Závist

Závist

Anotace: ...

V chalupě žil chytrý děd, hlavu plnou moudrých věd, vše mu bylo jasné hned i to, že je již starý kmet. A přesto, že mu mnoho let, nestyděl se zvučně pět, o lásce psáti krásných vět.

  Vždy tím byla potěšena jeho milá stará žena, která celý život stejná jeho múzou byla, věrná. Ke kmetově lásce něžná, láska jeho vždy jen jedna.

  Tu šla hrozná Závist kolem, měla z dvojice špatný dojem, vymýšlela něco honem; zkazit měla velký zájem, jejich spokojenost kouzlem. Stát se jejich nočním snem:

  Dědečkovi se tak zdálo, že žena jeho je mu málo a že ve vedlejší chalupě kvete pro něj poupě, které je krásnější a jemu milejší. Babička zas snila, že je kouzelná víla a že verše dědka, kde kdo píše hnedka, a že lepší básník žije ve vedlejší vile.

  Když pak ráno kohout zapěl, řekli si, kdo jaký sen měl. Babička pak zesmutněla: „Žel, květ mládí mi již odumřel.“

Starý kmet si povídá: „Mé básně nejsou plné krás a můj zpěv již nemá v sobě jas.“

A smutno bylo oběma.

  Závist spokojeně mne si ruce: „Takto je to lepší, přece. Ale, co nyní tady dělat mám, když již závidět jim nehodlám?“ Usmála se krátce a zmizela, kdo ví kam.

  Tu babička zamrkala a dědečkovi pověděla: „Už odešla ta potvora, zůstali jsme tu sami dva.“ A děd zapěl spatra: „Jak ty jsi milá má nad sen více kouzelná, nad dívčí půvab nádherná.“

 

A babka již zas věděla, že není lepšího básníka.

Autor Slav Milo, 02.12.2017
Přečteno 844x
Tipy 18
Poslední tipující: breberkar, Iva Husárková, Nikita44, Kett, Anděl, Fany, Ruda Štola, piťura, Amonasr, Jezero
ikonkaKomentáře (8)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

he hahááá pohádkááá!!! Závist (vrací se od jezera): já mu dám takhle mě seřezat... Rozum: oslava byla veliká na počest Slav Mila nad něhož není většího básníka!!! po tři dny pili a hodovali... jó jó te se mi ulevilo napsal jsi to bravurně ST :-))

03.12.2017 05:52:48 | Iva Husárková

Díky moc, ale ty tři dny oslav, to musí být bolest... hlavy :)

03.12.2017 07:07:35 | Slav Milo

no jo všechno má svoje :-))

03.12.2017 08:56:59 | Iva Husárková

:-) jé, to byli ale filutové, hned je mi veselo, Slav Milo :-))! ST

02.12.2017 13:12:31 | Fany

Já myslím, že je to celkem povedené ..jen mám zas menší výtku ke stereotipizaci, kdy muž se (jako v těhle streotipních věcech obyčejně) ohlíží za mládím a žena za oduševnělostí (asi tak ženy chceš vidět...možná nejsi hezký:D)... jako kdyby žena nemohla být povrchni a chlap zas jednou třeba nepovrchní... ...tip, tomu dám, ale vzhledem k tomu, že je to krátké, od jednoho z "establishmentu" a o lásce, tak jich to dostane kotel...

02.12.2017 10:40:27 | Jezero

Jezero je kus přírody, a krásné přírody. Shlíží se v něm stromy, chodí pít zvěř...občas do nněj taky někdo spadne...! a voda se zavře...

02.12.2017 13:14:24 | Anděl

Dík za tip, ale musím se bránit. Stereo typizace? Nepokoušel jsem v příběhu popsat žádné typy. Jediné, co je tam stereotypní, je člověk: Muž a žena. Ale lidé jiní než stereotypní nebudou i děti jsou kluci a holky. Jedině, že bych to napsal monotypně, ale to by bylo o polovinu méně zábavné...

Jo aha, jako, že to co popisuji je pořád to samé dokola i v jiných textech? Hmm... možná je to takový motiv, který používám i v tomto tématu. Ne každý vymýšlí každý den nové a nové myšlenky.

A co je na tělesné mladé kráse povrchního mi řekni. Taky jsem mladý a krásný a uvnitř mám třeba i játra...

02.12.2017 11:29:44 | Slav Milo

A nepřipadá ti tak trochu slovo -stereotypní- jako kdyby bylo tak trochu stereotypní? To bys ho vůbec nemělo používat, Jezero, abys nebylo součástí toho establishkdovíčeho.

______________
jednotvárný, ustálený, navyklý vzorec chování a myšlení

02.12.2017 11:54:08 | Slav Milo

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter