TY, ty, přírodo !

TY, ty, přírodo !

Anotace: otevřený dopis "tam nahoru"

To se dělá, přírodo? Todlencto?

Dělat si ze starýho technokrata šprťouchlata?

Včera, včera to byl vrchol! Ať se to víckrát nestane! To, to ne!

A ještě se mi pošklebuješ! To od tebe vůbec nejni hezký! Abys věděla.

Co Ti budu povídat. Prostě se mi už v květnu odtrhla pata na nylonce. Moc mne to překvapilo. Vydržely jen od podzimka. Jestli si nějaká dáma myslí, mimo přírody, že jsem úchyl, tak to tedy ne. To bych si vyprosil! Přeci když se utrhne pata na gumovce, tak musí být gumovka z gumy. Jenže oni to dneska vyrábí z nylonu, aby bylo jasno.

Tak jsem, nemilý milý, nylonky sofort vyhodil. A to byla chyba. Velká, větší než malá. Totiž domníval jsem se, že když bydlíme v lese na kopci a začíná léto, že už je nebudu potřebovat a nové koupím zasejc až na podzim.

Moji předci byli setsakra šetrní, tak jsem taky. Tudíž pod okapy střechy domu jsou kašny, v nich čerpadla a macatý hadice nataženy celých sto metrů do kopce, kde kropí stromy. Přeci tu vzácnou vodu nepustím jen tak těm nenažrancům dolu do vsi, že jo.

Jo k těm nylonkám. Občas, když je pátek, a to včera byl, tak popadnu kolec, naložím plnou popelnici, dám zaplacenou cedulku a jednou měsíčně svištím po vrstevnici, k jediný polňačce. Víc jak sto metrů do zatáčky, si představ milá přírodo, kde už je asfalt. Von dole ve vsi je všude asfalt. Voni jsou vepředu. A popeláři pro ty rigoly na polňačce ke mně přímo nemůžou a couvejte s takovou almarou! Rigoly na svědomí nemám, to návštěvníci z měst tady ryjou, když zpitomí z navigace, pak couvaj.

Tedy když zaprší, tak ta čerpadla vodu ze střech čerpají nahoru do lesa, už dvacet let, co jsem tady na samotě. Jenže nepamatuju, za dva dny jsi dvakrát nadělila po padesáti milimetrech srážek. Jenže les okolo je už od minulých dešťů jako houba. A ta moje voda, vytéká s tou normální vodou, před zatáčkou na moji polňačku. No je to fakt na palici. A já, milá přírodo, jsem vyhodil nylonky!

Tak jsem s tím kolcem a popelnicí šel v kraťasech a bos jako trosečník, po kotníky ve vodě k té asfaltce, po které šel i z druhý strany docela hezký proud. Dole ve vsi asi měli radost, že jsem se polepšil a už nejsem škrt.

Tak ti to, milá přírodo, píšu! Abys to věděla. Todlenc se nedělá!

Copak se dají koupit v parným létě v supáči nylonky? To bych taky mohl skončit tam, kde je chládek, to bych teda nechtěl.

Ale zasejc přírodo, ne aby ses urazila! Páč, moc sucha, taky nejni dobře!

TAK SI TO ROZMYSLI A HLAVNĚ, HLAVNĚ SE VZPAMATUJ !

tvůj příznivec LesanAutor Lesan-2, 17.07.2021
Přečteno 54x
Tipy 5
Poslední tipující: kudlankaW, Pittoresque, mkinka, Sonnador
ikonkaKomentáře (8)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

líbí se mi Lesane! Je to fajn počteníčko:-)

20.07.2021 10:58:46 | Pittoresque

Dyk je to úplná tragédie! Moje dvě meteorologické ropuchy Blanče a Elvíra zmizely (asi do teplejch krajin). Ptáci už se zkusmo houfujou na drátech. Borůfky jen tak-tak dozrávaj. Jo lidičky, depak bacil to je sranda, ale zima! Ta bude tuhá! Metrový závěje a ve Strakoncích zamrzne i jez na Otavě.

21.07.2021 18:54:14 | Lesan-2

já to nechápu, gumáky snad prodávaj celej rok ne??? nebo o čemto - to... ?:D

17.07.2021 15:11:35 | Sonnador

Dyk to bonzuju sám na sebe! Sem šetrnej, gumáky kupuju maximálně jedny za rok!
A do supáče jednou za měsíc./smích/

17.07.2021 16:30:29 | Lesan-2

no ale píšeš, že v létě nejsou potřeba, a to mi přišlo divný... :D

17.07.2021 20:14:26 | Sonnador

Tak aby bylo polojasno:
Já nylonky do lesa nenosím, protože já chodím jen do svýho. okolo baráku. Ale asi budu muset mít i ve svým vysokačky! Protože se ke mě nastěhovaly zmije, jsou vedle včelnice, kde jsem udělal lokáč vody pro včelky. Soused les prodal a je tam vytěžená holina, tak kde mají bejt že jo?
Jestli si někdo myslí, že Vipera berus se jen vyhřejvá na skalce, je na těžkým omylu, protože typově má nejraději zvýšený břeh potoka a vysokou travinu. Ale včelnici mám v oplocence a na plotě "Pozor včely". Kdybych tam dopsal "a zmije", tak si lidi budou myslet, že si dělám prču.

17.07.2021 21:16:50 | Lesan-2

:D šak do lesa né, na ty hady jsem právě myslela... ale ono když pořádně zaprší tak člověk ocení gumák i na zahradě, já teda rozhodně:)
uvažuju o hadišti, ale netušim jestli to k čemu je... si to jako představuju tak, že člověk pak ví, kde ty hady má:D ale nevim...

17.07.2021 21:52:19 | Sonnador

Nejlepší je nechat se opršet v létě na zahradě, když je člověk nahatej. Nic není nádhernějšího a zdravějšího. Tedy když nepadaj za zadkem blesky a kroupy jak cibuláky.
Lidi sice jezděj na výlety ale přírodu nemají čas pozorovat, tudíž ji nerozumí. Protože chvátaj. Šup sem, šup tam. Urvat zážitky a žíly.

20.07.2021 10:52:18 | Lesan-2

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter