Editorovy zápisky 1

Editorovy zápisky 1

Anotace: Autoři milí čtěte, pokud správně psát chcete.

Sbírka: Editorovy zápisky

Literární servery jsou podle mého názoru vynikající prostor pro získávání autorských zkušeností. Chtěl bych vám teď nabídnout pár postřehů, které vycházejí z mých poznatků editora tohoto literárního serveru.
Jsou to zatím zkušenosti nedlouhé, pracuji jako editor asi měsíc, přesto jsem už stačil projít a opravit na 600 povídek. Každý den věnuji této dobrovolné činnosti nejméně tři hodiny, nikdo mi za to nic nedá, jedinou odměnou nás editorů je pocit, že jsme přispěli k dobré úrovni prezentovaných literárních děl.
Jazyková a typografická úroveň publikovaných děl je různá. Někdo zvládá pravopis a úpravu naprosto bravurně, jiný má menší problémy (z toho se nestřílí, nikdo není dokonalý), občas se objeví (jak to nazvat) „produkt“, kde je třeba opravovat každé třetí slovo.
Myslím, že je každý autor rád, když jsou jeho díla čtena a taky celá přečtena. Jistě by vás mrzelo, kdyby čtenář po pár řádcích „utekl“ ze stránky, jelikož by se zhrozil jazykových příšerností nebo naprosto nepřehledné úpravy díla. Úkolem editora je dílo opravit, všechno ale na nás nechávat nemůžete. Každé vaše dílo je třeba považovat za dílo autorské, do něhož by se nemělo příliš zasahovat. Editor musí velice citlivě vážit své kroky. Každé dílo je vizitkou autora, na to by se nemělo zapomínat.

Dnes bych se rád věnoval typografii – tedy úpravě textu.

Každý jistě ví, že se mezi slovy uvádějí mezery. Napsat celou větu bez mezer nikoho nenapadne (kromě případů, kdy je záměrem autora vyjádřit třeba přímou řeč člověka, který ze sebe doslova „vyhrkne“ celé sdělení najednou).
Mezera je velice praktická záležitost. Její používání značně zpřehledňuje text. Rozhodně by se měla mezera používat za každým interpunkčním znaménkem (čárkou, tečkou, dvojtečkou, otazníkem, vykřičníkem…). Podívejte se na text, který právě čtete. Je to jistě přehlednější, než když napíšete třeba:
Profesor řekl:„Děvčata,probuďte se,hodina ještě neskončila.Když se na vás tak dívám,nevím,co dělat mám.“
Vidíte ten rozdíl? Bez mezer za interpunkcí vznikne jakýsi chuchvalec slov a vět, špatně se to čte, není to pěkné.
Na druhé straně je zbytečné psát mezery před interpunkční znaménko. Taková volně pobíhající čárka nebo tečka vypadá prostě divně.
Něco jiného je pomlčka. U té se předpokládá, že bude na obou stranách oddělena mezerami. Kromě případu, kdy používáme pomlčku jako spojovník. Třeba ve spojení „čteme-li“ či „Brno-město“. Zde se mezery neuvádějí.
Oblíbenou chybou je oddělování uvozovek od textu. Správně je pořadí: předchozí text – mezera – úvodní uvozovka (dole) – text (bez mezery před ním). Na konci: text – (interpunkce) – závěrečná uvozovka (nahoře) – (interpunkce) – mezera – další text.
U přímé řeči se závěrečná interpunkce píše před závěrečnou uvozovku (dovnitř), u citátu, názvu a podobně je naopak zvykem psát interpunkci až za závěrečnou uvozovku.
Přátelé, uvozovky, to je vůbec problém. Dvě po sobě jdoucí čárky jsou velice častá náhražka dolní úvodní uvozovky. Je to špatně a i když „sazba“ textu na stránku při zobrazení tady na Literu dvě čárky na sebe nalepí, při editaci nebo posíláni textu chyba opět vynikne. Pokud váš textový editor neovládá uvozovky dole, použijte jako úvodní uvozovku tu nahoře. U některých jazyků je to běžné, rozhodně je to lepší než nějaké čárky.
Pokud uzavíráte text do závorek, opět platí pořadí: mezera – úvodní závorka – text a nápodobně: text – uzavření závorky – (případná interpunkce) – mezera. Závorky jsou na text tak říkajíc „nalepeny“. Používejte závorky, nikoliv lomítka, jak bylo zvykem na starých psacích strojích.
Za třemi tečkami opět následuje mezera. Zde bych rád řekl, že je správné psát PRÁVĚ tři tečky jako vyjádření přerývané řeči nebo předčasné ukončení citátu. Dvě tečky je málo, více teček je příliš. Někteří autoři rádi používají tři tečky místo běžné interpunkce (čárek nebo teček). Není to správné, ale pokud to tak cítíte, je to vaše věc. Nikdo to po vás opravovat nebude.
Rovněž psaní více otazníků nebo vykřičníků za sebou je třeba si dobře rozmyslet, nevypadá to hezky. Myslím, že každý čtenář pochopí, že jde o dotaz už z jednoho otazníku a zdůraznění nebo zvolání pozná z jednoho vykřičníku. Případně jednoho vykřičníku následovaného jedním otazníkem (nebo naopak), chcete-li vyjádřit důraznou otázku nebo nejistý výkřik.
Dělte text na odstavce. Povídka v jednom odstavci je něco příšerného (bohužel se s takovou úpravou občas setkávám). To neznamená, že každá věta by měla začínat nový odstavec. Odstavec by se měl používat podle citu – třeba když se následující věta týká něčeho jiného, nebo jde o děj, který se odehrává později a podobně.
K čitelnosti beletristického textu velice přispívá uvádění přímé řeči na samostatných řádcích. Všimněte si, jak se přímá řeč píše v knihách. Namačkání přímé řeči dovnitř jednoho odstavce s jiným textem působí nepřehledně a zmateně. Upozorňuji, že editor tyto věci NESMÍ opravovat, grafická podoba díla je záležitost autora. Jak si to uděláte, takové to budete mít.
Šetřete používáním prázdných řádků mezi odstavci. Prázdný řádek by měl vyjadřovat nějaké výrazné významové oddělení, dávat prázdný řádek za každý odstavec je zbytečné, trhá to text, opět to nevypadá pěkně.
Nepište celé věty velkými písmeny, není-li to nutné. Velké písmeno patří na začátek věty, začátek názvu, jména a podobně.

Pokud budete dodržovat pravidla, která jsem vám právě nabídl, nejen že ušetříte práci editorům, ale taky si pozvednete vlastní sebevědomí, že umíte napsat úhledný a přehledný text.
To by pro dnešek stačilo, pokud budete mít zájem, můžu pokračovat popisem některých oblíbených pravopisných chyb. Takže zase někdy příště.
Autor Pavel D. F., 17.06.2006
Přečteno 942x
Tipy 6
Poslední tipující: Chocholoušek, ziriant, Agniezka
ikonkaKomentáře (14)
ikonkaKomentujících (13)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

K uměleckému vyznění díla - jako fejeton by to taky nevypadalo špatně;)

04.04.2009 17:19:00 | ziriant

Dobre. Nech sa poučia.

02.03.2008 00:26:00 | Sarazin Faestred

jsem moc ráda, že jsem objevila někoho, kdo nás takto poučuje a vlastně i vychovává...určitě si vezmu z tvých svkělých rad poučení...dík moc :-)...

07.09.2007 17:08:00 | arya

Také dělám při psaní různé chyby a často i překlepy. Super, málokdy člověk najde pomocnou ruku. Jak se říká: "Pomož si sám a pánbůh ti pomůže!" Autor by neměl příliš spoléhat na to, že mu někdo opraví chyby za něj! Díky.

06.07.2007 15:20:00 | otesánek

Je fajn, že jste to takhle pěkně shrnul, už mě unavuje tohle pořád opakovat přátelům, kterým se snažím pomoct :) Příště je na tohle dílko odkážu :)

Myslím, že každý, kdo má aspoň trochu hlubší zájem o veřejné prezentování svých výplodů, by si něco takového měl přečíst :)

30.05.2007 20:20:00 | Emis

Brouzdal: Problém dvou interpunkčních znamének je dost složitý a pravidla, která mám k dispozici, jej pořádně nerozebírají. Pouze orientačně pár příkladů:
Tečka před závorkou (věta v závorce) nebo za závorkou (ostatní případy) se píše. Tečka za větou ukončenou pomlčkou se nepíše. Pokud věta končí zkratkou, píše se jen jedna tečka.
U doplňků vyjádřených přechodníky jsou možné obě varianty, tedy s oddělením čárkou i bez čárky.
Co se týče tvrdé mezery, zde jde již o problém konkrétní implementace textového editoru, obecně (třeba zde na Literu) pevné mezery podporovány nejsou, takže při formátování textu může být předložka na konci řádku. Není to hezké, ale co naděláme.

14.11.2006 11:12:00 | Pavel D. F.

Jsem rád, za tuhle malou lekci. Taky bych rád věděl, jak vyřešit problém dvou interpunkčních znamének tzn. například dvou teček - zkratka plus konec věty.
Co mi v textu chybělo a chtěl bych přidat, je oddělování předložek tvrdou mezerou, aby jimi nekončil řádek. Některé programy to myslím zvládají sami ne? A ještě bych se chtěl zeptat, jak je to s přechodníky? Kdy se oddělují a kdy ne?

13.11.2006 18:53:00 | Brouzdal

Doriana: Ano, ledacos jsme se učili jinak, než je tomu dnes. Podle "Pravidel 1993" je právě spojení Brno-město výslovně uvedeno jako příklad spojovníku, u kterého se mezery nepíší. Jestli to dobře chápu, tak to souvisí s poznámkou, že jde o místní jméno či název. V Brně to holt bude název místní části, kdežto třeba Prostějov - sever se bude psát s mezerami, protože žádná taková místní část není. I když, kdo ví, existuje dálniční křižovatka Prostějov-sever, která se tak jmenuje...

29.10.2006 09:52:00 | Pavel D. F.

Bravurně zpracované - měla bych však jednu poznámečku ke vzdělávání z pravidel.
Na střední škole do nás profesorka 'korespondence' tloukla dokola, že pomlčka v názvu měst se zpravidla mezerami odděluje. Vyjímkou je například Frýdek-Místek, kde pomlčka je součátí názvu jednoho města. V přípradě Brno - Město by se tak činit nemělo, neboť 'Město' je pouze bližší určení části Brna.

Já nekafrám, ale poslouchala jsem to tři roky, tak se to snažím zužitkovat. Klidně mně zastřel. Jsem na značce a na hrudi mám černý terč.

PS: Dík za tvou práci. D.M.

28.10.2006 23:09:00 | Doriana Marková

Jelikož nevidím, a tak mi většinu textu předčítá syntetický hlasový výstup, některé věci z oblasti typografie mi unikají: slyšel jsem, že není vhodné psát vedle sebe např. tečku a čárku. Jak by se tedy dala řešit situace, kdy nakonci věty potřebuji použít zkratku typu: atd. apod.? Jistě ses s tím v nějaké knize setkal.
Děkuji za radu.

23.09.2006 11:02:00 | Zahir

Super, že se taky někdo odhodlal napsat teoretický text o psaní. Určitě bych uvítala něco o pravopisných chybách (doporučila bych to pak jako povinnou četbu i některým mým přátelům). :o) Hodně zdaru!

06.09.2006 07:29:00 | Sokolička

Tohle je fajn, protože i když se snažím podobných chyb vyvarovat, sem tam něco "ulítne". Navíc mám možnost zjistit, jestli to co dělám, dělám dobře.

03.08.2006 15:53:00 | Elwig

děkuji....protože mě psát strašně baví ale nemá mi kdo poradit uvítám všechny podobný články a taky komentáře, protože když se o chybách nedozvím, budu je dělat neustále, že?:-)

02.08.2006 20:01:00 | etelwenka

Já se češtinu nikdy neučil taže vše co jsi zde sdělil je pro mne nové. Budu se snažit držet tvých rad. Určitě mi to nepůjde jak by mnělo já se kvůli tomu jisto jistě nezastřelím. Možná, že to poslanci navrhnou když už i jako cyklista nesmím řídit kolo s jedním pivem a v případě, že spadnu musím dostat pokutu minimálně 1.000 až 50.000,-Kč To sem sice nepatří ale je to tak. Díky za komentář a měj se.

01.08.2006 11:52:00 | umělec2

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí