Počítač - Dobrý sluha. Zlý pán?

Počítač - Dobrý sluha. Zlý pán?

Anotace: Řekněme, že tenhle fejeton vede k zamyšlení a hlavně mi zachránil známku z češtiny. :-)

Ano, je to tak! Počítač se v průběhu 50-ti let minulých stal naším sluhou, nejbližším přítelem, zpovědnicí, členem rodiny. Počítač dnes řídí skoro vše. Zasahuje do našeho života. Lidé skrze něj komunikují s okolním světem. Nikdy však s určitostí nemůžeme vědět, jestli na druhé straně „drátu“ nesedí člověk se sexuální odchylkou, takzvaný úchyl. Počítač nás vlastně rozmazluje, dělá za nás úkoly, nákupy a jiné. No zkrátka je jako maminka.

Nabízí se ale otázka, jak moc se počítač změní v průběhu 50-ti let budoucích. Stane se z něj opravdu zlý pán? Odpověď by nám snad mohl dát film Terminátor, kde superpočítač společnosti Cyberdine nabyl vědomí, od lidí se naučil chování a začal s anihilací (vyhlazováním) lidstva. Je taky možné, že nás prostě jen bude předbíhat v metru, nebo v autobuse.

Ačkoliv si to neuvědomujeme, počítač je zlý pán již dnes. Nutí nás tloustnout. Nutí nás být agresivní vůči našemu okolí. Dělá z nás líné. Neházejme ale všechnu vinu na počítač. Stejně tak jako všechny velké vynálezy, počítač vynalezl lenoch. Ano, slyšíte správně. Líný člověk vždy hledal cestu, jak si věci usnadnit. A ejhle, byl tu parní pohon a s ním parní lokomotiva. Poskočíme dál a: „Bum!“. Byl tu bagr. Vrcholem lenosti je však počítač. Je sestaven tak, aby líným lidem ještě více usnadňoval věci. Proč chodit do obchodu, když si zboží můžeme objednat. Proč jezdit na výlety, když si můžeme stáhnout tucet zajímavých videí. Ať už chceme nebo ne, počítač nás zabije tak jako tak. Ať už začne myslet jako lidé a začne zabíjet, nebo u něj prostě jen ztrouchnivíme, lidský druh nemá šanci vyváznout živý. Vykopali jsme si tedy vlastní hrob. Jak jinak než pohodlný.
Autor Moucík, 30.08.2008
Přečteno 887x
Tipy 2
Poslední tipující: Demo, Alex Foster
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Máš pravdu... ale ne zas tak úplně :-)

02.09.2008 19:41:00 | Alex Foster

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí