Čas

Čas

Čas je dynamická veličina, protože jeho tok vnímáme každý jinak. Dokonce se v něm ani nepohybujeme na stejném časovém horizontu. Nicméně spolu všichni tvoříme dokonale skloubenou realitu, kterou nazýváme svět.
 
Čas můžeme vnímat jako cestu vlakem, kdy se díváme bočním oknem ven na ubíhající krajinu. Každý ve stejný okamžik vidíme jinou její část - dvě různé oči nemohou být na stejném místě.
To co jsme již z krajiny viděli a co je vzadu, to je minulost ... to co z ní vidíme právě teď, to je přítomnost ... to, co z ní teprve uvidíme, to je budoucnost. Přesto však tato celá krajina existuje současně v jeden okamžik a každý ji vidí z jiného úhlu a z jiného místa, to znamená, že minulost, přítomnost i budoucnost existují v témže okamžiku a každému se jeví jinak.
 
Proto mohu říci, že minulost jednoho člověka může být budoucností druhého, budoucnost třetího člověka může být minulostí čtvrtého, přítomnost pátého může být minulostí šestého, a tak dále.
 
Čas nám byl dán k tomu, abychom se mohli měnit k lepšímu a nezůstali navždy lapeni v neměnné věčnosti.
Autor Antonín Herdopad, 01.01.2021
Přečteno 189x
Tipy 8
Poslední tipující: Iva Husárková, Slav Milo, mkinka, Frr
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Čas je míra dějů a běží pro každého stejně rychle, jenom ji každý z nás různě vnímá. Vše, co se děje, děje se v současnosti a tak je vše současné, i to co se nám jeví jako děj jednoho po druhém. ;-)

01.01.2021 19:48:44 | Slav Milo

Ale když si to tak zpětně uvědomuju, asi místo vnímá bych teď napsal prožívá.

01.01.2021 21:15:16 | Slav Milo

Omlouvám se, Slave, že reaguji pozdě. Díky za zajímavý komentář. Čtu ho až dnes. A zamýšlím se nad ním co nejvíce do hloubky. Čas je dynamický a tak je tvůj pohled na něj správný. A to dokonce zcela přesný, pokud jej vnímáš jako přítomnost. Ta smazává posloupnost a dává přímé prožívání probíhající události. Vše před a po již není aktuální.
Čas nám byl dán proto, abychom se mohli vnitřně měnit a zúročit tak poznání v náš prospěch - probouzením svého nitra, uvědomováním.

12.06.2021 23:38:28 | Antonín Herdopad

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí