Sedmé nebe

Sedmé nebe

Anotace: Můj první, celkem zdařilý fejeton(možná úvaha-každý tvrdí něco jiného)... Komentářem nepohrdnu.

„Cítil jsem se s tebou jako v sedmém nebi,“ to říká mnoho lidí, když chtějí popsat něco krásného, co prožili s někým jiným, většinou opačného pohlaví. Ale co vlastně to sedmé nebe je? Jak může člověk vědět, co zde cítí, když tam nikdy nebyl? A kde se to štěstí a rozkoše nachází? Tím už se nikdo nezabývá. „To se prostě tak říká," odpověděl by asi každý člověk.
Vraťme se k otázce, kde se nebe nachází. Jedno máme nad sebou každý, ale kde je těch zbylých šest? Možná nad tím prvním. To by však každý vědec vyloučil. Nad ním je přeci vzduchoprázdno.
Máme však nějaké nebe, nebo je to jen optický klam? Nebem jsme přeci nazvali atomy vzduchu, ve kterém se odráží sluneční záření, a my poté vidíme modrou oponu. Neukrývá se tedy sedmé nebe v jedné z barev duhy? Je jich přeci šest. Ale my jich potřebujeme sedm, modrá je také v barevném spektru. Nachází se snad sedmé nebe na jiné planetě? Každé vesmírné těleso má gravitaci pár atomů, které vytvoří nebe, třeba jen malé, ale nějaké určitě vlastní. Ale asi nad žádnou se jich nevznáší sedm. To však s určitostí nikdo neví. Ještě vědci neprozkoumali celý vesmír, aby mohli zjistit, jestli má nějaká planeta sedm nebí. To není ani v lidských možnostech, protože lidé říkají, že vesmír je nekonečný, ale vědci tvrdí, že se stále rozpíná. Tak kdo má pravdu? Obyčejní lidé nebo experti? Pokud vědci, tak co je vedle vesmíru? Ještě jeden? Nebo je jich více? Třeba sedm? To nikdo neví a nedokáže si to ani představit.
Ale proč tomu místu říkáme nebe? Proč ne obloha nebo oblaka? Asi by to vyznělo, že jsme se cítili jako příloha k hlavnímu jídlu nebo jak mraky.
Sice je v dnešním světě mnoho ateistů, ale každý má v sobě nějakou víru, nějakou dávnou spojitost s bohy, které uctívali naši předci. A tak si myslíme, že se po smrti dostaneme do nebe, rajské zahrady, kde nejsou žádné starosti, ale duše zde prožívají jen rozkoš, slast a štěstí. Tak se cítí i milenci, kteří se oddávají lásce.
Ale proč vlastně sedmé: Proč se neříká druhé nebo desáté? Není tak těžké to vysvětlit. Číslo sedm je magické a záhadné. Je to prvočíslo, a tak se nedá ničím krátit. Ani v dělitelnosti neznáme žádné pravidlo, jak jednoduše zjistit, jestli sedmiciferné číslo je dělitelné sedmí, musíme to prostě zkusit. A tak je to i s milováním. Musíme ho prostě zkusit, abychom zjistili, jaké je to v sedmém nebi.
Autor Nimloth, 10.01.2007
Přečteno 732x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Zdarec... Tak sem si to konečně přečetla... Moc pěkný, hlavně závěr. ;)

11.01.2007 18:38:00 | Sianna69

Já si také myslím, že to není fejeton, psala jsem to jako úvahu ve škole, ale učitelka mi řekla, že to je bezvadný fejeton. Tak nevím, co si otom mám myslet. Ale díky

11.01.2007 10:09:00 | Nimloth

Promiň, ale tohle není fejeton. Tohle je spíš úvaha...
Fejeton je krátká vtipná reakce na aktuální, nebo jinak zajímavé téma. Ale nepoužívá slohotvorné prvky úvahy, které využíváš ty.
Není to špatně napsané, směrem ke konci se to zlepšuje, ale není to fejeton...

11.01.2007 07:27:00 | Daniel S.

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí