O hudebních životopisech každého z nás

O hudebních životopisech každého z nás

Anotace: S hudbou možné život prožít, hudbu si též přivtělit, neboť muzika dokládá a vytváří etapy osobního vnímání i nálad. Právě uvedené historické zkušenosti nás nutí danou píseň zapínat neustále znova, když se k tomu přidají...

S hudbou možné život prožít, hudbu si též přivtělit, neboť muzika dokládá a vytváří etapy osobního vnímání i nálad. Právě uvedené historické zkušenosti nás nutí danou píseň zapínat neustále znova, když se k tomu přidají životní okolnosti, ať už radostné, anebo smutné.

I v našem soukromí nám jistě zaznívá nějaký ten hit. Přitom si představujeme vlastní představy, i když mnohdy nesouvisejí s textem skladby. Můžeme si tímhle zobrazovat třeba ideální krajinu, ideální pracovní úspěchy a kvalitní mezilidské vztahy, anebo zavzpomínat na své zesnulé.

Vcítění v každém věku v souvislosti s hudbou by vytvořilo zajímavé životopisy, záleží též jaká písnička se vcítí, hluboce dostane do vědomí a podvědomí.

Pokud na ni nějakou dobu zapomeneme, může nám melodii opět připomenout třeba právě zapnutý rozhlas. Ve svých životech se tedy brodíme uměleckými žánry, ať už oblíbenými, anebo neoblíbenými, přitom v každém člověku jistě zanechávají stopy, můžou nás nakopnout i k objevům, výkonům, či rekonstrukcím našeho žití.

Hudba je též přirovnána ke vzduchu, který dýcháme, k energii, kterou přijímáme a vydáváme, k cestě (směrnici) ohledně životního putování každé bytosti. Tvorba, reprodukce a poslech této múzy: toť kulturní stopa pro živou a neživou přírodu.

Václav Kovalčík
ikonka Komentáře (0)

Komentáře
© 2004 - 2019 liter.cz v1.4.5 | Facebook, Twitter