Tato funkce vyžaduje přihlášeného autora !!!
Pagan metal aneb následovníci pohanských rituálů v Evropě.

Pagan metal aneb následovníci pohanských rituálů v Evropě.

Pagan metal aneb následovníci pohanských rituálů v Evropě.

Anotace: díl druhý

V druhém díle článku o Pagan metalu se znovu vracím k Norské a Germánské mytologii, ale také k různým Evropským legendám z historie středověku, Slovanskému folklóru Germánskému novopohanství a pohanským rituálům oslavující přírodu.
Jednou z velmi zajímavých skupin v tomto žánru je TARIHAN, pocházející ze Švýcarského Zürichu (Curychu). Jediným člen a tvůrcem všeho je Herr T.

Tento one man band, byl založen v roce 1991 jako Pagans, o rok později přejmenován na Muspilli a za další rok na Berserk´r. Až po roce 1994 zůstal název TARIHAN. S tím to názvem vydal Herr T. zatím jediné album „Hohe Tannen“ (2003). Následující kapitolou je pak demosnímek „Der Waldgänger“ z roku 2005. Písně opěvují přírodu a různé příběhy propojené s tzv. Irminismem, což je Germánské novopohanství, také známé jako Heidenismus.

(Stoupenci této víry se opírají o severskou mytologii a o dva unikátní středověké rukopisy, které unikli řádění katolické církve, islandské sbírky skaldské poezie zvané Eddy. Germánské novopohanství rozděluje bohy do třech skupin: Ásy, Asynje a Dísy. Ásy, Asynje jsou bohové a bohyně a Dísy jsou normy a valkýry, které určují osud všem bytostem, smrtelníkům i bohům. Důležitou součástí jsou i různí duchové, álfové nebo landvaettir. Temnou stranu zastávají zpravidla mrazivý obři – hrímtursové a skalní obři – jötunnové, obývající svět zvaný Jötunheim, jeden z devíti světů.

Jako nejrozšířenější vyznavači tohoto náboženství je skupina Ásatrú. Jejich amuletem je Mjöllnir – Thórovo kladivo a pak zde figuruje symbol zvaný Valknut. Symbol složený ze tří trojúhelníků a dá se přeložit různými způsoby: srdce zabitého, srdce Valy, Odinův uzel nebo i Hrungnirovo srdce (po obrovi Hrungnim z islandských Edd.) pozn. autora.


* * *

O Italské a Evropské historii ve svých skladbách zpívá italská skupina HAISTAN na svém stejnojmenném albu „Haistan“ z roku 2012. Ze slunné Itálie přes Středozemní moře směrem na západ se dostaneme k břehům Pyrenejského poloostrova. Španělsko. Zde jsem objevil skupinu HORDAK. Tato pětice nadšených muzikantů vydala čtyři zajímavé opusy, z toho bych jmenoval alespoň: „The Last European Wolves“ (2006) a letošní novinku „Padre.“ Kdo má rád drsnější pagan metal, tak by jejich alba měl mít ve sbírce.
* * *

Na sever od Španělska se nachází Francie. Stejně tak jako Španělsko, tak i Francie má bohatou historii. V mnoha příbězích, dokonce i stejnou, co se týče obyvatelů, kteří pobývali na tomto území. Řeč je samozřejmě o Keltech a později a Římanech.
Zde jsem narazil na tři zajímavé skupiny. Jednou z nich je NYDVIND. Tahle parta vydala dvě pozoruhodná alba: „Eternal Winter Domain“ (2003) a „Sworn to the Elders“ (2010). Tou druhou je Bran Barr s albem „Sidh“ z roku 2010. Jejich Celtic Black Metal se mi moc líbil. Trojlístek uzavírá skupina DRENAI. Jejich doposud jediné album „Deathwalker“ (2014) vychází z myšlenek hrdinských fantasy eposů spisovatele Davida Gemmela, kterou se skupina nechala inspirovat.* * *

Britské ostrovy nikdy nebyly dost vzdálené Evropskému kontinentu, aby se nějací dobyvatelé nepokoušeli získat některá území. Když vyšlo EP „WolfSword“ od anglického spolku WOLFSWORD, začala nová bitva. Sny Odinovy, Dech trollů a volání havranů. Tyto příběhy pak pokračují na debutu „Beyond the Thuderclouds“ (2013).

Další anglickou skupinou hlásící se k pohanství a různým legendám je THE WOLVES OF AVALON. Tato parta vydala velmi silná a nekompromisní tři alba. „Carrion Crows over Camlan“ (2011), „Boudicca´s Last Stand“ (2014) a letošní novinku „Across Corpses Grey,“ které předcházelo kladně hodnocené EP „Die Hard“ z roku 2015.* * *

Z chladných britských ostrovů se vydáme do zasněženého Finska. Tam v Lappeenrantu se nachází skupina MIRKALL. I přesto, že vznik se datuje k roku 1998, první album vyšlo, až v roce 2012. Dostalo název „Like Wolves – Like Heathens.“

Odtud je do Litevského Vilniusu opravdu kousek. Zde vznikla v roce 2011 velmi nadějná partička JUODVARNIS. Po svém prvním válu „Šauksmai iš praeities“ z roku 2014 se fanoušci mohou těšit na jejich dvojku, která vyšla letos, a dostala název „Mirusio žmogaus keliné.“ Přeloženo jako Napůl mrtvý muž.


* * *

Zřejmě druhou nejpočetnější druhou základnou pro pagan metal je Rusko. Zde jsem narazil na několik zajímavých skupin této scény. Např. RAROG, NEVIĎ, ARKUDA, SMUTA a RUYAN. Začal bych partou, která se sice rozpadla, ale jejich tři vály jsou plné slovanských mýtu, i když v ruském jazyce. – RAROG.„Az Boga Vedaju!“ (2006), „Vzojdi Solnce“ (2011) a „Syny Sokola“ (2012). Po EP „Kologod“ se bohužel rozpadli.

Druhou skupinou je šesti členná parta z Moskvy, NEVIĎ. Ze čtyř alb, které doposud vydali, bych rád upozornil na album „Jarga“ (2007) a především na neuvěřitelný vál „Agarta“ z roku 2011, na které se objevila vokalistka Oksana a skupinu pozvedla nejméně o dva levly výš.

Třetí partou, která mě zaujala, pochází z města Irkutsk. To se nachází na řece Angaře, v oblasti jižní Sibiře. Jmenuje se ARKUDA. Jen pro zajímavost Arkuda znamená ve staré slovanštině, medvěd. Tato vycházející pagan metalová záře ze Sibiře vydala svůj debut v roce 2014, „Pod Pokrovom Vekov“ V následujících letech vydali dvě EP. „Belaja Gvardija“ (2015) a „Tam Vystrely Zbučali…“ (2016).


Z chladné Sibiře se vrátíme do Rybinska, kde v roce 2004 vznikl soubor SMUTA. Po dvou prvních albech se začaly šířit fámy o tom, že v regionu Jaroslavl se nachází nadějná pagan metalová parta. Po albu „Mor“ (2010), kde se více prosadila zpěvačka a hráčka na flétnu, Maria Smolja, se fámy potvrdili. Hudba skupiny SMUTA je opravdu velmi zajímavá a rozhodně si nenechte ujít jejich album z roku 2013 „Na Sever.“ Poslední počin této party se jmenuje „Puť“ (2015) a věřím, že je tohle album stejně dobré, tak jako to předcházející.

Skupinu RUYAN u mikrofonu krotí frontmanka Daria Serdyuk přezdívaná Rodonitsa. Tato zpěvačka se ve skupině objevila s kytaristou Andrejem Gorodničukem, poté, co společně opustili skupinu GRAI. Společně tak s Ilnurem Gafarovem (bicí), Danilou Pereladovem (kytara) tvoří hlavní pilíř této skupiny. (tři posledně jmenovaní tvoří ještě část skupiny Amederia). Za zmínku stojí, že kytarista Danila Pereladov se v loňském roce přidal ještě k pagan black metalovým Alkonost. (Alkonost je Slovanská bohyně země mrtvých a je vyobrazena jako, napůl žena a napůl pták) pozn. autora.

Skupina RUYAN vydala zatím dvě alba. „Nasledije“ (2010) a „Lebeď Belaja“ (2014).


A to nejlepší na závěr. Skupina, kterou jsem už zmínil, GRAI. Od této party jsem slyšel tři řadové alba. Na první albu „Polyň Trava“ (2009) u mikrofonu stály, Rimma Voronia a Daria Serdyuk. Na druhém albu „O Zemle Padnoj“ (2011) se k Riimě přidala Aliya Latypova a Irina Zybina. A na třetím válu, který vyšel v roce 2014 u Noizgate Records a dostal název „Mlada“ se hlavní frontmankou stala Irina Zybina, protože Rimma skupinu opustila. Tohle album opravdu nemá slabé místo. Nepreferuji vždy ženské vokály, ale celý koncept alba „Mlada“ včetně rozložení dvou ženských vokálů a mužského growlingu, můj hudební svět opět rozšířil. Na tomhle albu je opět vidět, jak pagan metal s folk metalem mají tenké hranice. Skladby jako „Mlada“ nebo „В объятиях Мары“-„V objetí Marie“ jsou téměř dokonalé. Samozřejmě, že by se našly další skladby, které jsou výborné. (skupina ke skladbě „В объятиях Мары“-„V objetí Marie“ vytvořili klip) pozn. autora.

* * *

Závěrem bych jen dodal, že i když se to nezdá, tak pagan metal je velmi rozsáhlý žánr metalu. Jeho hudební koncept má blízko k black metalu, ale i k folku a mnohdy nezáleží na tom, jaké nástroje muzikanti používají. Pravdou je, že po zkušenostech, které jsem v posledních týdnech s pagan metalovou scénou měl, jsem došel k názoru, že mnohdy je to více o textu, než o hudbě samotné. Proto jsem se převážně soustředil na kapely, které mě zaujaly…
Autor Danny Jé, 18.07.2017
Přečteno 673x
Tipy 2
Poslední tipující: Pétík
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.10 | Facebook, Twitter