Anotace: Inspirováno Riemannovou hypotézou. Za vyřešení této slavné matematické hádanky je vypsána odměna 1. milion dolarů.
Sbírka: Kaleidoskop fragmentů
v temnotách nekonečných hlubin
se skrývá bytost
...
surová
chladná
prázdná
...
její existence
je definována absencí všeho co známe
...
hladově polyká prvočísla
v bezedné spirále
...
tančí na Riemannově hraně
posouvajíc se po tenké linii
mezi řádem
a chaosem
...
je hráčem v matematické hře
každá nula na kritické přímce
posiluje jeho moc
...
sní o nekonečných řadách
které se nikdy nespojí
...
nula za nulou
se zjevují v děsivé řadě
hypotéza neprokázaná
je jeho vězením
i ztraceným klíčem
k absolutní moci
...
v číselném labyrintu
požírá pravdu
krmí se zoufalstvím selhávajících
...
dva
tři
pět
sedm
jedenáct
...
spirála se točí
démon se blíží
…
zákonitost skrytá v temnotě
...
marně matematikové bloudí
v jeho temném království
hledají řád v šílenství
marné je jejich snažení
...
zeta funkce je jeho temnou modlitbou
démon kritické linie
čeká na hranici mezi světy
jeho hnilobný dech
proráží
nekonečný čas
...
ztraceni v moři čísel
bez naděje na spásu
v temnotě se ztrácíme
...
dva
tři
pět
sedm
jedenáct
třináct
.
.
.
...
v jeho spárech se rozplývá
každý matematický chrám
...
Název díla: Démon kritické linie,Text © Zdeněk Vlha, 2025 & Hudba, zpěv a obrázek: AI
Klobouk dolů. Vskutku filozofická báseň. Nicméně - má maličkost je velmi "pragmatická".
Já vidím hlavní problém v pojmu nekonečno. Všechny problémy pramení něj. Fyzikální svět (Big Bang) nekonečno nezná. Ani nulu (viz Planckovu délku). Jsem v tomto směru radikálním zastáncem fyzikálního chápání světa. Matematika je jen abstraktním nástrojem. Nebezpečným.
09.05.2025 22:55:27 | ARNOKULT
Nulu pokládám za nádherné vyjádření ničeho. Jen díky nule můžeme vyjádřit prázdnou hodnotu.
Nula mě vždycky fascinovala. Když si uvědomíš, že nula leží přesně mezi kladnými a zápornými čísly, tak to ve mně evokuje nádherný obraz jakéhosi uzemnění mezi dobrým a špatným, mezi plus a mínus, mezi radostným a smutným... atd. Není to fascinující!?
Ve védských textech je nekonečno chápáno nejen jako matematický koncept, ale především jako realita. Osobně věřím v nekonečno. Já vím, že to nijak nemohu dokázat a že je to jen má víra založená jen na mém vnitřním cítění. A možná budu pro některé lidi terčem smíchu, ale já si Vesmír představuji jako nekonečně se rozšiřující prostor. Když určitý prostor zaplní dokonalost, Vesmír se nadechne a rozšíří se o další prostor. V tu chvíli se dokonalost stane nedokonalou pro ten další prostor a může tak pokračovat ve svém dalším vývoji. Věřím, že kdyby dokonalost byla vázána jen na okamžik dosažení, byla by stagnací a ne pohybem. Vzácný Arnokulte, píšu Ti to jak to cítím a slyším ve své duši. Já neříkám, že mám pravdu, to bych se nikdy neodvažoval tvrdit, vzhledem k tomu, jak nicotným a nevědomým červíkem já jsem, ale přesto to tak v sobě cítím.
Ve védách existuje jedna slavná a známá Upanišáda o nekonečně (mám ji velmi rád), která říká:
Purnam adah,
purnam idam,
purnat purnam udacyate,
purnasya purnam adaya,
purnam evavasisyate.
"To je úplné, toto je úplné. Z úplného pochází úplné. Když se úplné odejme od úplného, zůstává úplné."
Nekonečno tak zůstává nekonečným, i když se z něj odejme nekonečno. Vždyť i v matematice existuje pojem nekonečná množina. Nekonečná množina obsahuje prvky, které lze počítat do nekonečna.
Děkuji Ti za návštěvu a Tvůj hodnotný komentář. Velmi si Tě Vážím.
10.05.2025 00:05:50 | malé srdce
Ano. Já v současnosti dost sleduji Sabinu Hosenfelder a Unzickera. Též jsem studoval Zamarovského (Mýtus nekonečno). Mj. též pražský rodák (já se nepovažuji ani za Čecha - cítím se být dítětem magické Kafkovy Prahy - nyní žiji v Jizerkách) Bolzano se nekonečnu věnoval. Jde o to, zda existuje tzv. aktuální nekonečno. Chápu duchovní nekonečno. Vidím to však přes (ryze fyzikální) kvantovou provázanost. Asi u kvantových počítačů pochopíme jinou architekturu vesmíru. Vedle hmoty je informace (současná fyzika už ví, že je její existence nezbytná pro vysvětlení mnoha problémů v kvantové fyzice). Takže nekonečno? Ano! Ale mimo prostor a čas. Hlavní problém? Descartes (Cartesius) - a přesto jej obdivuji! Velmi! Tam je zapotřebí opět "navázat" (viz Husserl). Jeho karteziánské souřadnice jsou už problematické. Též i číselná osa. Takže linearita. Nekonečno je spíše blízké architektuře kvantových počítačů.
10.05.2025 00:22:49 | ARNOKULT
Já jsem Zamarovského nikdy nestudoval a nepřečetl jsem si od něho ani jednu knihu, takže neznám ani jeho Mýtus nekonečno (ale rád si ho přečtu), spíše vycházím z védských tradic. René Descartes mi až tak blízký není, vzhledem k tomu, že až příliš vyzdvihuje rozum. Jeho: "Myslím, tedy Jsem", jsem vyměnil za "Já Jsem." Ale co se mi na něm líbilo, byla jeho práce v optice, která vedla k pochopení zákonů lomu světla. To víš, lom světla mi je bližší z té poetické stránky:-)
Co se týká kvantových počítačů, jsem přesvědčený, že jsou budoucností dnešních počítačů a že je už brzo vystřídají. Na nich mě fascinuje to, že mohou na rozdíl od současných počítačů, které pracuji s bity, zpracovávat informace, kvantum informací, paralelně.
To jsou všechno moc zajímavé věci. Docela by mě zajímalo, jak bude svět (tato planeta) vypadat o nějakých tisíc let do budoucnosti. Myslím, že to bude hodně zajímavé... :-) Škoda, že si to nemohu přetočit, abych to viděl, ale možná přeci jen budu u toho... Kdo ví... :-)
10.05.2025 00:54:08 | malé srdce
Jen krátce. Dle mého skromného názoru potřebujeme i rozum. Zastávám (ve všem) jakousi "střední" pozici. Ta je samozřejmě "psychicky" nejobtížnější. Nevím proč - ale stále to cítím - to co je mé duši "nepohodlné" a komplikované je spíše správné.
10.05.2025 02:01:18 | ARNOKULT
Obsáhlé...do detailu
09.05.2025 20:57:51 | mkinka
Přiznám se, hodně jsem si s tím pohrál. Tato báseň zrála skoro tři měsíce, než jsem ji dokončil:-) Dlouho jsem s ní nebyl spokojený, až nyní se mi ji podařilo dokončit k mé spokojenosti. Toto je asi má druhá nejnáročnější báseň, co jsem kdy napsal. Děkuji Ti za návštěvu a přeji ještě pěkný večer a zítřejší ráno a všechny dny, ať máš příjemný...
09.05.2025 21:14:42 | malé srdce