Dekadence aneb Čtenářů ubývá

Dekadence aneb Čtenářů ubývá

Anotace: Můj 1. fejeton

„Téma může být u fejetonu jakékoliv. Úvod by však neměl být dlouhý, dnešní čtenář je totiž navyklý na film, tudíž nemá čas ani náladu trávit moc času úvodem.“
Tak, a úvod bychom měli za sebou, co říkáte... Snad se na mně nebude paní Dočekalová zlobit, že jsem citoval z její knihy „Tvůrčí psaní pro každého“. Krom samotné rady, kterak napsat fejeton, aby nenudil, naznačila jeden z nešvarů dnešní mládeže, potažmo celé společnosti. To opravdu už dnešní čtenář nesnese delší úvod? A čte vůbec dnešní „čtenář“ něco jiného, než popisky u televizních reklam? Přehnaná elektronizace všeho kolem nás pomalu ale jistě způsobuje dekadenci tradičních metod zábavy i vzdělání. Zajímalo by mě, kdy Vám naposled někdo přinesl pěknou knihu se slovy: „Přečti si to, je to úžasný, jedním dechem jsem to přečetl.“ Vsadím se, že u většiny z Vás (ne-li u všech) bych se dočkal negativní odpovědi. Daleko častěji vidím mladší generace s „empétrojkou“ v uších legračně házející svojí dlouhovlasou hlavou vpřed a vzad. Kdybych mu na malou chvilku zabavil sluchátka a podal knihu z klasické literatury, s největší pravděpodobností by vytrhl stranu a ubalil si z ní „brko“. Ztrácí četba na zábavnosti? Já jsem nedávno četl několik zajímavých titulů, které by stály za pozornost a když jsem nadšeně propagoval tituly svým přátelům, jen udiveně zírali na podivné individuum, které si dobrovolně přečetlo knihu s více než sto stranami.
“A tos fak přečet, jo? Hůstý! To bych nedal.” byla nejčastější reakce dospívající generace. Nechci tím říci, že jen a jen knihy jsou smyslem života, vyhoďte počítače a hudební přehrávače z oken, to ne. Jen bych rád mladým připomenul, že mohou trávit čas i jinak, než byli až doposud zvyklí. Ano, posedávání v parku s pytlem trávy, empétrojkou a basou piva má jistě také svoje kouzlo, proč by to jinak bylo tak populární, že… Ale je tu i jiná cesta, alespoň občas si přečíst nějakou tu knihu, kterých je nespočet a každý by si přišel na své, kdyby ovšem chtěl. Ano, chtěl… A to je kámen úrazu, jak se říká. Ono se moc nechce. A tak jedna z mála situací, kdy se člověk setká s knihou, je povinná četba. A ani ta není moc efektivní, máme přece internet, že?
Hraje tu roli narůstající lenost dnešního člověka, nebo je to prostě „zastaralé“? Jedná o přirozený vývoj, nebo čtení už nedostačuje potřebám člověčího druhu? Co když dochází k (de)evoluci člověka z Homo Sapiens Sapiens na Homo Erectus Electricus-Cannabis? Posouzení nechám na Vás…
Autor Morion, 16.03.2009
Přečteno 1280x
Tipy 11
Poslední tipující: Anura, Ugisha, Bíša, M.i.š.k.a., Albertinka, kikis, B.a.r.b.a.r
ikonkaKomentáře (4)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Opravdu velmi dobré a bála bych se, že závěr by se mohl blížit pravdě.

04.04.2010 20:15:00 | Anura

Máš pravdu, také mám z toho hrůzu...

02.07.2009 00:22:00 | Bíša

Pravda, pravda... zrovna jsem se taky pokoušela o fejeton s podobným tématem - netýkalo se to přímo knížek, ale toho, jak nedokážeme žít bez techniky (obojí se týká moderní doby, ne?)... každopádně já se knížek vzdát nehodlám :) Mimochodem, Tvůrčí psaní od Dočekalové mi v knihovničce nechybí :P Dávám tip, jestli to byl vážně 1. pokus, tak nebyl špatnej :)

05.04.2009 17:04:00 | M.i.š.k.a.

Přemýšlíme podobně :-)

29.03.2009 09:42:00 | kikis

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí