Zorným polem

Zorným polem

Anotace: Hovory s lidmi

Sbírka: Hovory s lidmi

V dnešním díle hovorů s lidmi bych ráda probrala téma zrak a vjemy kolem nás. Jak na nás působí viděné, skutečnost, či fikce denního života. Ve svých dílech se budu obracet i k Vám, moudrý lide. Ráda bych v diskuzích s Vámi probrala i Váš úhel pohledu na danou věc. Tak pojďme na to.

Zrak a vjemy kolem nás. Každý živočišný druh má určité predispozice k tomu, aby viděl to, co ideálně vidět musí k přežití. Jak je to možné a má to nějaký hlubší význam hlavně pro nás? Co teprve pokud vidíme barvu jinak než druhý člověk? Je to zapříčiněno tím, co do nás vložili rodiče prostřednictvím DNA, společností, vyšším principem nebo něčím úplně jiným? Osobně mám dojem, že spousta těchto odpovědí se těžko hledá v moderní vědě a nemají racionální vysvětlení, původ je mnohdy pohádkový, mylný, či až sci-fi. Něco odhalily pokusy na lidech již v minulém století. Konspirátoři je dobře znají, ale stále jsem nedošla k úplnému poznání a pochopení toho, co jsme. Proč? Pokud jsou barvy ovlivňovány úhlem pohledu jedince, tak málokdo vidí věci stejně. Nejenom barvy, ale tím pádem všechno? Nezabírám se zde myšlenkou šedobílé zóny třeba pravdy, lži a tak, ale toho, že někdo skutečně vidí něco úplně jinak.

Co tedy vidím JÁ - je irelevantní a možná mylně zpracovaný vjem mé choré individuální mysli. Proč lidé mají takový zrak, kdo nám ho dal a proč? Je za tím hlubší smysl existence? Máme vidět přesně to, co vidět máme a nemáme možnost volby? Vyvinul se nám zrak ještě o něco lepší, než ho aktuálně máme, když někdo vidí něco, co druhý ne? Věci, duchy a tak? Proč třeba děti vidí věci jinak, jasněji, čistěji? Je to nezkažeností jejich mysli? Je to tím, že mají třeba určité schopnosti, které časem ztrácíme jako dospělí? Mohou za to hormony nebo změny v těle? Je zde mnoho proměnných, mnoho filozofování, ale jde se dobrat skutečně k nějakému výsledku?

   *Díky mé vlastní zkušenosti vím, že to, co vidím, nemusí být vždy skutečné. V mládí jsem se potýkala s problémy v rodině, ve škole, s úmrtím blízké osoby. Onehdy mne potkala nadpřirozená zkušenost, kterou mi chtěli ostatní racionálně zdůvodnit. Když něčemu uvěříme, že to existuje, existuje to? Nebo je to pouhým výplodem mysli? Stejně jako mou se stala existence duchů při vypjatých momentech. Později nastala podobná situace, ale výsledek byl odlišný. Tento prožitek posloužil k vhledu do problematiky toho, zda je chyba ve zrakovém poli, či působnosti myšlenek, které, jak se zdá, utvářejí naši skutečnost. V prvním případě jsem byla ve špatném vnitřním rozpoložení a nechala se unášet emocemi, strachem. Další byla jedna podstatná změna. Časová. Uvědomění si procesu myšlení při reakci v daný okamžik o několik let později. Výsledkem bylo, jak moc nás ovlivňují myšlenky. Schopnost zraku je zpracovat.


Máte sami nějaké zkušenosti s tím, že jste viděli/vidíte něco jinak? Něco k diskuzi a chcete se třeba podělit?

Děkuji a přeji pěkný den.

Autor Tymyjáne, 17.03.2023
Přečteno 77x
Tipy 1
Poslední tipující: Sonador
ikonkaKomentáře (17)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

si tak myslim, že odpovědi jsou v corpus pineale;):)

21.03.2023 09:08:34 | Sonador

i tam

21.03.2023 18:43:56 | Tymyjáne

Mě se zdá, že děti nevidí čistěji. Řídí se právě jen tím, co vidí a neznají souvislosti. Neumí si ještě spojovat viděné s nějakým následkem. Kamna? Horká. Dokud se nespálí, je to jen černá krabice. Černá. Vše, co je černé nemusí být ostružina. Děti jsou jak sloni v porcelánu. Až se souvislostmi se naučí propojovat všechny smysly. Měli by to umět v dospělosti.

Ti, kteří odhalili tajemství reklamy a propagandy, využívají poznatku, že člověk vnímá 70% informací zrakem. V ten moment je nutné mu podsunout falešné vysvětlení, aby tak byl jako to dítě vychován určitým směrem.

Jo jo, halucinace :D Nejsou jen zrakové. Přírodní síly umí stimulovat všechny smysly. Záleží na tom, jak se chováš, jak reaguješ na lidi a svět kolem. A čemu věříš. Jde to ale vyvolat i psychofarmaky a jinými jedy či drogami.

Tak jsem vlastně popsal, jak je řízen náš svět :D Ale mě nevěř. Prověř.

21.03.2023 08:05:56 | Narragan

To, co mnoho lidí používá je placebo/nocebo efekt, sice trošku prověřený vědou, ale hlubší smysl není znám a nevím, zda je vůbec možné se do takové hloubky ponořit a vyhrabat pravdu i podstatu. Jako ten příklad s indiány a kolonizátory, co neviděli lodě, protože je neznali. Nebo Schrödingerova kočka? Podle mě je to nesmysl v reálném světě. Něco jiného je to, kdybychom byli v umělém systému a master by nám řekl tak, tohle neuvidíš, tohle uvidíš.


Pokud na tom trváš a myslíš si, že to víš, nevíš. Věř tomu všemu kolem sebe, ale svět je pěkná pohádka. Neverending story.

21.03.2023 08:34:02 | Tymyjáne

Mě se nedávno v práci stalo, hledal jsem jednu věc. Kolega ji umístil tam, kde normálně nebývá, takže jsem ji tam vůbec nečekal. Ta věc ale stála přede mnou.
Něco jako: kde mám tužku? Aha, v ruce.

Myslím, že mozek pracuje nejdřív na základě naučených opakujících se podvědomých vzorců. Je to jakýsi pracovní trans. Pak se teprve dá přepnout do analytického myšlení, kde si uvědomuju, co reálně vidím.
Každá část mozku asi dělá něco jiného. Ten má aktivované to a ten zas tohle.
Krávy v kravíně jsou zvyklé na stáj. Většina z nich neuteče, když se otevřou vrata, kudy ony normálně nechodí. Jednak nevnímají svobodu tak, jak ji vnímáme my ("svoboda!" á la Statečné srdce) a druhak to prostě nevidí, páč to nečekají.
Když jsou krmené jen z koryta a náhodou se dostanou na pastvu, jen čučí a vůbec ani neví, že můžou žrát to pod sebou. Jakoby stály na poušti. Až přepnou z naučených vzorců na "přemýšlení" až tehdy je to trkne. Hlad či zvědavost je donutí myslet.

22.03.2023 06:05:06 | Narragan

Nepodceňujme ani krávy, i ony už nejedí venku trávu, protože je jedovatá. To raději umírají hlady. Je to příšerné, kde žijeme. A o strýčku Alzheimerovi nebo samovolnému přemísťování předmětů. Je to zajímavé. Mně se to děje stále, i když není nikdo kolem

26.03.2023 08:04:32 | Tymyjáne

Mysl dokáže viděné hodně zabarvit nebo si i vymýšlet, těžko říct. I duchové můžou být výplodem vlastní mysli, ale zajímavé je, že u toho může dojít k uvědomění si něčeho. Na druhou stranu existuje i davová halucinace, kdy můžeme vyloučit individuální mysl.

18.03.2023 07:19:13 | paradoxy

A co když se přenášejí informace mezi námi, co když to, co si vymyslí jeden vidí ostatní? Taková super lidská osmóza. Není to tak jednoduché, jak se někdy zdá. Každopádně děkuji za spolu se zamyšlení.

18.03.2023 08:01:10 | Tymyjáne

Chceš to napsat surově?:) Je to pouze myšlenka, které byly dány podmínky k projevu. A jak s tím naložíme, je na nás:)

18.03.2023 08:11:36 | paradoxy

to je ta otázka,co je a není skutečné,co je a není vidět,ale přesto je

18.03.2023 18:14:08 | Tymyjáne

Otázka to je, ale odpovědi nejsou a nebudou. Vždycky když si myslím, že něco vím, zjistím, že to může být jinak.

18.03.2023 18:23:51 | paradoxy

tak to je vcelku normální, i o tom je život, o zkoušení, kéž by to šlo opravdu zjistit.

18.03.2023 18:25:36 | Tymyjáne

Část zjistit jde, pes je zakopaný ve vlastní mysli, ale málokdo stočí pozornost na sebe sama.

18.03.2023 18:31:28 | paradoxy

tak tak, stačí pozorovat. jsou zde celkem zajímavé články i ty následné diskuze pod. Jak už jsem stačila něco zde přečíst, autoři článků asi neradi odpovídají na zajímavé komentáře i přímé otázky, které něco znamenají. Zatím tu je jen pošťuchování o ničem. Asi o tom napíšu taky nějakou úvahu, protože je to dosti ukázkové, co lidi pokládají za pravdu ve své arogantní pýše v sebe sama, protože je to taky součástí vnitřního zraku

18.03.2023 18:37:35 | Tymyjáne

Jsme tu zajímavá směska, tak snad se ti mezi námi bude líbit. Když pozoruješ, můžeš se dozvědět opravdu hodně a hlavně o sobě. Mívala jsem spánkové paralýzy a jednou se mi stalo, že jsem pochopila jejich mechanismus. Je to podvědomí nebo jak to nazvat, které si hraje. Proto se říká, že ďábel ví, co si myslíš. Děje se přesně to, z čeho máš největší strach. Funguje to i obráceně s takzvanými vizemi. Ale ení to ode mě jednoznačná pravda. Stalo se mě a mému muži, že jsme byli oba přítomni něčemu nadpřirozenému, co vyvolala asi má mysl, blíže to tu rozebírat nechci.

18.03.2023 18:50:02 | paradoxy

Když došlo v 16. století ke kolonizaci Ameriky, indiáni údajně priplouvající lodě neviděli, i když byli na obzoru, protože je neznali. Myslím že o tom mluvil Dušek:)

17.03.2023 22:39:16 | vůně mraků

Údajně, kdo ví, už to chudáci nepoví. A co tvoje osobní zkušenost? Máš nějakou?

17.03.2023 22:58:35 | Tymyjáne

© 2004 - 2023 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí