Beznožka

Beznožka

Anotace: Probudil mě nepříjemný pocit, že mě někdo pozoruje. Odhrnul jsem kabát a málem spadl leknutím z lavi...

Sbírky: Trosečník sibiřský

Probudil mě nepříjemný pocit, že mě někdo pozoruje. Odhrnul jsem kabát a málem spadl leknutím z lavice. Jen pár centimetrů od mého obličeje na mě zírala vrásčitá tvář pokrytá rozježenými šedivými vousy.
Trpaslík! Bylo první, co mě napadlo při pohledu na červenou ušmudlanou čepičku.
Ústa se dvěma žlutými pahýly zubů se roztáhla v úsměvu.
"Tuš to neni až tak dobry napad, synku, robit z nadraža nocleharnu"zaskřehotal trpaslík "...bacha, bo tě seberu pro potulku!"
Posadil jsem se celý zpitomělý a teprve teď mi došlo, že se nejedná o trpaslíka, ale že ten dědek vlastně nemá nohy a sedí na dřevěném vozítku, tak nízko nad zemí, že se může odstrkovat rovnou rukama. Zíral jsem asi dost hloupě na ty jeho pahýly nohou zakryté špinavými hadry a hlavně na středověké zařízení, jaké jsem viděl sice u jednoho žebráka na Baracholce, ale zde ve střední Evropě, jsem se s ničím podobným ještě nesetkal.
"No nečum. Si neviděl v životě beznoheho?"
"Ale jo, viděl. Promiňte, ještě jsem se pořádně neprobudil. A nejsem žádný tulák, náhodou mám lístek na vlak do Svinova."
"Do Svinova? Tuš to ja!" rozchechtal se mrzák. "Nehrej na mě habaďuru. Jak nebudeš mět gde spat, možu ti poradit, znam tu fajnu nocleharnu. Zadarmo, no ale až v sedum večer. A gde si se tu vlastě vzal? Ešče sem tě tu nigdy neviděl."
"Učil jsem se na číšníka v Lipníku, ale nebavilo mě to, tak se chci poohlídnout po něčem jiném, kde se dá vydělat víc." přiznal jsem popravdě.
"No ja, kelneřina ti nevoněla. A co si mysliš, v Ostravě to bude lepši?"
"Já tady ale nechci zůstat. Potřebuju se dostat nutně do Bohumína. Zkoušel jsem to tramvají, ale neprošel jsem kontrolou. Taková blbost ta kontrola, když jsou ti Němci přeci tady, stejně jako tam!"
"No synku, co budeš robit v Bohumině, to je tvoja věc a mi to je fuk. Šak jak se tam dostaneš, gdo vi. Měls kliku, že tě ten stražny nezabasnul!"
Ano, měl jsem obrovské štěstí, že mě ten strážník nenechal zavřít, ale ještě větší štěstí jsem měl, že mě do toho Bohumína nepustil.
Byl prosinec roku 1939 a já jsem se snažil dostat z relativně poklidného Československa do Sovětského svazu, který za nedlouho čekala ta nejstrašnější válka v dějinách lidstva- To jsem ovšem v té době nemohl vědět a tak jsem se zabejčeně snažil svůj plán stůj co stůj realizovat.
"Tuš posluchej, chlapčisko. Pujdem na jedno, než otevřu tu nocleharnu a všecko proberem. Jakesi lidi tu v Ostravě znam, třeba ti pomožu.. Ja, a ja sem Ruda Rajsky, ale pro všecky Beznožka!"
Rajský Beznožka si sundal špinavou rukavici a pevně mi stisk ruku, až mi málem rozdrtil prsty.
"Hele Rudo! Ta noclehárna! Není to náhodou tohle?" ukázal jsem pak v nádražní restauraci nad dršťkovou polévkou svému novému kamarádovi lísteček s adresou, co jsem dostal od Ondry.
"No ja, to je ono. Gdo ti dal tu adresu"?"
Vylíčil jsem mu tedy své vánoční setkání ve vlaku a Ruda se začal smát.
"Ja kurňa, dyť svět je maly, to musel byt Ondra Baran! No zrovna teho sem ti chtěl doporučit, bo on je ten pravy, co ti pomože do teho Generalgouvernementa."
Když jsem zjistil, že Ondra je Rudův kamarád pojal jsem k němu hned bezmeznou důvěru a po dvou sedmičkách, ztratil všechnu ostražitost a pověděl mu všechno o svém plánu i o své minulosti.
"Kurňa, gdo by to do tebe řek, synku. Ale to Rusko, tak to ja nevim, v tym Polsku to je ganc jak u nas. Možna ešče horši. Prosrali valku, tuš ti Němčuři su včil pořadně nasrani. Židy lifruju do lagru a s barabami se tež neseru. Šak máš ešče čas to trošku podumat?"
Ještěže jsem měl tu chacharštinu naposlouchanou ze školy v Prokopjevsku, jinak bych býval Beznožkovi asi rozuměl tak každý třetí slovo.
Před sedmou hodinou jsme už spolu s Rudou podupávali ve frontě, která se řadila před našim „hotelem“.
„Kukni, synku!...Ja ti pichnul, tak včil bys mi moh pichnut na revanš zas ty, bereš?“
„Jasně Rudo, o co kráčí?“
„Než se zjavi ten Ondra Baran, moh bys mi pomoct prodavat pohledy, ať se tu furt neflakaš. Včil dost frča, akorat nevim, esli je prodávat před hotelem Imperial, anebo u nadraži. A pujdem fifty fifty... „
„Ale jo, proč by ne!“
„Ja, ja, zitra nafasuješ padesat tych čumkaret a ne abys zdrhnul! A ze zarobenych prachu idem napolovic. Fér, no ni?“
„Co si o mně myslíš Rudo? Jsem snad nějakej zmetek zlodějskej? A kde mám prodávat já? U nádraží, nebo u hotelu?“
„Možeš brat ten Impik. Je to tam sama nobl baba, tam se ti nabeton zadaři.“
Když byla noclehárna konečně otevřena, nahrnuli jsme se dovnitř a každý jsme dostali, hned u vchodu, od starého nočního hlídače Tomáše, deku.
„Dej mu deku, aby to nebyla sama ďura, je to kamoš od Barana!“ hlásil mu hned Ruda.
Vybaven protekční vojenskou dekou, která jistě pamatovala lepší časy před první světovou válkou, jsem se konečně polomrtvý únavou svalil na kavalec v rohu veliké místnosti, s asi třiceti lůžky.
...
„Stavej, synku, nejvyšši čas. Jak se budeš flakat, nezarobime nic!“
Venku byla ještě tma, ale vrátný Tomáš nás už stejně všechny lifroval ven do té zimy a sněhové břečky.
„Musime sebu švihnut! Jak to neprodame, jak su ty svatky, tak si je potem možem akorat vrazit do řiti...Tak co, na kolik si trufaš, padesat? “
„Tak jo! Zkusím to.“
„Tuš fajn. Snidani kopni do sebe gdesi sam, ale na ten oběd tě zvu. Kusek je taka fajna vyvařovna. Ve dvanact si dame scuka u teho Imperiala. “
Ruda odfrčel na svých kolečkách směr nádraží a já jsem se vydal hledat ten Imperial. Cestou jsem si koupil v automatu loupák a teplou meltu a za chvíli už jsem stál na hlavní třídě před tím nóbl hotelem.
První snad celou hodinu jsem jen mlčky postával s vějířem pohledů v ruce a na má nesmělá tichá oslovení:
„Neračte si koupit novoroční přáníčko, milostivá?“ která jsem si občas dovolil špitnout, se mi dostávalo od paniček, co procházeli kolem, jen pohrdlivých pohledů a odmítavého vrtění hlavou.
Když jsem ale už málem začínal propadat panice, že neprodám ani jeden pohled, všiml si mého marného snažení livrejovaný hotelový zřízenec. V první chvíli, když na mě zamával a gestem mi naznačil, abych šel k němu, jsem chtěl utéci, protože mě napadlo, že mě chce nejspíš vyhodit. Ale zmýlil jsem se.
„Pocem ty kluku! Takhle nic neprodáš! Běž támhle do hotelové restaurace, ale dej si bacha na číšníky. A kdyby se tě někdo ptal, kdo tě sem pustil, tak o ničem nevím! Jasný?“
„Jasný! Děkuju Vám moc!“
„Neděkuj a upaluj!“ otočil se ke mně zřízenec zády.
Venku sice bylo sotva pár stupňů pod nulou, což by pro mne, sibiřského rodáka, neměl být problém, stejně jsem byl ale za tu trochu tepla, hlavně toho lidského, vděčný. V první řadě, když jsem vstoupil do restaurace, jsem si zmapoval, kde se zrovna nachází číšník a začal jsem takticky nabízet své pohlednice z opačného konce lokálu. Během chvilky jsem jich prodal deset a než si mě stačil číšník všimnout, zase jsem se rychle vytratil.
„Děkuji vám pane strážný!“ stačil jsem ještě prohodit směrem k mému zachránci, ale ten jenom mávl rukou a dělal, že mě nezná.
Úspěšný prodej uvnitř hotelu pak prolomil ledy mé ostýchavosti a za chvíli jsem už jako zkušený prodejce pokřikoval odvážně na kolemjdoucí:
„Kůůůpujte pohledy! Krásné obrázky pro vaši milou z lásky! Pósledních pár nejhezčích přáníček letošního roku!“ a podobné nesmysly, které se mi občas i rýmovaly, tak jak mi je slina na jazyk přinesla.
A lidé se kupodivu zastavovali a kupovali a smáli se mým veršovánkám a někteří mi nechávali i štědrá dýška, takže než se ve dvanáct objevil na konci ulice Ruda, měl jsem všech zbylých čtyřicet pohlednic prodáno a kromě deseti korun mého podílu, jsem měl v kapse ještě dvacet na diškrécích.
„Tak co, prodals cosi?“ zajímal se hned, jakmile se s neobyčejnou hbitostí propletl pod nohama chodců a smykem přistál přede mnou.
„No jasně! Všechno je prodaný. Tady máš svých deset kaček.“ hlásil jsem pyšně.
Pak mě Ruda vedl přes pár bloku k nemocnici.
„Tu u tych jeptišek se dycky cosi na zub najde! Ty maš včil tych prachu dost, šak pamatuj na horši časy. Jeptišky su fajne a dajne...Ha ha !“
...
Tak jsme s Rudou prodávali pohledy, stravovali se u Milosrdných sester a nocovali v noclehárně celých čtrnáct dnů. Měl tedy pravdu Ruda, že po Novém roce šel zájem o ty pohlednice rapidně dolů a my byli rádi, když jsme i s dýškem utržili za celý den každý bůra. Mě ale nešlo o to vyučit se prodavačem. Na svůj původní plán dostat se přes Polsko do Ruska jsem v žádném případě nerezignoval a v této poklidné symbióze s Beznožkou, jsem vlastně čekal jen na okamžik, kdy se ve městě objeví zase Ondra a pomůže mi můj plán realizovat.
„Hele Rudo! Ondra by se tu měl objevit každým dnem! Co kdybychom si to prohodili? Já budu prodávat na nádraží a ty u Impíku. Já jen abys ho ze své výšky nepřehlídnul v tom davu. Víš jak moc ho potřebuju!“
„Chtěls Impik synku, maš Impik. A nevymyšlaj cypoviny!“
„Co se tak čertíš dědku? Vždyť já jdu.“ mávl jsem smířlivě rukou a odkráčel na své stanoviště.
