Anotace: Dílo je zpět jako součást mé klauzury! Napište mi: Jak ho vnímáte? Co pro vás znamená a co si z něj berete? Vaše vzkazy budou přímou součástí mé práce. Žádný výklad není špatný, každý má smysl. Děkuji!
Malá místnost, která tiše jezdí nahoru a dolů. Každý touží stoupat vzhůru, protože čím výš se dostaneš, tím jasnější je světlo a tím krásnější je výhled. Ale celý dům je prázdný. Dveře jsou zavřené, okna zaprášená.
Výtah stojí v nejnižším patře, tam dole, kde je podzemí. Tma, ticho a prázdnota. Čeká.
Nikdo ho však nezavolá nahoru. Kdo by se obtěžoval v domě, který už dávno ztratil svůj smysl? Slíbené hlasy utichly a ti, kteří kdysi přísahali, že přijdou, zmizeli.
Mechanismy reziví, lana povolují. Výtah zapomíná, jak vypadá nejvyšší patro, zapomíná, jak cítit lehkost stoupání. Jeho světla pohasínají. A nakonec, v tichu opuštěného domu, přestane úplně existovat.
Ztracený, zapomenutý, nehybný.
30.05.2026 13:21:56 cappuccinogirl
Naskočila mi spousta vjemů, úhel pohledů se zajímavě rozdvojil... brát výtah jako věc a prostředek, či jako přirovnání - k člověku a jeho bytí, vnímání?
Mám ráda zamyšlenky:-)*
27.05.2026 17:12:57 PIPSQUEAK
Je to čtivé, srozumitelné, na mě to působí i lehce zasmušile. Člověk si z toho vezme poučení, přesto, to že něco nepoužívá, ještě neznamená, že to tam není.
27.05.2026 11:29:29 šuměnka
výtah je --možnost; a málokdy je tichý
- kor v zaprášeném domě vybydleném
výtah - je výdobytek pohodlí - pro nohy lichý
a kdo chce RYCHLE stoupat výš - ten se jím žene
**
a kdo chce kráčet pozvolna - poznává perspektivy
všech dalších poschodí - a všechny úhly, divy