gladiátoři

gladiátoři

Anotace: "

"

Římská zábava a rozličné aktivity,závody vozatajů,atletické soutěže a gladiátorské souboje.Revoluce s pochopením vzniku gladiátorských bojů přišla s nedávným objevem fresek v Kampánii v jižní Itálii.Ale většina jich pochází a byla nalezena v Paestu jihovýchodně od Neapole.Datují se na období 370 - 340 př.n.l.Vykreslují třeba několik scén pohřebních her,nebo závody vozatajů,boxerské zápasy ,ale to nejdůležitější,boj mezi dvěma muži kteří drží štíty,jsou vyzbrojeni kopím a na hlavách mají přilbice.To jsou oni gladiátoři.Většinou se jednalo o vynucený boj pro zábavu v hledišti kolosea.

Historik Titus Livius podal velmi přesvědčivý důkaz o kampánském původu gladiátorských her.Gladiátorské souboje byly v Kampánii kolem r.308 př.n.l.velmi známé.První zmínka o gladiátorských soubojích je kolem roku 264př.n.l. a to ta že dva synové zesnulého D.Junia Bruta Pery přivedli tři páry gladiátorů na pohřební hry jako poctu svému otci.V antice byly kultury v oblasti Středozemního moře přznačné pro prolévání lidské krve.Lidské oběti byly v Římě dobře známé už i před tímto datem.

 

Boj byl vzrušením a to do takové míry nejen u mužů ale i u diváků kteří téměř v tranzu šíleli a osud gladiátorů měli ve svých rukách ,což většinou končilo smrtí poraženého gladiátora.Vyjímečně když poražený gladiátor krvechtivé obecenstvo něčím dokázal uchvátit dostal milost.

Neobvyklé souboje pořádal třeba na uctění památky svého otce a strýce,římský velitel a politik Scipio V Novém Kartágu.Vybíral gladiátory ne z otroků či mužů kteří prodávají vlastní krev ale z řad dobrovolníků poskytujících své služby bezplatně. Někteří byli přitahováni duchem rivality aby mohli vyzvat někoho na souboj .Jiní aby instinktivně předvedli odvahu při závodě  nebo vybojovali poctu svému pánu.Jiní měli otevřené spory a jen využívali příležtosti k boji pomocí meče podle podmínek arény. 

Veřejné hry byly organizovány státními představiteli.Gladiátoři se hlavně vyskytovali při pohřebních hrách na počest mocných Římanů.Některý zesnulý dědic zavedl dost extravagantní požadavek ve své poslední vůli a to že bojovnicemi budou hezké dívky.Další podivný požadavek byl třeba  že budou chlapci se kterými měl pederastický vztah,bojovat proti sobě.S tím ovšem veřejnost nesouhlasila a byla pobouřená.Odmítla poslední vůli vykonat.

Svět gladiátorů je fascinující ale drsný a krutý.Třeba Julius Caesar měl 320 párů bojovníků ze své vlastní školy v Kapue.Tady asi na 5000 gladiátorů podstupovalo tvrdý výcvik.Caesar byl také první kdo uspořádal hry na oslavu své dcery,dřív se oslavy pořádají jen na oslavu otců.V těchto hrách se bojovalo na smrt po boku profesionálních gladiátorů.

Za zlatý věk gladiátorských her a to právem je období císařské za císaře Augustuse který měl obrovský vliv v reorganizaci gladiátorských her.Vymezil typy gladiátorů a jejich zbraně,zadal pevná pravidla boje a rozdělil sezení podle společ.tříd.Podařilo se mu své předchůdce trumfnout co do dokonalosti tak i počtu těchto veřejných jatek.

Historie římské zábavy je prostě pestrá a brutální. Gladiátorské hry jsou proslulé i drážděním zvířat v aréně barevnými kusy látek,bičem nebo disky se zvonečky.Souboje se šelmami upoutávali obvzlášť pozornost svou krutostí hlavně při popravách zločinců odsouzených k roztrhání.Bestiaziové nebyli nikdy ozbrojeni a to o to více diváky fascinovalo.Slavné jsou i býčí hry.Vše co uhrane krutostí a masakrem je populární.Tyto hry se stávají součástí římského venátia.Ano Římané byli často obviňováni z krvežíznivosti a brutality.Pro dnešního člověka tedy normálního žeano by taková podívaná byla otřesná a šokující.Je fakt že mentalita starověkých a středověkých lidí se velmu lišila od té současné....

i když i dnešní doba má stejné otřesné praktiky spojené s mučením a spoustou krve jen se o tom moc nemluví.Zvrhlé choutky lidí a fascinace mučením a potoky krve je co je svět světem .

 

"

 

Autor xoxoxo, 04.06.2016
Přečteno 986x
Tipy 4
Poslední tipující: Jort, Kubíno, Amonasr, Frr
ikonkaKomentáře (2)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

...podstata je neměnná...

07.06.2016 18:45:10 | Jort

sv. Augistin byl údajně původem aristokratický mladík,značně zhýralý, jenž s chutí holdoval všem proslulým oblíbeným zábavám - tedy často rád
i navštěvoval cirk s gladiátorskými zápasy..jeho "obrácení" obetkáno-jak to už bývá u takových postav-nimbem legend- došlo k němu znenadání, údajně,uprostřed takových podívaných..:-D*

04.06.2016 11:45:11 | Frr

© 2004 - 2023 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí