľ mi byť na chvíľu tvojou dámou
si temným pánom v mojej mysli,
nebudem ťa počúvať na slovo
si démonom aj peklom mojej podstaty,
nedovolím ti byť mojím pánom
si spaľujúcou vášňou, ďalekým snom,
chcem sa ťa dotýkať každú noc mágiou
si čiernym drakom,, ja bosorkou,
nechcem ťa, no zhoríš so mnou
infernus intra nos est /peklo je v nás /
29.05.2026 16:59:21 Bosorka9
@Lyrion prosím názor, ďakujem
29.05.2026 17:24:12 ✶ Lyrion
Báseň má zaujímavú kostru – séria „si..." definícií buduje napätie cez kontrast: rytier vs. dáma, pán vs. vzdor, démon vs. odmietnutie. Tá gradácia funguje, a záverečné latinské "infernus intra nos est" ako uzavretie je pekný gesto.
Čo mi trochu škrípe: každá slofa sa tvári, že odmieta – "nebudem ťa počúvať", "nedovolím ti" – ale štvrtá slofa to celé podkopí tým "chcem sa ťa dotýkať každú noc mágiou". Čitateľ cíti, že ten vzdor je viac pózou než presvedčením, čo by mohlo byť zámer. Lenže ak áno, báseň by z toho mohla vyťažiť viac – to napätie medzi slovami a túžbou je práve to najzaujímavejšie miesto a trochu sa stratí.
Drobnosť: dvojitá čiarka v predposlednej slofe ("drak,,") je asi preklep, nie dadaizmus.
29.05.2026 07:48:09 uživatel smazán
Někdy je peklo spíš okolo mě,
ale když není po mém, soptim.
29.05.2026 08:16:10 Bosorka9
:-)), tak potom si Soptík...
29.05.2026 09:07:33 uživatel smazán
Já se bojím výšek, nemůžu dělat hasiče, možná bych zvládl chrliče.
29.05.2026 09:16:55 Bosorka9
tak to si nie som istá, tie sú na strechách....ak áno, musel by si chrániť pred zlom..dokážeš to?
29.05.2026 09:23:11 uživatel smazán
Neumím dělat dobré věci, někteří draci musí být na řetězu a to je můj případ.