Využití ekologických zkušeností doma i ve světě

Využití ekologických zkušeností doma i ve světě

Anotace: Ekologické vztahy například v zemědělství a lesnictví je třeba mapovat, aby se zabránilo smrtícím omylům...

Ekologické vztahy například v zemědělství a lesnictví je třeba mapovat, aby se zabránilo smrtícím omylům chemických postupů při ochraně rostlin.

Jsou užiteční ptáci, např. čápi a dravci, přelétající přes naše území. Pokud chceme zasáhnout proti přemnoženým hrabošům chemicky, měli bychom nejprve zvážit, jestli v dané lokalitě existuje zavedená ekologická zkušenost - viz čápi a dravci, kteří by se postarali o snížení počtu hrabošů bez aplikace pesticidů.Také hadi mohou situaci spoluřešit, též obratné šelmy našich poměrů.

K ekologickým vztahům se počítají i paraziti, ti mohou zkrátit život zmíněným hrabošům, vždyť existují koloběhy a potravní závislosti. I na hmyzí škůdce v přírodě fungují např. hmyzí a ptačí predátoři.

Využít chemickou ochranu proti hrabošům, anebo nevyužít? O tom by předem mohly rozhodnout ekologické zkušenosti ohledně domácího a migrujícího ptactva přes naše území, jež by se postaralo o výraznou redukci počtu hrabošů.

V našich polích i lesích je tedy nezbytné mít zavedené, spolehlivé a pozorované ekologické zkušenosti. Je pravdou, že změnou klimatu se mohou časem měnit - může k nám přilétat např. více druhů užitečného ptactva, anebo se v "nepopulárním" případě připlazit jedovatá zmije růžkatá z rakouských končin.

I hadi mají u nás místo, mám na mysli druhy střední Evropy. Může se nám to líbit, anebo nelíbit, prostě to jsou ekologické vztahy. Je tedy třeba respektu a opatrnosti, a tak to je o ekologických zkušenostech a mapování přírody, vždyť tvorové střední Evropy a migrující tvorové přes naše území se často postarají o přijatelnou ekologickou rovnováhu. Musíme mapovat jejich pobyty a sezóny na našem území, stejně tak i ve světě.

Václav Kovalčík
Přečteno 91x
Tipy 1 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Frr
ikonka Komentáře (1)
ikonka Komentujících (1)

Komentáře

No, ale kam člověk svou efektivní průmyslovou agrovýrobou (v čele s manažerem, který na nějaké ohledy k přírodě sere, za zisk je placený!) šlápne, tam (kdyby jen deset let) žádná ekologická rovnováha neroste...

19.08.2019 13:18:01 | Lighterreagovat

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.6 | Facebook, Twitter