pastýř a stádo

pastýř a stádo

Anotace: *

*
--

I dovedl Pastýř své stádo k hlubokému srázu a pravil že tam nějaký čas zůstanou a počkají na Boha. V tu samou chvíli se nebe zatáhlo,bod mrazu a Bůh měl pauzu..
tak Pastýř vzal jeho hůl,byla velká a těžká,vzbuzovala respekt..
tudíž vzal tu hůl a přetáhl první ovci co se vzdálila kousek od stáda přes
hlavu. Stádo se zaleklo a poslušně drželo v houfu ani krok mimo,tak jak to řekl sám Pastýř kterému Bůh údajně seslal moc.Po pár dnech začalo vydatně pršet,lilo jako z konve a zdálo se že nebude konec. Pastýř měl stan kde se před nečasem schoval,své stádo ponechal osudu a vodě zhůry kterou poslal nejvyšší.Řekl že je to jeho varování před neposlušností. Stádo věřilo stálo na dešti celý týden. Pak se najednou udělalo krásně,slunce ozářilo krajinu a ptáci opět zpívají. V tu dobu vyšel Pastýř ze svého stanu a pohlédl na své ovečky zbědované dešti .Plno ovcí se nachladilo a zemřelo.Ukázal na tu spoušť na spoustu mrtvol kolem. Některé ovce ještě dýchají ale nevypadá to že přežijí.Poručil proto mrtvé ovce i ty ještě nemocné ale stále živé,shodit ze srázu. Ve stádu nastal chaos,utvořila se jedna strana co nechtěla,protože to by byla vražda a druhá strana co bezduše souhlasila se vším a byla ji ohromná většina. Proto byla na příkaz Pastýře,zabita i ta menšina jako výstraha pro příště,kdyby někdo chtěl zas rebelovat. Stádo sklonilo hlavy a mlčelo..
Nějaký čas vše plynulo zdánlivě klidně pod dozorem pastýře,až jeden den
nastal podivný úkaz .V pravé poledne se setmělo a byla taková tma že nebylo vidět ani na špičku nosu. Stádo zpanikařilo ale Pastýř ho uklidnil že je to Boží zkouška.Ale sám vzal lucernu a světlo si přenesl do stanu. Ovce nechal napospas tmě .Zas se stádo nepoučilo a vše snášelo,bálo se hněvu svého pána i toho na hoře. Týden trvala naprostá tma než přišlo světlo..
To odhalilo plno osleplých ,slabých ovcí .Některé ušlapané nebo vážně zraněné. Pastýř poručil aby osleplé ovce stádo zabilo a snědlo,protože nejsou zásoby jídla a hrozí další větší ztráty. Stádo tedy neváhalo a nemocné ,osleplé ovce snědlo. Pastýř byl spokojen ,proto si ze stáda vyhlédl ty nejspolehlivější,nejvěrnější a těm udělil jistá privilegia.
Po pár dnech se od stáda oddělila jedna odvážná ovečka,Pastýř to věděl ale byla jen jedna a tak to nechal být,neohrožovalo to poslušnost. Po zhruba pěti dnech se stádo opět vydalo dál na jih.Po cestě narazilo na zběhlou vyhublou ovečku,chtěla se vrátit ale Pastýř ji sám svrhl z útesu do moře. Nikdo ze stáda se ji nezastal a kdo možná chtěl ze strachu mlčel..

Uplynula nějaká doba než se objevila země, kde chtěl Pastýř vystavět město a sebe zde pasovat na vládce. Stádo pod slibem vlastní střechy nad hlavou,pracovalo do úmoru i dvacetčtyři hodin,odměnou mu byla nuzná chatrč s výhledem na honosný dům pastýře, který na práci ani nesáhl. Aby ovce ještě více potáhl za řetěz,slíbil jim za oddanost jídlo ,kvalitní zdroj vody a ochranu proti nebezpečí.
Pár ovcí však pána prokouklo a uteklo aby se připravilo na útok ale zbloudí v travnatých pastvinách kde je stihne otrava z vody plné zplodin a jedů.
Nikdo je ani nehledal. Mezitím ve městě vládla robota a stádo přesto že se dřelo, odvádělo pastýři velké daně za to ,že v jeho městě mohlo žít a využívat jeho ochrany. Tak šel ztracený čas ve ztraceném městě ,nikdo nic nedělal aby se něco změnilo. Pak přišla ta noc ,kdy město napadlo velké mračno hladovějících vlků. Bylo jich tolik že cesta po které přicházela zkáza, pod nimi zmizela. Stádo začalo panikařit, hledalo svého Pastýře který jim měl poskytnout ochranu. Ale po Pastýři se najednou slehla zem i s kupou peněz za ochranu kterou si stádo platilo. Tu noc se měsíc zbarvil do ruda a krev se spojila se zemí.Vlci vlastní město a zbytek stáda ponechají pro své choutky. Ostatní ovce skončí ve vlčích útrobách. V tu dobu se odnikud vynořil Pastýř, nabídne vlkům obchod a peníze,ještě ten večer vlci a Pastýř pojí ovce u jednoho stolu,sepíšou dohodu. Pastýř opět zastává vysokou funkci hned po pár hlavních vlcích,ale stačí něco takového Pastýři který byl něco jako Bůh? Který se dokonce za něj začal považovat? Jistěže nestačilo a tak když si získal pozici a důvěru vlků, rozhodl se konat. Jedné temné bezhvězdné noci,když vlci ulehnou k spánku...


a tak není ani třeba psát co náš Pastýř tu noc udělal,on už dávno vlkem byl v rouše beránčím. Za čas si pastýřovlk našel nové stádo a protože měl město a moc poskytnout stádu přístřeší,jídlo a vodu i práci,stádo ho zase slepě následovalo a věřilo. Není vám to lidé nějak povědomé?
Autor xoxoxo, 26.09.2016
Přečteno 299x
Tipy 5 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: V.N.Losinský, Malá mořská víla, maryshka
ikonka Komentáře (5)
ikonka Komentujících (3)

Komentáře

mě to zní Xoni jak pohádka se špatným koncem ...ani ne jako úvaha, spíš ta jednostranně zaměřená bajka...chápu že vycházíš z historie přerozené do současnosti, kdy každá filozofie i náboženství se dá zneužít, ale nic není jen černobílé... pravdou však je, že manipulace je největší duchovní zlo v jakékoli době

27.09.2016 15:43:47 | Malá mořská víla

Právě o tu manipulaci mi šlo ale díky za tvůj názor :)

27.09.2016 16:15:46 | xoxoxo

tak jsem to pochopila správně ;-)
díky za odpověď :-)

27.09.2016 16:22:27 | Malá mořská víla

není naprosto zač;)

27.09.2016 16:23:36 | xoxoxo

postav svou věž na strachu...

27.09.2016 08:04:46 | maryshka

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.9 | Facebook, Twitter