Skrýva svoju tvár za čiernym vejárom, oči hlboké ako noc,
maska z krajky na tvári, pod ňou úsmev mŕtvolný,
všetko pocit temný zahalí pri úplňku, nepozvaná,
na kráľovskom dvore sa objaví, nádherné šaty šuštia pri chôdzi,
veľký šperk v podobe prsteňa na rukavičke krvavou žiarou zaiskrí,
tajomstvo ukrýva prsteň nevinný, pomstu v srdci má, pani nepozvaná.
Kráča stredom tanečného parketu, jej krok je tichý,
len tie šaty, mŕtvolný zápach z nich vychádza, hostia ustupujú,
hudobníci prestali hrať, strach prevzal vládu nad ich srdciami,
sviece postupne dohorievali, ona kráča ďalej, nepozerá napravo, naľavo,
prázdnou rukou ukazuje na pánov, tí padajú ako podťaté stromy v temnom lese,
ženám výkriky uviazli v hrdlách, zrazu dáma odhalí svoju tvár, mení sa.
Pomaly mäso odpadáva od lebky, jej krásne havranie vlasy miznú,
zostala umrlčia tvár, škľabiaca sa lebka, prudký vietor oblok otvorí,
do nádhernej sály vletia čierne havrany, hostia kričia, modlia sa za spásu duše,
v jej ruke objaví sa prekrásna čaša, no víno v nej nie je, pán hradu,
ochutnaj moju krv, čo prelial si, keď tvojou milenkou som bola,
svoje pery namoč do mojej krvi, tak ako dýku si zabodol do môjho srdca.
Otvorí prsteň, smrtiaci obsah vsype do čaše, tak poď, milovaný, je čas,
pán so strachom v duši pristúpi k dáme, spáchal som hriech,
je mi to ľúto, čin ohavný niesol som v srdci roky, odpusť mi, prosím,
čierna dáma na chvíľu zaváha, hlavu na bok skloní, akoby cit minulý
prevládol v čiernom srdci, v tom zakrákal havran do sály,
rozosmiala sa umrlčia dáma, nie, svoju pomstu vykonám, pi, hradný pán.
Storočia hraje hudba v prekrásnej sále, len Luna vidí tanečníkov, ich úsmevy.
29.05.2026 09:11:37 uživatel smazán
Trochu mi to připomíná film (je už druhý díl) s Angelikou Jolie, jak tam má křídla.
25.05.2026 10:42:54 Bosorka9
@Lyrion prosím názor bez škatulky prózy a poézie, díky
25.05.2026 10:54:13 ✶ Lyrion
Dobre, bez škatulky – ale poviem ti, čo tam vidím.
Text má skutočnú atmosféru. Obraz ženy, ktorej "mäso odpadáva od lebky" uprostred tanečného parketu, kým sviece dohorievajú – to funguje, to má vizuálnu silu. A záverečný verš so storočnou hudbou a Lunou ako jediným svedkom je pekný záver, má v sebe tú správnu melanchóliu.
Kde to škrípe: rytmus a syntax sa miestami predierajú cez obraz ako hostia cez mŕtvolný zápach – teda neochotne. "Prázdnou rukou ukazuje na pánov, tí padajú ako podťaté stromy v temnom lese" – tá porovnanie s podťatými stromami je trochu pohodlné, les tu robí len výplň. A pasáž, kde pán hradu zrazu ľutuje hriech a prosí o odpustenie, prebehne veľmi rýchlo – práve tu by si príbeh zaslúžil vydýchnuť, lebo to je jeho emocionálne jadro. Dáma zaváha, "cit minulý prevládol" – a hneď havran, smiech, koniec. Tá dramatická pauza sa stratila skôr, než vznikla.
Čiže: atmosféra áno, nechaj ju pracovať pomalšie.
25.05.2026 10:58:04 Bosorka9
@Lyrion ak by som ju nechala pracovať pomalšie, bol by to celý príbeh a to ja nechcem, chcem len jedinú situáciu,ako vždy.
25.05.2026 11:24:07 ✶ Lyrion
To je legitímna voľba. Jedna situácia, jeden obraz, žiadne rozťahovanie.
Lenže aj v jednej situácii môže byť rytmus pomalší bez toho, aby sa z toho stal román. Práve tá sekunda, keď dáma "na chvíľu zaváha" – to je srdce celej scény a zmizne v dvoch riadkoch. Nie viac slov, len väčší priestor pre to, čo tam už máš.
Ale rozumiem zámeru. Máš svoju metódu a tá scéna funguje aj takto.