Podivné Rudovo chování, mi ale stejně celý den leželo v hlavě. Třeba se na tom nádraží prodává líp a Ruda kecá, že vydělává stejně málo, jako já. Mému podezření nahrávala i skutečnost, že ani u těch Milosrdných sester jsme se často v poledne nesešli a do noclehárny se taky Ruda párkrát dobýval až po zavření, až mu za to Tomáš vynadal, že noclehárna má taky nějaký řád a není to žádný holubník a jestli se to stane ještě jednou, tak ho klidně nechá zmrznout na ulici.
Když jsem si tohle všechno sesumíroval, tak mi zvědavost nedala a druhý den místo oběda jsem se vydal obhlídnout situaci na tom nádraží.
Před nádražní budovou Ruda nebyl. Když jsem ale nakoukl do haly, hned jsem jeho šedivou kštici zakrytou špinavou červenou čepičkou zmerčil. Co tam ale proboha dělá? Takhle zalezlý mezi lavicemi přeci nemůže nic prodat. Už jsem chtěl jít za ním, když v tom přijel vlak od Prahy a skrz halu se začaly hrnout zástupy lidí.
K mé převeliké radosti jsem náhle mezi cestujícími zahlédl Ondru. Nechtělo se mi prodírat proti proudu a tak jsem zůstal stát a čekal jsem, kdy ke mně sám dojde. Zároveň jsem ovšem ze svého stanoviště viděl i na Rudu, přikrčeného mezi těmi lavicemi, jako nějaký pavouk, číhající na svou kořist.
Pak se vše seběhlo ráz na ráz.
Když míjel Ondra Rudu, tak k mému obrovskému překvapení, se k němu Beznožka nejenže vůbec nehlásil, ale právě naopak se ještě víc přikrčil a zakryl si dokonce obličej novinami.
A teprve až když ho nic netušící Ondra se svým kufříkem minul, vztyčil se náhle ten mrzák na svém vozíku, začal mávat novinami a ukazovat na něho komusi na opačné straně uličky, tím svým hnusným, hadry obaleným pařátem.
V ten moment z okolních lavic vystartovali tři muži v kožených kabátech a vrhli se na chudáka Ondru. Následovala krátká potyčka a vzápětí ta kožená, těsně semknutá skupinka prošla rychlým krokem kolem mě směrem k černému autu, které stálo připravené u chodníku.
Celá akce trvala snad jen pár vteřin a já tam stál jako opařený a nevěřil jsem vlastním očím, že se to doopravdy stalo.
Ten zrádce! Ten hajzl! V první chvíli jsem měl chuť vlítnout do nádražní haly a udělat z toho zmetka mrzáckýho mastný flek. Kopnout ho do toho jeho proradnýho xichtu! Rozdupat ho na kaši!
Naštěstí jsem ale tomu prvnímu návalu spravedlivého hněvu nepodlehl. Zaťaté pěsti jsem strčil do kapes a raději rychle zmizel z dohledu, než si mě ten práskač všimne. Kráčel jsem rychle ulicemi Ostravy a myšlenky mi letěly ještě rychleji.
Teď napráskal Ondru a kdo bude na řadě další? Budu to snad já? To jsem si opravdu našel toho pravého, komu svěřit své plány.
Měl jsem strašlivý vztek na toho Beznožku a přemýšlel, jak se mu pomstít. Zároveň mi slzy do očí vháněla lítost, že ten snad nejhodnější člověk na světě se ocitl ve spárech Gestapa, a taky jsem měl vztek na sebe, že na tom zatčení nesu svůj podíl viny. To já blbec, jsem přeci prozradil Beznožkovi, kdy se má Ondra do Ostravy vrátit. Nebýt mojí ukecanosti, nic by se Ondrovi nestalo. Věru pěkně jsem se mu odvděčil za jeho pohostinnost!
A do všech těch zmatků v hlavě se míchal strach, co bude dál. Co mám dělat? Mám se vůbec vracet do noclehárny? Mám před tím parchantem varovat Tomáše, aby varoval ostatní Ondrovy kamarády z odboje, které jsem neznal a kterých měl prý plnou Ostravu? Co když je ale i ten Tomáš spolčený s Rudou?
Komu vlastně mohu věřit a komu ne?
Po asi dvou hodinách ostré chůze křížem krážem ulicemi Ostravy, mi hlava trochu zchladla, myšlenky se srovnaly a nakonec jsem došel k jedinému možnému rozumnému závěru.
Vykašlu se na svůj plán stát se ruským básníkem! Vykašlu se na Beznožku, na Tomáše i na celou Ostravu! Ondrovi stejně nepomůžu. Tak se prostě seberu a pojedu zpátky do Prahy k mamince, která už určitě obdržela můj Vánoční pozdrav a teď je jistě polomrtvá hrůzou, jakou šílenost jsem si zase vymyslel.
Když jsem se promrzlý vrátil na nádraží, Ruda tam pochopitelně už nebyl, ale stejně jsem se raději opatrně rozhlížel, jestli někde mezi lavicemi nezahlídnu tu jeho trpasličí čapku.
Ze všeho toho strachu, jsem na hrádky s revizory tentokrát vůbec žádnou náladu neměl a tak jsem si jako spořádaný občan stoupl do fronty u pokladny a zakoupil si za skoro všechny své úspory lístek rovnou až do Prahy.
A protože jsem vynechal i oběd U milosrdných sester a měl jsem už hlad. Poobědval jsem tedy za zbytek peněz v nádražní restauraci opečenou klobásu a pivo, ale moc jsem si nepochutnal. Stále jsem se totiž rozhlížel, jestli neuvidím někde poblíž nějaké kožené kabáty.
Tak rád bych byl býval odjel nejbližším vlakem, ale smůla byla ještě v tom, že jsem si potřeboval vyzvednout na noclehárně svůj kufřík. Že jsem v něm měl ten pinglovský ohoz, to bych býval ještě oželel, ale v kufříku jsem měl taky svůj drahocenný sešit s básněmi.
V půl sedmé jsem už postával před noclehárnou a hrnul se dovnitř, jako první. Starý Tomáš už už sahal do police pro moji protekční deku, ale zarazil jsem ho.
„Nene, Tomáši! Dneska tu spát nebudu! Jenom mi dej prosímtě ten můj kufřík a musím běžet.“
„Ale copak?“ kroutil Tomáš hlavou a já jsem to nevydržel a když mi můj kufřík podával, pošeptal jsem mu do ucha.:
„Bacha na Beznožku, je to práskač! Viděl jsem dneska na vlastní oči, jak ukázal gestapákům Ondru Barana.“
Tomáš jen vyvalil oči a hvízdnul.
„Tak oni teda Ondru sebrali? A kurva!“ odplivnul si „ a opravdus viděl toho Rudu, že v tom má prsty?“
„Jasně, jako teď vidím tebe, jsem ho viděl. Tak já poběžím, díky za všecko Tomáši a s bohem!“
„Parchant jeden mrzácky! Tož buď s pánembohem synku a opatruj se!“
Celou cestu na nádraží jsem pak utíkal a stále se rozhlížel a ten strach z Beznožky a z gestapa, ze mě vlastně opadl až když jsem o pár hodin později projížděl Lipníkem nad Bečvou a zamával v duchu hospodě, hospodskému Baranovi i Pepovi a celému tomu černému Ostravskému kraji. Byl jsem docela rád, že mám tuto trpkou zkušenost za sebou a v duchu jsem si sliboval, že od této chvíle už budu hodný kluk a budu sekat dobrotu a byl jsem rozhodnutý zajít na Červený kříž a omluvit se paní Čečilové a možná i té druhé semetrice.
Autor Jejda23, 13.03.2018
Přečteno 16x
Tipy 0 ... Tip / Supertip
ikonka Komentáře (0)

Komentáře
© 2004 - 2018 liter.cz v1.4.2 | Facebook, Twitter