Bylo a už nebude

Bylo a už nebude

Anotace: Poslouchal jsem to z vyprávění

„Máš keců jako Palacký!“,
tvrdila babička Antonie. A ta, namoutěkotě, zažila i Císaře Procházku na mostě. Jinak sloužila také v Celovci, tam dole. Byla nesmírně pracovitá a šetrná. Ovšem můj děda Josef, ten tohle vždycky přetloukl hláškou:
„Jestli ty se uživíš těma svýma kecama, tak já jsem čínskej kloboučník!“

Bral jsem jeho slova vážně, protože jako Čsl. legionář byl i na Sibiři a do Čajny občas zajel cosi posměňovat. Sám se naučil kousek franštiny a to se mu cestou hodilo. To byla v samoděržaví taková velevážená móda, mít někoho kdo i tak mluví. Proto se jim také říkalo „Vaše vysokoblahorodí“.

Opravdu jsem ještě zažil malohospodaření i když už dohasínalo. Rudá chátra zardousila ten „Stav“. A ten stav budí u mne pohoršení dodnes. Tehdy měl bohatší, tedy schopnej sedlák i pár koní. Ti menší rolníci drželi dvě kravičky. U nás měla ustálená jména „Straka a Julka“. Jenom prasata žádná jména neměla, s nikým nekamarádila a jezdit se na nich při pasení nedalo. Ta si hleděla koryta, ostatní je nezajímalo. Oni totiž na vsích tenkrát na východě neměli internet. Dokonce ani na západě. O severu nevím. Jisté je, že koně byly jako první ve stájích neklidní a pofrkávali. Jakmile se u sousedů za kopcem stahovaly mraky a začalo hřmít, potom i foukat. Dnes se tomu učeně říká hůlava.

To každý hospodář s celou čeládkou honem jeli na pole svézt, co ještě nestihli. Každá ruka, každá noha. Výjimky nebyly, alergie na cokoli se nepřipouštěla. Vše do stodol na mlat, na půdu, co byla nad maštalema. Tehdy na vsi bylo železným slovem „forota“. Kdo nestihl, byl předmětem potupy v hospodě a seděl sám v koutě. Už tehdy se vědělo, kdo je levej na práci.

Tohle heslo dědy mne provázelo celý život:
„Můžeš bejt i blbej ale musíš si umět poradit!“
K tomu mi jenom vrtá hlavou, proč i ministerstvo zemědělských všemožných věd, fondů dokonce i intervenčních je ve městě, kde ještě nemají metro “DÉ“. Mají tam sice Vltavu, ale možná i ta vyschne. Taky mi vrtá hlavou, jak hluboko ořou na náměstí „U koně“, nebo sejou něco i na „Staromáku“?

Kdyby někdo nevěděl kam mířím, tak mu to naservíruju na podnose, i když zlaté úhoře nelovím. Někde tam pod Beingem zahřmí, měsíc na to u nás čučí a pak honem shání věrchuška hadříky na xicht. Můj děda by vlítnul do maštale pro rozporku a zrychtoval by jim zadek tzv. „poplašným vejpraskem“. Protože to už jde o kejhák, tedy i jejich. To proto se probudili!

My sedláci, máme totiž respirátory furt po ruce, celej rok. To si pište! Ten nejlepší stál loni na podzim nekřesťanských padesát pět kaček, asi proto, že byl s ventilem. Když totiž shazujete loňský seno z hambalku, tak vopravdu, ale vopravdu, práší jako čert. A já dávám seno místo slámy i pod slepice, protože z kupovaných vajec se těstoviny nedají udělat. To jediný Italům závidím, vykopali si v tom Brusseli, že „tvrdá pšenice“ se bude dělat bez chemie, hezky postaru. Nic naplat, kilečko bylo za jedenapůl ojra a vobčas to hnali ke dvěma. Kolik stojí teďka nevím, ale tuším, lacinější už nebude.

Merknu tím internetem na plodinovou burzu v „Či-kej-gou“, tam vo tom budou mít páru...
Autor Lesan, 30.03.2020
Přečteno 69x
Tipy 5 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Lighter, vlnka, jenommarie, Marten
ikonka Komentáře (5)
ikonka Komentujících (4)

Komentáře

parádní počteníčko. Ten respirátor jsem uvažoval taky, ale mokrej šátek přes hubu byl na moje astma to nejlepší.
Samozřejmě moje děti nechápou, proč na seník chodím se světlem a v 8 hod už z něj vypadnu. Ty tam raději chcípou v tom vedru kolem 10hod.

13.04.2020 21:06:49 | gabkin

Bohužel lidi zapomněli, jaká je to paráda vyspat se v čerstvém jetelovém seně s Maruškou. To jsou ty čtyřprsté bavorské vidle s dlouhou násadou (taky se jim říká bavorská čtyřčátka. No není to poetické?
A tak alespoň vařím čaj z květu jetele, s příměsí dalších bylin. Ty tedy sbírám sám, nejdál od domu je mateřídouška, celých tři sta metrů. Květ jetele a cizokrajnosti nacházím v LÉČIVECH u Koucoura, ve VODŇANECH. Za pár kaček.
Bohužel se cosi mění, zaznamenal jsem v krajině značný úbytek kopřivy dvojdomé. Ta je na všechno, na hlavu, do vlasů, předek i pozadí. Jediná, která v zimě přidáním do krmení dopoju slepice.

16.04.2020 12:24:05 | Lesan

Naši prarodiče(moji už nežijí,ale...)zažili rakouskou monarchii, první světovou, první republiku, Hitlera, druhou světovou, socialismus, převrat, současný brutální kapitalismus atd.; až si člověk říká, jak to mohli vše zvládnout, hlavně psychicky. A "uměli si poradit"! A co my rozmazlení, ufňukaní, moderní velkoměšťáci-metrosexuálové? :-) Babička vždycky říkala(v dobrém:-) "takovýho malýho Hitlera na vás!" Že by virus? :-))

31.03.2020 12:09:17 | Lighter

http://www.osel.cz/11099-covid-19-a-selhani-managementu-rizik.html

30.03.2020 16:08:44 | Marten

Děkuji, budu se "oslíkovi" občas věnovat. Dá se říci, že autor tohoto článku má "koule", snad mi to i promine.
I když víc mne zajímají dějiny a geopolitické vazby. Zrovna dnes jsem dostal perfektní rešerši o Osmanské říši a jejich současných ambicích "náčelníka" Tayyip Ergodana.

31.03.2020 00:03:28 | Lesan

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.9 | Facebook, Twitter