Výtah

Výtah

Anotace: Dílo je zpět jako součást mé klauzury! Napište mi: Jak ho vnímáte? Co pro vás znamená a co si z něj berete? Vaše vzkazy budou přímou součástí mé práce. Žádný výklad není špatný, každý má smysl. Děkuji!

​Malá místnost, která tiše jezdí nahoru a dolů. Každý touží stoupat vzhůru, protože čím výš se dostaneš, tím jasnější je světlo a tím krásnější je výhled. Ale celý dům je prázdný. Dveře jsou zavřené, okna zaprášená.
Výtah stojí v nejnižším patře, tam dole, kde je podzemí. Tma, ticho a prázdnota. Čeká.

Nikdo ho však nezavolá nahoru. Kdo by se obtěžoval v domě, který už dávno ztratil svůj smysl? Slíbené hlasy utichly a ti, kteří kdysi přísahali, že přijdou, zmizeli.

Mechanismy reziví, lana povolují. Výtah zapomíná, jak vypadá nejvyšší patro, zapomíná, jak cítit lehkost stoupání. Jeho světla pohasínají. A nakonec, v tichu opuštěného domu, přestane úplně existovat.
Ztracený, zapomenutý, nehybný.

Autor Neznáš, 27.05.2026
Přečteno 54x
Tipy 4

Poslední tipující: cappuccinogirl, PIPSQUEAK, šuměnka
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

30.05.2026 13:21:56   cappuccinogirl

Naskočila mi spousta vjemů, úhel pohledů se zajímavě rozdvojil... brát výtah jako věc a prostředek, či jako přirovnání - k člověku a jeho bytí, vnímání?
Mám ráda zamyšlenky:-)*

líbí

27.05.2026 17:12:57   PIPSQUEAK

Je to čtivé, srozumitelné, na mě to působí i lehce zasmušile. Člověk si z toho vezme poučení, přesto, to že něco nepoužívá, ještě neznamená, že to tam není.

líbí

27.05.2026 11:29:29   šuměnka

výtah je --možnost; a málokdy je tichý

- kor v zaprášeném domě vybydleném

výtah - je výdobytek pohodlí - pro nohy lichý

a kdo chce RYCHLE stoupat výš - ten se jím žene

**

a kdo chce kráčet pozvolna - poznává perspektivy

všech dalších poschodí - a všechny úhly, divy

líbí
© 2004 - 2026 liter.cz v2.5.8 ⋅ Facebook ⋅ Threads ⋅ X ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel