Pagan metal aneb následovníci pohanských rituálů v Evropě.

Pagan metal aneb následovníci pohanských rituálů v Evropě.

Anotace: díl první

Po článku „Na cestě za Vikingy…“ jsem se rozhodl vrátit k norské a germánské mytologii, ale také i k různým Evropským legendám z historie středověku, Slovanskému folklóru Germánskému novopohanství a pohanským rituálům oslavující přírodu. A to díky metalovému stylu, který dostal příhodné pojmenování: PAGAN METAL.Nejpočetnější základnou pro tento styl, je určitě Německo. Možná, právě proto, že místní muzikanti čerpají převážně ze severské mytologie a různých pohanských pověr. Jednou z takových skupin jsou SKJALDAR. Tato mladá skupina vydala v roce 2013 svůj debut „Weltenbruch.“

Další kapelou zpívající v rodném jazyce je KNAAT. V roce 2012 vydali svůj debut, který dostal název „Die Lichtung“. Skupina je stále aktivní, takže se rozhodně můžeme těšit na další vál v duchu pohanských příběhů.

V Bavorském Fürthu vznikla v roce 2009 skupina FJOELNIR. A myslím, že tato parta měla velmi dobře našlápnuto, začlenit se mezi ostatní vyznavače pagan metalu. Bohužel se v loňském roce rozpadla. Přesto po sobě zanechala album „Das Grab im Wald“ ( 2013), které nebude zapomenuto.

Skupin s názvem DELIRIUM je rozhodně mnoho. Většina z nich, však vychází z významu toho názvu. Tato skupina pocházející z Bavorska se však ve svých textech opírá o Norskou a Germánskou mytologii. Ten název přisuzuji jejich původnímu hudebnímu zaměření, a tím byl death metal s vlivy black metalu. Později se ve skupině objevil druhý kytarista, a to byl okamžik, kdy se DELIRIUM vrátili ve svých příbězích do středověku. Po albu „Frankenblut“ z roku 2011, vydali ještě dvě EP „Das Erbe der alten Zeit“ (2013) a „Wolfshenker“ (2014).

Bavorské lesy jsou tajemné a na mnoha místech zahalené různými pověrami. Toho se možná chytla skupina HELFAHRT, co v překladu znamená cesta do Helheimu, říše mrtvých. (Helheim je jedním z devíti světů severské mytologie. Je to nehostinné místo, které nelze opustit, protože je obklopuje řeka Gjöll vytékající ze studánky Hvergelmi. Ta se nachází u kořene Yggdrasilu. A přes řeku vede most Gjallarbrú. Vstup do Helheimu střeží pekelný les Garm a celou říše sleduje obr Hraesvelq, který má podobu velkého orla.) pozn. autora.

Zajímavostí je, že skupina začala v roce 1999 jako sólový projekt zpěváka Maxe Marquardta (atmosférická akustická hudba). Od roku 2005 a po příchodu několika muzikantů se z one man projektu stala plnohodnotná skupina. Po třech albech „Sturmgewalt“ (2006), „Wiedergang“ (2008) a „Drifa“ (2010) se odmlčeli. Zjistil jsem, že je to hlavně tím, že ostatní členové jsou aktivní i v jiných skupinách. Uvidíme tedy, jestli se časem chlapci společně vrátí na scénu.


* * *

Za další partou této scény se vypravíme do Oberhofu. Jsou jimi XVI DARK CENTURIES. I když první demo „For your God“ (1999) bylo nazpívané v angličtině, následující tvorba je však zpívaná už v němčině. Tato šesti členná parta se hrdě hlásí k zemi, ve které žijí, a která se nazývá Thüringia. Zřejmě proto se také sami označují jako Heidnischer Thüringer Metal - Pohanský Thüringijský metal. Země je také přezdívaná jako „Zelené srdce Německa“ pro hustý les, který pokrývá tuto zemi. Jejich písně jsou plné vikinské mytologie, pohanství a oslav přírody. Tři alba „…den Ahnen zum Grusse…“ (2003), „Skithingi“ (2006) a „Gizit dar Faida“ (2011) jsou toho důkazem.

V Zelené srdci Německa ještě chvíli zůstaneme. Skupina HELRITT vydala své první album „Trotzend dem Niedergang“ v roce 2007.

Z nádherné Thuringie se dostáváme na sever Německa, do Lübecku. Tam v roce 2006 vznikla skupina NASTRANDIR. Jejich tvorba vychází čistě z Norské a Germánské mytologie. První album „Zwischen Horizonten“ z roku 2007 bylo nazpívané v jazyce německém, ale druhé album „Prayer to Earth“ (2009) už v angličtině.

Zpěvák Grimnir, kytarista Fjoellnir a bubeník Ragnar si v témže roce udělali dvojí radost, když vydali se svým bočním projektem WOODLAND, který mj. založili ještě před NASTRANDIRem, v roce 2004, svou prvotinu „Dreamality“ (2009). Kde se vrací ve svých písních k přírodě, ke snům a některým příběhům vycházejících z místního foklóru.


* * *


Německou scénu bych uzavřel jednou z nejzajímavějších kapel, která svou činnost odstartovala v roce 1996, a letos by oslavila 20 let, kdyby se v loni nerozpadla. Skupina se jmenuje RIGER. Tato parta z Frankfurtu nad Odrou nahrála pět alb a z těch pěti alb by neměli ve vaší sbírce chybět vály jako „Hamingja“ (1999) a „Gjallar“ (2004) anebo poslední vál „Streyf“ z roku 2009.

RIGER ve svých písních popisují různé Severské a Germánské mýty za podpory hnutí zvaného Ásatrú. Členové takovéhoto náboženského hnutí oslavují staré severské bohy Ásy. Jejich cílem je praktikovat předkřesťanské náboženství Eddy. (To je obsáhlá sbírka mytologických a hrdinských písní) pozn. autora.


* * *

V sousedním Polsku existují dva spolky hrající „čistý“ pagan metal, které rozhodně stojí za povšimnutí. Slovo čistý jsem nechal úmyslně v uvozovkách, protože některé kapely nezůstávají u jednoho žánru a míchají se s jinými. Jako třeba: pagan black metal, viking pagan metal nebo pagan folk metal. Z vlastní zkušenosti vím, že je někdy velmi těžké některé tyto sub žánry od sebe oddělit. Proto se soustředím na skupiny samotné, a jak to vidí oni sami. I když je to mnohdy více o textu (filozofii, myšlence), než o hudbě samotné.


Polská skupina STWORZ je aktivní od roku 2007 a vydala už dvě EP a čtyři alba. Skupinu v začátcích tvořili jen dva hudebníci, Wojslaw a Uniewit, kteří spolu tvoří ještě soubor KRES. Když se k nim později přidala zpěvačka Stojslawa, svým vokálem ozdobila dvě poslední řadové alba. „Což po žyznych ziemach…“ (2014) a „Zagony Bogów“ (2015). Jejich písně jsou plné slovanské mytologie a slovanského foklóru.

Ve Slawkówě se pro změnu nachází skupina SLAVLAND. Její jádro však tvoří jenom jeden člověk, který si říká Belzagor. A tento one man band má za sebou už sedm alb. Mezi nejlepší podle ohlasu patří „Szepty starych debów“ (2004) a „Tarcza Swaroga“ (2006). Nicméně poslední počin Belzagorův počin „Lechita“ (2009) stojí rozhodně za poslech.


* * *

Závěr toho dílu bych věnoval naší pohanské scéně. Stálicí naší metalové scény je rozhodně brněnská parta CALES, kterou založil v roce 1992 Petr Hošek alias Blackosh. Jeho působení ve skupině Root si asi každý pamatuje. Nicméně, teď se věnuje hlavně této skupině (kromě dalších bočních projektů).CALES vydali už šest alb, z toho dvě poslední bych do pagan metalu zařadil. „KRF“ (2009) a „Return from the Side“ (2011).

Další zajímavou smečkou je Plzeňská parta PANYCHIDA. Po svém zajímavém demu z roku 2004 „Smell of the Wood and Taste of Spells“ vydali překvapivě video „Live Running Out of Rules“ o rok později. Prvního alba se fanoušci dočkali, až v roce 2007. To vyšlo u Folter Records „Paganized“. Pak se milovníci příběhů ze středověku a pohanské filozofie dočkali dalších alb, „Měsíc, Les, Bílý sníh – Moon, Forest, Blinding Snow“ (2010) a „Grief for an Idol“ (2014).

Nejnovějším albem je „Haereticalia – The Night Battles“ a vyšlo letos, 30. Května. Myslím, že hudební koncept pokračuje tam, kde skončil na albu předchozím. Pagan metal v plné síle.


V Plzni se také nachází domovská základna skupiny BELTAINE. Jejich debut „Bohemian Winter“ z roku 2003 rozhodně metalové fanoušky oslovil. Skupina zatím nic nového vydala, ale rozhodně je aktivní, alespoň na metalových podiích.

Jednou z vycházejících hvězd na naší scéně v tom žánru je určitě brněnská pěti členná parta TEARS OF STYRBJØRN. V roce 2011 vypustili mezi fanoušky čtyř písňové EP „Tears of Styrbjørn“ a letos v květnu vydali svůj debut „The Fallen Einheri.“ Tahle ta hodinová pagan metalová bouře začala vzestupem seveřana, který bojoval roky za vítězství. Příběh je také o temném proroctví, soumraku nad lesy Hordalandu a o cestě ke světu na druhé straně. Jako Einheriové, kteří se shromažďují ve Valhalle. Až nastane Ragnarok, vyjedou do poslední bitvy. A kdo by nevěděl, kdo jsou Einherijové, jsou to duše mrtvých bojovníků, kteří zemřeli na bojišti…
Autor Danny Jé, 16.07.2017
Přečteno 525x
Tipy 2
Poslední tipující: Pétík
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.11 | Facebook, Twitter