Podle mého názoru je samotná existence vědomí argumentem ve prospěch idealismu a proti materialismu.
Podívejme se na dva možné scénáře vzniku vesmíru: buď na samém počátku existovala nevědomá hmota, nebo existovalo vědomí, které vesmír stvořilo.
Pokud bylo vědomí první, mohlo vymyslet jakékoli koncepty, včetně konceptu hmoty, a poté hmotu stvořit.
Pokud na počátku existovala nevědomá hmota, jak by z ní mohlo „kouzelně“ vzniknout něco tak odlišného, jako je vědomí? To se mi jeví jako nepravděpodobné.
Argumenty, že „vědomí může být iluzí“, jsou vnitřně chybné: iluze podle definice potřebuje někoho, kdo je oklamán: takže tam máte opět vědomí, a to již v samotném pojmu „iluze“, a proto vědomí samo o sobě nemůže být iluzí.
I když tento myšlenkový experiment nedokazuje, které konkrétní náboženství je pravdivé, vysvětluje, proč jsem idealista a ne materialista.
Představme si, že máte k dispozici pouze kovové mince a jejich kombinací máte vytvořit živé zvíře. Nebo si představme, že programujete počítačovou aplikaci a máte pomocí tohoto programu vytvořit něco, co uživatel může čichat nebo ochutnat. Tyto dva příklady jsou mými analogiemi kombinování hmoty za účelem vytvoření vědomí. Tímto způsobem je vědomí (podle mého názoru) jinou "kvalitou" než hmota, a proto z ní nemůže vzejít.
06.06.2026 21:08:49 s-ní
Když Bůh řekl: "Budiž světlo!", je zcela zřejmé, že zvuk již existoval. Díky Bohu nelze obejmout neviditelné rozumem, ten se na tom jen rozohní a zhasne. Pokud by však dle mého nastala tato situace, je jisté, že rozum by vše neviditelné zničil, protože má tendenci zastavovat život do fotografií a definic.
04.06.2026 13:36:30 zbloudilý
Proč existuje něco, a ne raději nic? Z ničeho nemůže vzniknout něco...tak kde se to tu kurva všechno vzalo? Kdo odpoví...
02.06.2026 08:40:14 ewon
Jinak zas z trochu jineho pohledu: konflikt subjektivity a objektivity je zakladni filozoficky a rekl bych i bezny prakticky lidsky konflikt. Kazdy vychazi ze sve subjektivity (nemuze jinak!), a spousta lidi by chtela mit pravdu, neboli videt veci objektivne...
02.06.2026 08:37:00 ewon
Ja jsem historicky nejspis materialista. Pojem idealista nechapu, ale budiz.
Myslim, ze chapu tvuj zakladni problem...
Prusvih je, ze hmota v mysli vyvolava predstavu betonu, hliny, mozna vzduchu. Ale malokdo, nebo nikdo nema predstavu co hmota skutecne je. To je jadro pudla. Osobne bych to jeste nazval: mechanisticke pojeti skutecnosti. Pokud uvazujeme Newtonovsky: stroje, hodiny a determinismus, opravdu z toho nestvorime vedomi. Co hur: nestvorime z toho ani atomy, nejspis ani chemii. Kdyz prijmes dalsi teorie: elektromagnetismus dostanes se dal. Kdyz prijmes kvantovku: aspon trochu popises obal atomu, castecne i jadro. Prusvih je tento: z existence atomu neumis vyvodit ani zivy sliz na kameni, natoz vedomi. Otazka tedy zni: co je hmota, co o ni vime? Jak se organizuje? Sama? A jak dokaze pracovat s informaci? Vsechno to jsou kurevsky slozite vedecke otazky. Nicmene nevim, jestli vubec lze pristupovat k tomu co bylo na pocatku... Ci co je prapuvod vseho...
01.06.2026 23:51:12 Kohaku
kovové mince a jejich kombinací máte vytvořit živé zvíře....
Kov jako třeba železo je prvek vznikající v jádru hvězd tedy tam kde je líheň mnoha prvků snad i všech. Železo je jednim z poslednich prvků které vzniknou. Před ním bylo moho jiných prvků tak jako z nevědomí by mohlo vzniknout vědomí pouhou intuicí a vhledem, že je třeba vyváženosti :)
02.06.2026 08:46:10 ewon
To zni jako takove filozoficke nic. :) mam pocit (jisty si nejsem) ze nektere biogenni prvky vzniknou az pri explozi supernovy. Cu? Au? Krom toho exploze je nutna aby se ty veci dostaly ven z jadra hvezdy a mohly z nich dale vzniknout treba planety. Bez toho bysme tu psat nemohli. :)
02.06.2026 08:49:02 Kohaku
:) kde začít než u ničeho
02.06.2026 08:54:34 ewon
Se u toho cloveku zlomi mozek. :) je to teorie rekneme... Pred 13.4 miliardami let vznikl vesmir. A taky prostor. A taky cas. ... A co bylo pred tim? - ma ta otazka vlastne smysl? :))
A muze z neceho zase vzniknout nic? :))
02.06.2026 09:01:37 Kohaku
díky za skvělá doplnění - tohle je hodné zamyšlení, ale v poslední době u mne více o cítění - propojení Junga a Pauliho znění
01.06.2026 21:39:49 Pavel D. F.
Poslouchám zrovna Zuzanu Navarovou, ta už to asi ví, jaké tajemství se skrývá v hlubinách existence. V každém případě: jeden kněz kdysi v kázání povídal, co bychom řekli, kdyby nám někdo řekl, že obyčejné hodinky vznikly samy od sebe. Vědomí je od toho ještě mnohem mnohem dál. Jsem zvědavý, když už to musí být, jestli vědomí sama sebe získají i vyspělé umělé inteligence. Osobně si myslím, že je to možné, ale nedostanou ho samy od sebe - někdo jim ho musí dát. Stejně jako ho dal nám.
02.06.2026 08:51:41 ewon
Argument kneze je trochu argument proti evolucni. Touhle otazkou byl myslim posednuty Hawking. Jeho zena byla katolicka. Muze vesmir vzniknout sam od sebe? Jsou to slozite otazky. Myslim ze si je budem davat. Neandrtalci pry davaly kvetiny na sve mrtve - proc? Uz o tom meli nejakou predstavu. Myslim, ze biologicky jsme jim a myslenkove, naladenim jsme jim blizko. Ted si tak rikam: v nekterych otazkach jsou nejspis obsazeny i vsechny ostatni otazky.
01.06.2026 18:53:41 Lighter
Myslím, že lidské myšlení je černobílé, protože má rádo jednoduché buď anebo; je to tak a nebo tak! A nerado přemýšlí o tom, do jaké míry je něco takové a zároveň není takové, "otázka míry" je přehlížena, protože lidé nechtějí složité vnímání a náročnější myšlení a komplikované těžko chápatelné odpovědi...Vědomí si čeho? Může být vědomí bez živého organismu? Jestli má vesmír vědomí, je živý? :-) My to považujeme za bláznivou myšlenku, ale už starověké národy si tohle mysleli a neměli s tím problém...
01.06.2026 14:23:09 šuměnka
krásná úvaha - úplně téma dle mého gusta
taková chutná kaše - vědomá a hmotně hustá :DD
**
teď to zlehčuju - nicméně:
pro mne je to respekt - zásadní a daný v zákonům vesmíru
a pokora ke všemu, co zjevně není na míru
a pak ta moje snaha všechno propojit a pohrát sis tím naráz
a ohmatávat, naciťovat - ozřejmovat - než přijde AHA náraz
**
a potom další další - co do mozaiky vlastní
- si přidávám - ať vědomí i hmota - spolu tak vlídně zkrásní :)**
02.06.2026 08:58:44 ewon
Tohle bych (mirne zhrozen) nazval jako zensky pohled na vec. :))
Mimochodem jsem to tu nechutne zaspamoval.
Mimochodem 2: Znas Pjera la Seze? Nemyslim ten hrbitov... :)
02.06.2026 09:19:19 šuměnka
jasně že znám ;D
a nemusím ho
(navenek se veřejnosti totiž projevuje jinak - než je ve skutečnosti)
**
a mírně zhrozen??
z čeho přesně ;))
03.06.2026 09:00:04 ewon
Zhrozen: z toho volneho neuchopitelneho pojeti pojmu.
Vysvetlim toho la Seze: i kdyz ten neni tak podstany. Je to jeho teze - nebo interpretace Junga - ale to je taky jedno... Ze chlapi jsou racionalni a zensky pocitovy. Z toho plyne extremni mnozstvi nedorozumeni. A jeste spis mozna uplne principialni rozdil v nahledu na svet. Ja to cejtim v tom tvem "nacitovani". Na druhou stranu teze o tom kdo jaky je, nemusi byt nutne pravdiva. :)
La Seze osobne neznam vubec a uchyluju se k jeho videim kdyz se citim hodne dusevne rozervany, nebo tak nejak... Paradoxne jsem myslel, ze ty ho budes mit rada.
03.06.2026 09:35:11 šuměnka
;DD je mi líto, že jsi byl 2x zhrozen během chvíle
je mnoho sympatií a mnoho antipatií - a všechny jsou správně
já mu nekřížím cesty, jen mi lidsky nesedí - nikdy mi neseděl, nevěděla jsem proč, až mi to právě někdo z jeho blízkého okolí osvětlil - a mě to docvaklo - ozřejmilo se to
je to energeticky mimo - nemáme si navzájem co sdělit a předat / nesoudím ho, to je v rolích aktérů
to není averze pro averzi - brala jsem Duška, velmi, ale i on už se vzdaluje mému nastavení
je to pořád dokola - rezonance s frekvenční informací --a to je celé ;))
každý z nás je pro ty, kdo ho potřebují - a je to tak v pořádku ;)
a hlavně, pro sebe - krásný den měj