Panychida za malou včelku

Panychida za malou včelku

Anotace: Buď sbohem, ty, dělnice věčnosti!

Ač velikostí nikoliv největší, 

udělila jsi mi velkou lekci ze života a umírání. 

A o člověku, 

jaká antropocentrická a egocentrická je to bytost. 

Odpusť, prosím,

protože jsem tě nespasil, 

nechtěl jsem se ztrapnit před čekajícími adolescenty.

Což mne samozřejmě neomlouvá. 

Před více jak 4 000 lety jsme spolu měli my, 

Zlatý učitel a mí předkové, a vy, lesní včely, 

měli takříkajíc symbiotický vztah. 

Snažili jste se, ale ať tak či onak, 

člověk padl do Dějin. 

Možná to byla Boží vůle, 

ale stejně...

Jsme těžký ořech k rozlousknutí. 

Evidentně ne tak vy. 

Ach jo. 

Dějinami neprojde nikdo čistý. 

Autor paanrostlin, 03.06.2026
Přečteno 51x
Tipy 13
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

03.06.2026 12:59:08   Lighter

Žijeme sice v geologické éře, kterou jsme si dost namyšleně nazvali antropocén, ale nejvíce dominantní živočichové na planetě je v současnosti celkově hmyz...:-)

líbí

03.06.2026 17:37:33   paanrostlin

Hned v závěsu po HOUBÁCH (mrk mrk), ROSTLINÁCH a jiných psychoaktivních živočiších. Co se nám to Matka Příroda jenom snaží říct? Že jsme to pokazili rezolutním způsobem a musíme se k ní navrátit, sic zahyneme?

líbí

04.06.2026 12:58:08   Lighter

Pro přírodu nejsme vrcholem vývoje, ale experimentem jako vše ostatní, to asi jako experimentátor chápeš, že Přírodě se naše zmutovaná egocentrická mysl příliš nepovedla...:-)

A návrat? Ne k přírodě, ale vlastní Myslí se vrátit do přírody...Neumíme si to ani představit! (co je přírodní neboli přirozené neboli mělo by být normální) Děláme totiž jako bychom do přírody nepatřili a tak myslí jen blázni pomatení...

líbí
© 2004 - 2026 liter.cz v2.5.8 ⋅ Facebook ⋅ Threads ⋅ X ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel