Ach ta kritika!

Ach ta kritika!

Anotace: /předvánoční/

Půjčil jsem si v knihovně monografii. Těžkou, protože s obrazovými přílohami na kvalitním papíru. Těžký život. Impresionisté. Jména? Samí milionáři, Toulouse-Lautrec, Manet, Bouden a mnoho dalších, třeba Renoir. Jen Degas to měl na háku, anžto tatíček byl pan bankéř. Degas byl navíc jen organizátor, měl konexe a slovo a šel v malbě po proudu. I tak zasluhuje za organizování prodělečných výstav impresionistů uznání, jež živořili a rodiny s nimi. A jak dostávali „do kožichu“. Od těch staromilců historické malby, nic do pařížského klasického salonu neprotlačili, nic neprodali. Ani třísku. Kritika impresionizmu od staromilců? Drtivá, zničující, i nekorektní. Vždyť šlo také o vlastní kšecht. Kdepak dnes, kdepak rozmarné repliky na amatérském Literu, kde o nic nejde.
Vlastně jde. Jde o názor, názor o opravdovosti prožitků. Jen si představte, ta opovážlivost nanášet první tóny barvy bez podmalby a další vrstvu ještě do nezaschlé předešlé. Nebo jen tečkovat barvy z palety, nikoli pozvolné souvislé tahy staromilců. Dokonce drze a bez ostychu skicovat v plenéru své prožitky, měkké světlo, nálady, krajiny a portrétovat obyčejné venkovany při práci. Nic nepřikrašlovat, žádné fabulace, žádnou podbízivost.

Co jsem to jenom..., jo zda-li mám odpovědět na repliku, jak se tesá trám ze stromu poraženého sekerou, pak hlavaticí a nakonec širočinou. A kdyže jsem v lese naposled viděl tesaře s teslicí drženou pevně ve fortelných mozolnatých rukách?
Pravda, je to pár „pátků“. To ještě fungoval normální svět, kdy se lidé na vsi potřebovali navzájem. To byl svět mého táty a dědy. To se ještě pásly stračeny a kozy. Tedy já jen jako městská prázdninová náplava. Co já od místních kluků dostal do kožichu při pečení zrekvírovaných brambor.
Naopak jsem byl chválen, když jsem na periferii města nosil oběd do dílny mistra koláře a karosáře. Toho, co uměl udělat nový podvozek auta meziválečné výroby. Toho, co mi vyrobil lyže z pařeného jasanu, sáňky z buku a břízy, co dovedl kočárové loukoťové kolo. A tak na přání mého otce a také dědy bydlím v jeho sadu, co je obklopen lesem a po kom jsem zdědil jeho „cajk“ ze starého stavení ve stodole.

No jasně, svět se mění. Zrovna nedávno přijel nový příbuzný. To, že se sestřenice vícekrát vdávají, má i své výhody. Odsunul mé kultovní japonské brusy Miyabi a vyměnil je za britské diamantové Silverline. Kdepak mokrý proces! No jasně, svět se mění, teď už není čas a brousí se „na sucho“.

Jenže můj děda používal obyčejnou českou břidlici, zasunutou v kravském rohu na koženém pásku. Do rohu nalil vesnickou studniční vodu a přidal štipec octa. Nevím, který svět je lepší. Možná mne láme sešlost věkem a také lenost. Na širočinu a ostatní cajk se většinou už jen dívám.

Přeji hezké Vánoční svátky, sníh a prasátko o Štědrém dnu. Nejlépe zlaté. A nemaroďte!
Autor lesan-3, 18.12.2022
Přečteno 91x
Tipy 8
Poslední tipující: Iva Husárková, Sonador, Frr, šerý, mkinka
ikonkaKomentáře (7)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

i Tobě šťastné a veselé. :-))

19.12.2022 01:57:36 | Iva Husárková

:) ... i Tobě hezké svátky lesane!*

18.12.2022 13:22:32 | Sonador

ach jo/..už jenom nostalgický povzdech...../ ST*

18.12.2022 13:00:08 | Frr

První odstavec si nadbíhá k znamým klišé. Ale další čast je prostě skvělá!* Poklona!

18.12.2022 12:46:49 | šerý

Asi doplním můj profil na: "Jsem líná průměrná a šedá myš bez nadání, avšak úspěšná". Oproti tomu mám nadanou sestru, kumštýře, jejíž jedinou nedobrou vlastností je perfekcionalizmus, který jí drtí duši a také následně tělo.
A k těm malířům, třeba mimořádně nadaný kumštýř Adolf Kosárek. Nedožil se ani třiceti let. Umřel doslova hlady za kufrem, na tuberkolozu.

18.12.2022 23:04:21 | lesan-3

Když jsi úspěšný, tak přece nejsi pruměrným bez nadání. Být "úspěšným" nemyslím psát v kategorii líbivé podbízivé kýče - a to u tebe opravdu nehrozí.Tak proč ta osobní vztahovačná ironie? Kdybych měl brát v úvahu mé časté pitomosti které píši, tak z faktu sotva průměrnosti nevyjdu. Naštěstí jsem na amatárském servru a počítám s tím. Kdybych byl literárně na výši, tak tady nebudu a živím se publikováním. Snad jsem se Ti nějak nedotkl. Jestli ano, tak se omlouvám a "odplížím se."
Kosárka samozřejmě znám a stejně tak jeho "bohémskou"a kverulantskou povahu. Ale už tomu tak bývá, že k docenění umělce někdy bývá až posmrtně. Takový je někdy, bohužel, umělců osud.

18.12.2022 23:35:44 | šerý

Vždyť to taky píšu. Byl jsem úspěšný, všechno se mi v životě splnilo. Ale cizí vinou! Jaký já mám pocit studu si nikdo nedokáže ani představit. Hrůza hrůzoucí, vždyť já sežral (asi) štěstěnu nejméně dvěma lidem. Hrom do mě!
Jak já bych se mohl urazit? Není co. Snad teď se to vysvětlí. Když už i astrofyzikové připouštějí, že galaktický prostor se nesymetricky rozpíná, že Velký třesk byl jinak, že existuje temné energie víc než 80pct, temná hmota 85pct, jen hmatatelní tvorové tvoří max 15 procent. A teď si představ, to naše ramínko s Mléčnou dráhou, Sluncem a Zemičkou už možná protíná jiné rameno s čímsi inteligentnějším a to nás drtí, mučí, a znemravňuje.
Vždyť jsme uoplně v pasti cizích sil. A tak nám nezbývá, než věřit Ježíškovi, jesličkám a Bohům. Ti snad ještě nejsou šílení...

19.12.2022 14:26:02 | lesan-3

© 2004 - 2023 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí