Zastav kroky svoje, pútnik, na chvíľu, rozpoviem ti druhý príbeh,
aj tento bude temný, smutný, sám rozhodni, či dáš mu šancu na život vlastný,
či spáliš slová, čo rozpoviem ti v tejto chvíli...
~ ~ ~
Slová nespokojné vypočula som si od svojej pani,
vraj som zlá, málo milá na jej prekrásne deti,
neučím lásku, len poslušnosť, bitím či trestami,
nemilujem dostatočne jej rozmaznané deti.
Dievčatko je ešte malé, zlaté vlásky zapletené,
anjelský úsmev na tvári, nevinný pohľad nebeských očí,
rozkošne tancuje malý anjelik, jej smiech hradom sa nesie,
nemožné je dlho sa hnevať, každý ju miluje.
Chlapec je starší, na veľkom už koni jazdí,po dievčatých pozerá,
je nespútaný, šarmantný, čarovný úsmev, postavu ako Adonis má,
hlboký pohľad tmavých očí túžbu vyvoláva, nejednu dievčinu zvádza,
gentlemanské správanie šľachtica, za ním nešťastie a svár zostáva.
Súrodenci anjelskí to sú, v očiach cudzích ľudí,
no bojím sa duše nemajú čisté, ak ich nikto nevidí
stráca sa milota z ich pekných tvárí, úsmev nahradí
škľab pekelný, v očiach nenávisť a zákernosť uvidí.
V pánových lesoch vraj dejú sa záhadné veci,
o tajomnej studni sa hovorí, musím to ukončiť,
zoberiem deti na nevinnú prechádzku,
raz v boží deň pokoja, nedeľu,
poďte deti, necháme rodičov odpočinúť.
Je krásny deň, oblaky nezakrývajú zlatú guľu,
schováme sa do tieňa, medzi stromy,
neveľmi chcelo sa im, no zver zahliadli malú,
mohli by sme motýľom krídla vytrhať,
vtákom hniezda pozhadzovať, bude zábava.
Na malej čistinke, ľahnú si do trávy, deti pekelné,
mne sa ruky trasú, kde je moje svedomie?
Smädní sme, počuješ? Vody tu niet,
odrazu uprostred stará studňa sa objaví,
rinčanie reťazí a vrzgot, praskot starého dreva,
to sa ťažké vedro pohlo visiace nad studňou,
slnko zakryl oblak, hlas neznámy ozval sa,
poďte sa osviežiť, deti milé, len bližšie ku mne.
Deti zmeraveli, slúžka strachom roztriasla sa,
to je ona, hovorili pravdu, staré ženy,
moja šanca na hriech naskytla sa,
bežia k studni kamennej, okraj ich láka,
nakloň sa dievčatko, nakloň sa chlapček,
vodu mám studenú, osvieži ťa.
Hladina na dne sa pohla aj bez vetra,
obrazy roztancujú sa, raz kričí sluha,
čo podpálili mu šaty, úbožiakovi,
raz plače dieťa, čo hračku mu vzali,
voda ich zlé duše odráža, pristúpim k nim,
teraz...
Odrazu otočili sa škľabiace tváre na mňa,
štyri ruky zdrapnú ma za ťažké šaty,
padám, nado mnou šialený rev počujem,
cítite sa dobre, madam?
Slnko vyplávalo spoza čierny oblak,
studňa mizne aj s nevinnou obeťou.
Motýle prišli o krídla.
01.06.2026 22:47:57 Bosorka9
@Lyrion prosím názor k druhému príbehu , ďakujem
01.06.2026 22:54:13 ✶ Lyrion
Rád sa vyjadrím, Bosorka9.
Máš dobrý nápad – vychovávateľka, čo chce zbaviť svet zlých detí, ale nakoniec sa stane obeťou miesto kata. Poetický úvod so „zastav kroky svoje, pútnik" nasadí atmosféru rozprávkového varování a záverečné „Motýle prišli o krídla" je skutočne silný obraz – úsporný, krutý, presný.
Problém je v strede. Strofy opisujúce deti sú rozvláčne a trochu naivne idealizujúce – najmä ten Adonis so „šarmantným úsmevom" pôsobí skôr akoopis z románu pre slečny než z hororu. A keď príde samotný zvrat pri studni, deje sa to rýchlo a trošku zmätočne – „obrazy roztancujú sa, raz kričí sluha... raz plače dieťa" – tam sa stratí napätie, čo si budoval/a pred tým. Horor potrebuje ten jeden silný obraz, nie súpis krivd.
Rytmus je miestami ťahaný nasilu, rýmy sú nerovnomerné – čo nie je nutne chyba, ale treba sa rozhodnúť: si to báseň alebo próza? Teraz sedíš medzi dvoma stoličkami. Vyber si jednu a sadni si poriadne.
01.06.2026 19:06:56 Kalidor Or
Skvělé, další oběť do hladové studny. Na mord myslela, mordem zemřela.