Mysl

Mysl

Mysl je zajímavá věc - jak jednou něčemu uvěříme, vytvoříme si tím svoji vlastní realitu. Realita se dynamicky mění podle úhlu náhledu. To, co se naučíme a jakou realitu si vytváříme se různí podle místa, kde se narodíme. Co do nás vloží generace před námi, to je naším optickým zařízením pro pozorování světa.

 

Nakonec se život zredukuje na boj o existenci, kdy nám nezbývá dostatek sil pídit se po tom, proč skutečně žijeme: odpovědí není, abychom si užili, abychom vydělali co nejvíce peněz, abychom se dočkali důchodu.

 

To, v co věříme, nás naučila společnost, její materialistické i duchovní trendy, nauky, směry - žádný nás nedovedl ke skutečné spokojenosti, žádný nám nedal svobodu. Jsou pouty, která si nekriticky nasazujeme sami. Nejsou to naše vlastní, ale přijaté cizí interpretace a životní doplňky.

 

Pokud chceme z tohoto trendu uhnout jným přístupem a myšlením, stáváme se terčem posměchu, kterého se valná většina lidí bojí. A tak spousta lidí místo toho, aby pokračovala svou cestou raději zaleze zpět do davu a snaží se nevyčnívat. A pak to předává generaci svých dětí. Stále dokola.

 

Způsob života, který vedeme, narušuje přírodu, namísto abychom za ta dlouhá staletí věděli, co příroda potřebuje - jsme na ní závislí, ale ještě jsme to nepochopili a ubližujeme přírodě čím dál tím víc - nepochopili jsme totiž, kdo jsme a proč žijeme. A dokud tyto dvě otázky nebudeme mít správně zodpovězené, budeme se pachtit za penězi, za slávou, za mocí, za zážitky a vše kolem sebe budeme za tímto účelem usurpovat pro vlastní potřeby. A náš život bude bezúčelný a zbytečný.

Jsme v pasti, v níž běháme stále dokola za iluzemi a nepřestaneme, protože se jich nechceme vzdát v obavě, že tak přijdeme o všechno, co má v tomto životě smysl.

Jsme jako laboratorní myši, které se nemíní poučit z vlastních chyb, jsme na nich naopak závislí. A jsme slepí.

 

Co by se stalo, kdyby se tento svět vypnul a bylo všude ticho a tma?

 

Až bychom se po prvním šoku utišili, přestali bychom postupně používat zprostředkované informace a ponořili bychom se do ticha.

A to je nutné, aby každý z nás udělal, i když svět poběží dál, nevypnutý. Ponořit se do ticha, které máme uvnitř. Uvnitř nás se rozprostírá další vesmír, ve kterém leží odpovědi a pravdy, nerušené zběsilým chaosem venku. A ty pravdy a odpovědi tam jsou od okamžiku našeho narození. Neseme si je v sobě bez ustání, věky.

Autor Antonín Herdopad, 03.06.2020
Přečteno 250x
Tipy 3
Poslední tipující: mkinka, Vydima27
ikonkaKomentáře (5)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Proč se tedy autor nezbaví veškerého svého majetku, nezbaví se o zrak i sluch a neponoří do svých myšlenek, když je to cílem žití? Není to poněkud zvláštní, že cíl žití je tak trochu nežití?

Co když je vše naopak? Co když život je hluk a ne ticho. Co když na přírodě vůbec nesejde, protože to jediné co je na přírodě hodnotné jsou lidi a ne příroda sama o sobě? Cožopak má krása smysl bez toho, kdo je schopen ji obdivovat? Co když život a žití je právě tou sbírkou zážitků a proto se za nimi všichni tak honí?

05.06.2020 23:58:50 | Fík

Omlouvám se.
Je to jen o tom, co prožívám. Opustil jsem všechny záliby a jen pracuji, čtu a přemýšlím. Nic víc. Někdy, když člověk musí žít, aniž by měl na sebe kdy čas, je místo šílení z takové situace dobré ji přijmout jako svou životní zálibu a vše ostatní opustit. V tom je totiž obrovská síla - když to člověk udělá, zbaví se obrovské tíhy a objeví svobodu. O ní chci napsat, jen jak budu mít čas. Krása je k obdivování, zážitky k prožívání, ale v izolaci, kde je vám obé odepřeno, se cítíte jako v pasti. Takto ne - takto můžete být v kobce a budete stejně svobodni jako venku bez jakýchkoli omezení.

20.10.2020 22:44:08 | Antonín Herdopad

Díky za podnětnou připomínku! Plánuji doplnit více úvah, které tvé otázky zodpoví. Pravda sídlí uvnitř, ale hledání ve vnějším světě ji přehluší.

Autor tak, jak píšeš, de facto žije. Vydělává a slouží, občas čte a přemýšlí. Nitro má svobodné, tělo ponechal otroctví světa. Smyslem psaní zde je se podělit o něco, co vypadá jako vyšinutí, ale skutečně to funguje. O nic krásného nepřijdeš - jen na tom nejsi závislý.

06.06.2020 23:08:07 | Antonín Herdopad

Myslím, že bys mohl zařadit sem ještě pojem myšlení. Mnozí lidé neznají rozdíl těchto slov a dochází k záměně a nepochopení, co je to :o) Samozřejmě je to skvělý článek... Zklidnění mysli, přerušení automatických myšlenek, ustálení a pochopení ega, to je ticho. :o)

03.06.2020 23:48:41 | Crazymike

Ahoj, kamaráde!
Děkuji za podnět - nechám to uvnitř působit a dostanu-li se k odpovědi, nenechám ji pro sebe. :-)

06.06.2020 23:12:16 | Antonín Herdopad

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí