Zpěvy nemilosti XXIII

Zpěvy nemilosti XXIII

 

Zpěv třiadvacátý

 

To si tak kráčím oblíbenou procházkou po širokém lesním hřebeni a co nevidím? Hemžení lidských postav mezi stromy – v tichém stínu doubravy, kde obvykle nacházím klidné útočiště pro moji kajícnou duši osamělého poutníka. S obavami procházím mezi dubovými kmeny a po krátké době spatřím stan. Ale co stan! Vojenský polní hangár.

V tom vzpomenu invaze východních vetřelců do Evropy a zděšeně usoudím, že snad už pronikli i do mých zamilovaných hvozdů, kde armáda začíná budovat stanové přístřešky pro imigranty hájené před rozpínavostí Ruska neposlušného západních způsobů. Jednou jsem v těchto místech už narazil na skupinu povykujících Ukrajinců, co se blahobytně povalovali v mechu. Zjevně se ale jednalo pouze o nějaký poznávací a venkov obohacující výlet. Vícekrát jsem je totiž nespatřil.

V rychlosti jsem zabočil cestou dolů ke vsi Bojov, abych se vyhnul nepříjemnému setkání, když mi cestu překříží další skupina lidí. K mému překvapení shledávám, že se nejedná o postavy z našeho světa, nýbrž že patřím na jakýsi malý oddíl středověkých obrněnců směřujících od Bojova (jak příznačný název) na hřeben k táboru. Bojechtiví rytíři však nejsou sami, ale po jejich boku k nim obdivně vzhlížejí dvorní dámy oděné do stejně dobových šatů splývajících až na zem.

Uhýbám do lesního stínu, abych náhodou nevyvolal nežádoucí konflikt, a jakmile nebezpečí pomine, vracím se na cestu a spěchám do údolí. Po chvíli dorazím na rozcestí, kde se nedaleko odtud nachází kouzelný palouk plný lučních květů ohraničený z jedné strany nádhernou skupinou mohutných buků.

A přepadne mě nové zděšení. Z palouku se ozývá hluk a ryk celé posádky opilých zbrojnošů a mezi buky stojí improvizovaný kiosek s občerstvením. Na jednom z cípů rozcestí sedí mužík. Rovněž v rytířské zbroji, avšak malého a zavalitého vzrůstu s tváří připomínající dobromyslného čuníka z dětské pohádky. 

„Co se to tu děje?“ ptám se ho pln obav a s úlevou vnímám odpověď znějící v mém rodném jazyce:

„To je sraz občanského sdružení milovníků dobových tradic.“

„Něco jako skupina středověkého šermu? Ty jejich meče vypadají nebezpečně. Umějí s nimi zacházet?“

„Spíš ne,“ zní pobavená odpověď.

Přemítám, že k tomuto mužíčkovi s helmicí spadající mu málem až k nosu asi žádná lepá děva obdivně vzhlížet nebude. Sedí tu jako hříbeček čekající na dychtivého houbaře. Možná drží stráž, aby rytíři směřující k táboru nezabloudili v lese.

„No, a k čemu je celá ta zbrojní maškaráda dobrá?“ pohlédnu do zasněných oček mého hrdiny.

Na malou chvíli se zamyslí a pak odpoví: „Lepší, než sedět doma a čumět do kompu, né...?“

„Pravda…“ opáčím a rychlou chůzí se vydám zpět na opačnou stranu hřebene, kde věřím, že najdu opět klid a tichá zákoutí matičky přírody.

Jaké to bizardní simulakrum naší bezradné a zpitomělé generace, napadá mě po cestě, zatímco bojový ryk pomalu utichá a já opět naslouchám povznášejícímu zpěvu ptáků. 

Autor Zoroaster, 05.03.2024
Přečteno 67x
Tipy 2
Poslední tipující: Helen Mum
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

To si tak kráčím oblíbenou procházkou po širokém lesním hřebeni.....mezi stromy – v tichém stínu doubravy, kde obvykle nacházím klidné útočiště pro moji kajícnou duši osamělého poutníka... Vnímám z úvodních slov, že dále popisovaný příběh patří k ojedinělým, když obvykle - tedy v jiný čas bylo lze či je na místě nalézt klid.

Ano, jsme spíše zvyklí očekávat uprostřed přírody (byť člověkem regulované) jakési posvátné ticho, které tu a tam naruší jen cvrkot ptáků či ševelení listí na stromech---- a je to svým způsobem zázrak, že taková místa někde ještě existují. Přesto bych byla shovívavá v textu k milovníkům dobových tradic, že si takto vyrazili ven do přírody, ano, je to pro ně možná lepší než se dívat jenom do compu... Zkrátka, stát se to mně, řekla bych si, dnes nemám štěstí, musím opět přijít v jiný čas nebo si najít jiné místo; jasně, byla bych zpočátku asi naštvaná nebo by mě to mrzelo.... :-)

Mohu-li, sleduji čas od času zajímavá videa a vyprávění Pavla Dvořáka, sinologa, žijícího po mnoho let v Číně, kam zprvu odjel pracovat jako tlumočník a překladatel na vládní úrovni, posléze se v Číně také oženil. Publikuje o životě v této zemi mnoho a mnoho zajímavých článků a videí. Přikládám odkaz, kde ukázka nepatří sice k těm nejlepším, ale snad se shodneme, v některých pasážích vystihuje zvolené téma. Je v ní doloženo z mého pohledu až šokující chování lidí uprostřed malebné přírody. A jak jsem postřehla i z jiných zdrojů, hlučnost je možná v Asii (konkrétně např. i ve Vietnamu) ještě markantnější než-li právě u nás... Co s tím? Nezbývá, než výchova, tolerance, případně odejít jinam...

Tady je zmiňovaná ukázka:

https://www.youtube.com/watch?v=ik05Yc0dljo
Žijeme na čínskej dedine

Dobrý večer.

08.03.2024 18:59:24 | Helen Mum

Hezký obrázek z Číny, už jsem jich pár viděl, právě z venkova, je to jiný svět a musím říci, že všechny jsou fascinující – ekonomický rozvoj v Číně již sahá do všech jejích koutů a Číňané jsou tím určitě sami fascinováni a hoří hrdostí na svoji zemi – byť přebírají nešvary západního blahobytu a nekultury. Ale už nás ve všech parametrech předstihli, bude proto zajímavé sledovat, kudy se bude ubírat konfuciánský duch jejich národa nezatíženého křesťanstvím a invazí muslimů – a doufám i bezbřehého konzumního stylu života. K jejich tradici totiž patří silná sociální soudržnost lokálních pospolitostí a jejich harmonie s přírodou, k níž, jak věřím, se brzy vrátí. Nakonec tamní vedení i sdělovací prostředky se o vzdělávání a výchovu svých občanů velmi snaží.

Nicméně kritický šleh mého zpěvu směřoval spíše k bizardním a mnohdy vidláckým simulakrům, s nimiž lidé na Západě hledají únik od reality ve falešném pocitu spirituálního vzmachu. Tady už je konec všemu vzdělávání i výchově a oproti Číně jsme odsouzeni k vyhlazení. Kdybych v tom lese potkal družinu výletníků užívajících si energie přírody, nijak by mě to k mému zpěvu neinspirovalo. Naštěstí většina našich lidí v pěších procházkách lesem nevidí nějaký strhující zážitek – raději si ničí tělo na bicyklech a okupují cyklostezky, jimž se samozřejmě vyhýbám. Každý na takovou kratochvíli ovšem nemá, takže těch tichých lesních zákoutí zatím příliš neubývá. Hlavní riziko vidím v náplavě lidí z města na venkov – novousedlíci okupují mé nejbližší procházkové cesty (pochopitelně zásadně se psy) a noví osadníci ve stále větší míře paří a hlučí v mém sousedství. A to mě štve.

09.03.2024 12:10:05 | Zoroaster

Děkuji.

09.03.2024 18:29:35 | Helen Mum

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí