Do země Vikingů

Do země Vikingů

Anotace: Do země Vikingů je malé subjektivní ohlédnutí za následovníky Viking metalu.

Už název toho článku může každému napovědět, jakým směrem jsem se to vlastně vydal. Rozhodl jsem se tak připomenout čtenářům a metalovým fanouškům skupiny, kde jsou Vikingové hlavním tématem jejich textů. Severský panteon, stateční válečníci, runy, obři, trpaslíci, valkýry, brány Valhally a bitvy po boku s Odinem i Thorem a jeho kladivem.

Kdo se v těchto vodách objevuje jen sporadicky, byl by překvapen, kolik skupin se nechalo ovlivnit jedním z průkopníků epického viking metalu, švédskou skupinou BATHORY. Kdo tento název zná, určitě ví, že za touto skupinou stál jeden člověk, a tím byl Thomas Forsberg alias Quorthon.

Nezapomenutelné opusy: „Blood, Fire, Death“ (1988), „Hammerheart“ (1990), „Blood on Ice“ (1996) nebo dvoudílný „Nordland I. a II.“ (2002-2003). Pro každého to může být samozřejmě jiné album, protože než se BATHORY propracovali k Vikingům, tak se Quorthonovy texty týkaly převážně zla, temnoty a smrti. To se časem změnilo, a tím i hudba BATHORY.

V každém případě po sobě zanechal spousty skvělé hudby, než sám odešel do Valhally.


* * *

Ale to bylo jen krátké připomenutí. Dnes tu máme další skupiny, které tento žánr kombinují s folk metalem, ale i black metalem a death metalem. Někteří si pak vysloužili nálepku: folk viking metal, viking epic black metal nebo viking death metal. Nechme však různé škatulky být a pojďme se raději podívat, jaké kapely v tomto žánru můžeme najít. Mezi jednotlivými škatulkami je velmi tenká hranice a proto, se v mém článku nebudu, až tak zabývat škatulkováním, nýbrž seznámením se skupinami, které mě zaujaly. Protože není, až tak podstatné, co přesně hrají, ale jak to hrají.

Hned na úvod bych uvedl švédskou skupinu EREB ALTOR, která se svým hudebním projevem přiblížila k již zmiňovaným Bathory nejblíže. To, že tuto skupinu mají více než rádi, dokázali svým novým albem „Blot - Ilt – Taut“ (2016) což jsou přímo cover verze od švédských Bathory. Jejich alba „The End“ (2010) a „Natramn“ (2015) patří mezi poslechový zážitek.

Mezi další zajímavé party určitě patří MÅNEGARM. Asi nejsilnější alba bych zařadil „Nattväsen“ (2009) a „Legions Of The North“ (2013). (Månegarm, nebo-liMánagarmr, je obrovský vlk, který na počátku Ragnaroku pohltí měsíc.) pozn. autora.

Když GRIMNER vydali svůj fantastický nářez Blodshymner (2014) rozhodně se očekával další vál v podobném duchu. To se také stalo a GRIMNER vypustili do světa „Frost Mot Eld“ (2016) a je to další epos plný hrdinských válečníků.


* * *

Jelikož Vikingové nepobývali jen ve Švédsku, ale i v Norsku, tak bych vám chtěl nabídnout několik zajímavých norských skupin, které s některými alby ve mně zanechali nesmazatelnou stopu. První trojka WARDRUNA, SKUGGSJÁ a ENSLAVED mají překvapivě vzájemné propojení. Hlavní tvůrce Wardruny, Einar Selvik alias Kvitrafn s kytaristou Enslaved, Ivarem Bjørsonem tvoří skupinu SKUGGSJÁ, která letos vydala velmi zdařilé album „A Piece for Mind & Mirror“ (2016). WARDRUNA vydala už v roce 2009 album „Runaljod – Gap Var Ginnunga“ a o tři roky později „Runaljod – Yggdrasil.“ Hudebně jsou sice na pomezí soundtracku k filmu Vikingové (smích) a dobové hudby, ale rozhodně sem tématicky patří.

A skupina ENSLAVED? Myslím, že tato parta už existuje na této scéně nějakou řádku let a proto vybrat jejich nejlepší album, by bylo velmi obtížné. Proto jsem zvolil album „Frost“ (1994), které asi nejvíce vychází ze severské mytologie.

Za zmínku stojí, že Norské skupiny ve svých příbězích vycházejí, jak z Norské mytologie, tak i z různých pohanských pověr.


* * *

Jelikož je Dánsko hned, vedle musím zmínit skupinu VANIR, na kterou jsem narazil nedávno. To se mi dostalo do ruky jejich album „Onwards into Battle“ (2012), kde se válečníci z Asgardu opět vyznamenali. Můj drakkar se doplul, až k Faerských ostrovů, kde jsem objevil melodické TÝR. Jejich alba „Ragnarok“ (2006) a „Valkyrja“ (2013) hovoří za své. Já jsem si však oblíbil nejvíce „The Lay of Thrym“ z roku 2011.


* * *

Když se tedy ohlédneme zpět, tak zjistíme, že celá Skandinávie žije příběhy svých bohů, možná i předků. Aby si někdo nemyslel, že jsem zapomněl na zemi tisíce jezer, jak je mnohdy nazýváno Finsko, tak tu mám pár zajímavých skupin, který bych vám rád představil. Takže mezi mé nejoblíbenější finské kapely zasahující do tohoto žánru jsou rozhodně TURISAS. Jejich album „The Varangian Way“ z roku 2007 je pro mě klenot a vidět je živě musí být zážitek. Stejně tak jako ENSIFERUM. Myslím, že tuhle partu zná také hodně lidí. Alba jako „Iron“ (2004) nebo „Victory Songs“ (2007) jsou opravdu nezapomenutelná.

„Turisas – (Iku-Turso) je ve Finské mytologii jméno mořského netvora, který ke občas považován za boha války…“ (pozn.autora)


* * *

A na závěr svého putování za Vikingy jsem si nechal jednu lahůdku v podobě skupiny VETTEN ÄPÄRÄT. Jejich letošní album „Syntyi Talven Kyyneistä“ je vážně pecka.


Co říci závěrem. Pokud vás tento článek zaujal, mohu připravit i druhý díl, který by vytáhl na výsluní některé další evropské kapely, které mají ve své visačce: viking metal nebo folk metal.

Vikingové se dostali i na tento kontinent a rozhodně tam zanechali své dědictví, stejně jako Keltové…
Autor Danny Jé, 07.07.2017
Přečteno 462x
Tipy 2 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Pétík
ikonka Komentáře (13)
ikonka Komentujících (3)

Komentáře

Už jsem stačil pár těch kapel, co jsem neznal, projet a dojmy: Vanir je za mě skákačka, Grimner o trochu lepší skákačka (nemám rád skákačky). MÅNEGARM mě zaujali, ale asi se mi budou víc líbit stará alba... jsou i lépe hodnocená v archivu, hoši asi komercializují:D... jo, ta nová zní dost podbízivě...i ty covery nových alb jsou kýč jak bič:D..he, he..doporučuješ zrovna asi to nejslabší z jejich tvorby (asi máš rád skákačky:D)... za mě teď už ztracení hoši...ale stará alba si od nich poslechnu.:)

01.12.2017 07:56:51 | Jezeroreagovat

Hezký termín, ty skákačky :) Poslouchám hudbu podle nálady. Někdy si dám Voivod, někdy zase Fear Factory a někdy pro změnu Innerwish, Anthrax nebo Joe Satrianiho. Mnohdy si poslechnu Light Out Asia a někdy zase Carbon Base Lifeforms, nebo rovnou otevřu šuplík s jazzovými CD. Nebojím se žádného žánru, ale poslouchám to co se mi líbí. Jestli je to komerční nebo ne, mě vážně nezajímá. Komerce je přece obchod. A každý se z nich se snaží protlačit své dílo do světa. No, hold má někdo štěstí a má dobrej tým kolem sebe a kapela je rychle známá a jiným to trvá déle. To se stává. Vše ovlivňují a řídí lidé. Také se občas divím, čím nás krmí v rádiích za sračky, ale mám volbu, vypnu to a kašlu na ně. Stejně jako filmy, pořád si mohu vybrat. A jenom proto, že kapela hraje trochu víc v radiu, neznamená to, že je špatná. A spousta kapel není až tak instrumentálně zdatná a přesto jsou populární...

Takže bych tuhle diskuzi uzavřel tím, že můj článek je o hudebním stylu, nikoliv o prosazování kapel, že jsou skvělé. Vypíchl jsem kapely, které tento styl prezentují, některé z nich jsem slyšel a některé z nich se mi i líbí...

02.12.2017 18:12:27 | Danny Jéreagovat

Problém je, když kalkulují s tím, co prodají a podřizují tomu všechno ostatní. Pokud tvoří něco s tím, že chtějí, aby to bylo dobrý/zajímavý a ono to má náhodou masový úspěch a hraje se to všude, tak je to úplně jiný případ.
Tahle "komerce" generuje kapely, co jsou jak přes kopírák a to je ZLo.:D

02.12.2017 18:21:36 | Jezeroreagovat

tak s tím s tebou souhlasím... to je špatné...a mnohdy to degeneruje to ostatní...

02.12.2017 18:25:03 | Danny Jéreagovat

Mám tak dobrej odhad, že mě to děsí...ten Vanir a Grimner, jsou nový kapely...skákačková komerce... mrkni na to do metal archivů... jinak vyloženě nic proti skákačkám, na ožíračku dobrý , ale poslouchat to sám doma je vraždění vkusu:D
Mrzí mě, že už nefunguje Mortem zine... tam bylo pár kluků, co se dali číst a měli určitý vkus, třeba ne stejný jako já, ale měli naposloucháno, měli palice a dalo se od nich učit...
...každopádně i tak dík za pár tipů... i když rozhodně nejsi z těch, o kterých bych si myslel, že se v tom fakt vyznaj... což nemusí znamenat, že neposloucháš hodně, nebo dlouho, ale každej prostě nemá ten sluch.

01.12.2017 08:39:32 | Jezeroreagovat

Především díky za dlouhý komentář. Jsem rád, že si to někdo přečetl. Je to můj subjektivní pohled na viking metal, na kapely,které jsem slyšel a některé se mi z nich líbili, samozřejmě, že všechny které jsem uvedl neposlouchám. Byl to jen článek o viking metalu, nikoli soud o tom, jestli jsou dobré nebo špatné. Nejsem hudbení kritik, abych mohl takhle posuzovat. Ani to nejde i z jejich pohledu. Kritika je totiž většinou subjektivní. Mohu objektivně říct, jestli kytara má zvuk brusky nebo má jemný zvuk, ale subjektivita je v tomto velmi proměnlivá. Stejně jako když má rád někdo black metal. Ale není black metal jako black metal. Někdo má rád ten surový a někdy pro změnu symfonický black.

Nicméně chci se zeptat, jak se pozná, kdo má naposloucháno a že se v tom vyzná?
není tvůj vkus

a je vraždění vkusu:D
Mrzí mě, že už nefunguje Mortem zine... tam bylo pár kluků, co se dali číst a měli určitý vkus, třeba ne stejný jako já, ale měli naposloucháno, měli palice a dalo se od nich učit...
...každopádně i tak dík za pár tipů... i když rozhodně nejsi z těch, o kterých bych si myslel, že se v tom fakt vyznaj... což nemusí znamenat, že neposloucháš hodně, nebo dlouho, ale každej prostě nemá ten sluch.

02.12.2017 17:57:00 | Danny Jéreagovat

Poznat se to dá...musíš od něj něco přečíst a porovnat jeho názory s hudbou a s názory jiných lidí, hlavně třeba muzikantů, ti umí věci ocenit technicky... taky musíš vědět, že ten člověk prostě má hlavu a vkus celkově. Má přehled o hudebnících a o všem okolo kapel. Ví, proč se jim ta či ona věc líbila a umí ji srovnat s jinými... umí tu věc dokonale, nebo téměř dokonale zařadit. Projel jsem tvá doporučení a prostě mi přišlo, že ač nejsem sám žádný odborník, tak i já se v tom možná orientuju i líp a to tahle odnož není úplně to, co bych jel hodně.

02.12.2017 18:03:16 | Jezeroreagovat

Asi to bude tím, že to nebyl odborný článek.

02.12.2017 18:14:47 | Danny Jéreagovat

Hmmm... některý ty kapely neznám, jiný jo, ale moc mě nevzaly... Bathory až tak úplně nemusím, protože nemám rád Quorthonův hlas a tak občas dám jen Asa Bay.
Ten chlap prostě mňouká:D
Ereby mám stažený....

A co Windir? Ty jsem asi přehlíd....Ty miluju!

29.11.2017 08:23:44 | Jezeroreagovat

Bathory jsou tam spíše jako pomyslný kult, který ten styl rozjeli, jako Qurthon solo je hrozná bída. Některé desky se mi ale od nich líbí......ale je to asi jako kdybych psal o počátcích heavy metalu a vynechal Black Sabbath, ačkoliv jejich alba s Ozzym nemusím. Mám raději Ronnie James Dia...

30.11.2017 18:24:59 | Danny Jéreagovat

Vzal jsem to jen ze svého úhle pohledu, takže určitě jsem na některé skupiny zapomněl. Možná jsem na ně nenarazil, nebo se mi nelíbili, ale podívám se na utube :)

30.11.2017 18:22:06 | Danny Jéreagovat

Windir si najdi určitě... Valfar byl génius. A z mých oblíbených zkus ještě Myrkgrav: https://www.youtube.com/watch?v=G25ZWp7C7yA

..jinak neboj, vývoj těhle stylů znám velmi dobře, dost jsem se o to zajímal.:)

30.11.2017 22:17:36 | Jezeroreagovat

Díky za spoustu hudebních tipů, severské kapely mám ráda, především finské, ale z tohoto podžánru znám zatím jen málo.

29.11.2017 08:14:40 | Pétíkreagovat

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.6 | Facebook, Twitter