Co pro mne znamená slovo SVOBODA

(Inies , 26.05.2006 , uvahy)

Co pro mne znamená slovo Svoboda? To je otázka, nad kterou – věřte, či ne – jsem přemýšlela jeden čas až moc často a ještě nyní nad ní občas přemýšlím. Svoboda pro mne před rokem znamenalo jen slovo, pod kterým jsem si představila volnost pohybu, svobodu slova – možnost vyjádřit svůj názor, žít a možná i být svobodný – bez závazků.
Ale nyní, když si uvědomím, co všechno se v uplynulém roce stalo, si stále říkám, kdybych tenkrát věděla čím projdu, šla bych do toho znova? A odpověď zní: ano šla a ještě tvrdohlavěji než tehdy.
Před rokem jsem byla naivní holkou, které táhlo na sedmnáctý rok a nic jsem v podstatě o životě nevěděla. Co pro mne tehdy znamenala svoboda? Jen slovo, pojem a v podstatě nic víc. Ve své paličatosti, umíněnosti a ‚slepotě‘ jsem neviděla, že člověk, kterého jsem si myslela, že miluji, mi v brzké době udělá ze života doslova peklo na zemi. Bylo to jasné, nevyhnutelné, přesto stalo se. Během pár měsíců jsem bojovala za záchranu svých nervů, za záchranu vlastního života a bez nadsázky opravdu mohu říci, že mi šlo o život, doslova. Náhle byl listopad a já si uvědomila, že boj za svobodu za to stojí.
A tak jsem bojovala.
Prošla jsem situacemi, které bych nepřála vlastním nepřátelům, prošla jsem si pro mne doposud nejhorším životním zážitkem, kdy se veškerá moje hrdost a síla téměř vytratila a já se naivně vzdala naděje po svobodě, ve chvíli, kdy jsem ji měla na dosah ruky, stačilo ji jen natáhnout a uchopit prsty. Nic víc.
Prošla jsem si pak ještě horším. Říkám si, že jsem to přece nemohla vědět, i když si to jen nalhávám a snažím se sama sebe ospravedlnit. Bylo to jasné a já to neviděla – opět.
Celý prosinec jsem bojovala o svobodu. Byla jsem mezi dvěma mlýnskými kameny a nevěděla jsem kam jít. Zoufalství, strach a touha po svobodě to jediné mi zbylo. Měla jsem přátele – ano měla, ale jsou věci, které si člověk musí vyřešit sám, i když je třeba probírá s ostatními, konečné rozhodnutí spočívá přeci na tom dotyčném.
Za svobodu jsem se rvala a věděla jsem, že si ji nenechám jen tak vzít. Na rovinu přiznám, že představa, že bych měla jiného přítele pro mne byla v tu chvíli neúnosná. Jenže (vše má své jenže, ale, zkrátka vroubek) během toho měsíce jsem trávila dost času s člověkem, který byl na dně po rozchodu se slečnou. Dlouho mi nedocházelo, že ač oba jsme se trápili, vznikalo mezi námi pouto a tak jsme bez cirátů spolu.
Chvíli mě mrzelo, že jsem přišla - kvůli němu - o svobodu, kterou jsem tak pracně vybojovala. Mrzelo mě to, ale teď mě mrzí, že mě to mrzelo. Postupně zjišťuji, že kdybych tehdy trvala na svém (novoročním) předsevzetí, přišla bych o člověka, který mi je velice blízký a bez kterého si nyní nedokážu představit svůj život. Jsem ráda, že nakonec vše dobře dopadlo a já zjistila, že svoboda přece neznamená: být sám, svobodný, ale že znamená, žít, milovat, a mít právo na svobodné vyjádření svého názoru, ač je to někdy složité.
Takže: Co pro mne znamená svoboda? Mnoho, velmi mnoho a jsem ráda, že mohu normálně žít a přesto být s člověkem na kterém mi velmi záleží. Svoboda je krásná, ale nic se nemá přehánět.
Vždyť jsme přeci svobodní,tak co řešíme. Přece bylo a může být vždy hůř.