Shrnutí

Shrnutí

Ahoj literáci.

Myslel jsem že vydržím do konce roku, ale když včera říkali že končí církevní rok, tak už mě nic nezadrží. Má mise je u konce a honem pryč.

To hlavní co jsem vám asi 2000x řekl je, abyste si nevymýšleli krásu slovy a necpali ji tam kde není. Abyste nevnucovali svou představu krásy realitě, podobně jako konzum vnucuje představu krásy nám. Že totiž krásné je to co stojí v regále ke konzumaci a na co upozorňuje reklama.

A tak třeba autor jde ráno do práce, nechce se mu a básní "chodíce kuropěním cítíce slzy..." A už práší a (jelikož neumí česky) mastí tam hrubky. A druhý podobný typ to dole komentuje "mě se to líbí". Zase hloupě, zase s hrubkou. No má to pro jednoho nebo druhého nějaký přínos?

Asi vůbec. Psaní spočívá v hledání, odhalování reality jaká je. Ne vyrábění jiné hezčí reality. Jiného života. Až když tu pravou realitu, ten živý život, básník vystihne --> pak vznikne krása mimoděk. Jinak to nejde udělat. Krása stojí na pravdě a přiléhavosti. Kdo nelže a snaží se skutečnost popsat, jistě aspoň malé tvořivé krůčky zvládne a už tím sobě prospívá, i když třeba neumí pravopis. Taková tvorba a takové pokusy mají smysl. Vyrábění poezie umělými slovy smysl nemá, naopak, je to jako kdyby naše nohy byly každým dalším neupřímným pokusem kratší a kratší.

...ale nebudu už to opakovat. 2000x stačilo. Díla, která jsem předběžně vybral do sbírky, projedu a autory individuálně oslovím. Tak uvidíme jak to s tou knihou dopadne.

Ahoj. KK

Autor Karel Koryntka, 18.11.2019
Přečteno 604x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (16)
ikonkaKomentujících (12)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Píši to ještě i sem.
Dnes Karel napsal jistě všem o souhlas.
Ze sbírky po úvaze, chci být vyškrtnuta.
Každého rozhodnutí, i pokud mu svůj souhlas dají. ;-)

18.12.2019 19:43:56 | jenommarie

A v cem je problém?

18.12.2019 19:54:45 | praetorian

Zkrátka se podílet na tom nechci.

18.12.2019 19:59:39 | jenommarie

No pockej, ale estli sou za to prachy? Sou, ne?

18.12.2019 22:20:41 | praetorian

Napiš mu, jestli TĚ to TAK zajímá.

18.12.2019 23:04:07 | jenommarie

:)))))) vy ste tady děsně vážní. :) To musím zlomit. Karel mi u mojí první říkajdy napsal:
z básničky se zdá že autor je schopný a přitom málo lidsky angažovaný - to je (ze 4 možných) asi nejhorší kombinace

No normálně na mě jako na člověka flusnul. Hned ze startu. :)))))

a jeho poslední koment, než odešel:
Jenže to ty sotva pochopíš neb jsi jak říkám spratek a ještě ťulpas k tomu. (schválně sem to vytrh z kontextu, aby to líp vyznělo).

Nešilte, lidičky :)))

19.12.2019 10:18:13 | praetorian

Chtěl bych jen upozornit, že podle autorského zákona nesmí být nakládáno s díly autorů a to jak publikace, změny textů (a to i beze změny původního významu) - bez jejich souhlasu, o který úpravce musí předem písemně požádat.
Odměny za porušení autorských práv bývá celkem mastné...

18.12.2019 18:51:32 | aravara

No né že bych se vším co na Literu Karel Koryntka napsal souhlasil, ale byl jsem rád, že tu byl někdo, kdo dokázal napsat i negativní koment. Myslím, že bez objektivní kritiky se člověk jen těžko posune dál.

10.12.2019 17:26:47 | lonewolf

Dobrý den pane Karle Koryntko. Jen proto abych mohla reagovat jsem Vás odebrala z blokovaných. Proč blok? Inu protože nechci o Vás vědět nic. Jakým právem si osobujete kritiku zdejších autorů? Každý z nich je přece jedinečný. Každý z nich vidí svět jinak. Svýma očima. A myslím, že každý z nich je tu z nějakého důvodu. Třeba, že chce rozdávat radost..nebo se potřebuje zbavit tíhy...třeba nemá jinou možnost komunikace, než prostřednictvím svých děl. Já si myslím, že Vy jste člověk bez fantazie. Naprosto dutá hůl, která trefí každého koho chce, ale ne po zásluze...ale proto, že prostě chce trestat. Z toho Vy žijete. Ne...nenapíši, že mi je Vás líto...naopak. Já Vám to přeji...Vy totiž kam uhodíte, tam zničíte vše, co autoři vytvořili. Jakým právem? Snad právem svobody slova??? Pane! To se tedy pletete! zde jste v modrých klidných vodách Literu...a ne na politickém mítinku! Nevím, či někdo zde má ambice na knižní vydání svých děl. Pokud ano, přeji mu mnoho štěstí...ostatně pokud chcete jakékoliv zveřejnit, musíte mít souhlas autora...a je jenom na něm, zda Vám ho dá. Toť vše.

19.11.2019 06:50:21 | Anděl

Peklo na Vás čeká. Doufám, že Vás tam nebudou zbytečně šetřit.

19.11.2019 00:33:38 | Rainbow

Zkouším jestli nejsem blokovaný, ale stejně k tomu už nechci nic říct...ať se poezii daří...;-)

18.11.2019 19:36:29 | Marten

Je škoda, že tady jako kritik nebudeš, byl jsi zábavný. :-) Myslím, že jsi napsal právě hezký manifest jako o socialistickém realismu, jen jsi zapomněl, že básně jsou také doménou emocí, nejen realistického popisu skutečnosti. A doba realismu už je stejně pryč...

18.11.2019 11:05:27 | Lighter

Snad se výběrčí neurazí, když si dovolím drze navrhnout název oné knihy. Co třeba: Poslední shrnutí... No a na přebalu by mohl být dramaticky vyvedený snímek kanárkově žlutého kompaktoru balancujícího na hraně. :D

Pro jistotu doplním vysvětlivku, že termín „hrana“ jsem si vypůjčil z popelářského slangu a můžete si pod ním vybavit místo, které je jakýmsi horizontem událostí pro většinu hmotných věcí, jež člověk chtěl, potřeboval, spotřeboval, už nepotřebuje, nebo prostě už jen nechce. Toto místo se nachází typicky v epicentrech skládek komunálního odpadu. ;-)

18.11.2019 10:45:12 | Luky-33

Já osobně bych se přimluvil u autorů, ať mu nedají svolení k publikování v "jeho sbírce". Jinak si myslím, že spousta lidí jeho odchod obrečí. Radostí.

18.11.2019 10:39:02 | banan

Pane K.K. samozvaný kritiku,
právě zde kritizujete jiné autory za to, jak dělají hrubky a neumí správně česky, ale Vy sám v každém svém díle máte tolik hrubek, že byste se měl stydět, když se považujete za toho "nejpovolanějšího" zde a neumíte psát. Jediným cílem Vaší "mise" zde bylo, sehnat cizí díla, vydat sbírku a s přetvářkou, že to vlastně děláte jen s "láskou" pro autory, na tom něco "trhnout" hlavně pro sebe. Věřím, že se tady určitě nepochlubíte fakturou a závěrečným vyúčtováním co ta Vaše "mise" stála, a že Vy jste z toho měl jen "dobrý pocit" a ani "kačku" pro sebe. Pokud by někdo měl na takovouto "misi" nárok a "zisk" si nechat pro sebe, tak je to bezpochyby Admin, který tento web provozuje a jen hrstka autorů jej finančně podporuje. Tím Vy, pane K.K., bohudíky nejste.

18.11.2019 10:28:11 | mirecek

církevní rok,mise :D děláš jako by tě tu někdo držel násilím...honem pryč,to zní celkem směšně jako celá tvá podivná mise tady

18.11.2019 08:52:29 | xoxoxo

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí