Writer's story, volume I.: How it begins

Writer's story, volume I.: How it begins

Anotace: Každý někdy nějak začal. Poznáte, nebo i pochopíte?

Nikdo nejspíš nespočítá, kolik lidí se kdy rozhodlo, že zkusí psát. Co za tímhle rozhodnutím vůbec stojí? Těžko se vyhnout paušalizaci, která je stejně tak nežádoucí jako nutná. Vezměme si příklad čtrnácti, možná patnáctiletého adolescenta. Nedávno přičichl k žánru, který, ačkoli to možná zatím sám netuší, předurčí jeho autorský vývoj na pěkných pár pátků dopředu – aťsi sci-fi nebo fantasy.
Mladík – říkejme mu Karel – louská knihu, kterou už dávno pasoval na svou oblíbenou. Možná o ní vypráví spolužákům, možná se snaží zoufale trpělivým rodičům vysvětlovat složité vazby cizího světa a neznámých reálií. Co ale dělá určitě, je snění. Nezlobme se na Karla; v tomhle věku to dělal asi každý. Autoři se koneckonců od ostatních lidí liší tím, že jim snění vydrželo do dospělosti.
Mladý budoucí literát sní a fantazíruje, upravuje ve svých představách scény „svého“ autora a pohrává si s myšlenkou, že třeba jednou sám něco napíše. Pak, pokud má dost odvahy – a Karel jí má, popravdě řečeno, požehnaně –, se pouští do psaní. Samozřejmě se k tomu nedokope sám. Velkým fenoménem dnešní doby, který přispívá k rašení nových elévů literatury, je internet.
Co by to byl Karel koneckonců za mládence, kdyby internet nepoužíval, že? V jeho případě se navíc výdobytek moderní civilizace snoubil s některým z mnoha portálů, které se věnují kultuře sci-fi, fantasy, mainstreamu… Žádný takový server neexistuje bez toho, aby na něm jeho obyvatelé nepublikovali. I Karel se, za pomoci horečnatě agitujících net-kolegů, konečně rozhoupal. Výsledek? Můžeme se podívat.

//V bitvě se setkal obrovský počet Elfů a Skřetů. Skřeti jsou vybaveni svými nejlepšími zbraněmi, žebříky, lany a Elfové lučištníky, zdravotníky a různými pomocníky, co někdy nosili šípy, jindy svrhávali žebříky. Bitva začíná velmi dobře pro Skřety. Při své práci na severu stihli ještě udělat několik set mohutných štítů, kterými se při postupu k hradbám chránily před šípy. Pouze Talim Krvežíznivý, nejlepší válečník slavných válek v té době, dokáže vždycky najít nějakou skulinu, kterou šíp prošel. Historické záznamy praví o neuvěřitelném výkonu tohoto bojovníka. Šípy vysílá na nepřítele tak třikrát rychleji než ostatní lučištníky a i když to vypadá, že vůbec nemohl mířit, nikdy nemíjí svůj cíl. Talim byl obklopen velice početnou osobní stráží a pomocníky, kteří se přímo prohýbali pod tíhou šípů.//

Vida, Karel se, podobně jako mnoho jeho vrstevníků v téhle době, inspiroval panem Tolkienem. Všechna čest, praotče, kolik mladých duší a mozků jste stihl pobláznit, byť posmrtně.
První řádky má Karel za sebou. Je nadšený, že konečně své představy, touhy a sny převedl z nejisté půdy pomíjivé paměti na věrný a solidní papír. Ten mu nevynadá a ani ho nevyplísní, že to není dost dobré. Je tolerantní, jako každý učitel, který na základní škole schytá třídu prvňáčků.
Co ale papír – nebo jeho modernější bratříček Microsoft Word – nezastane, je řádná výchova. Mlčí. Jak by ne, když mu pan Gates nenadělil žádná mluvidla. Karel tedy zákonitě potřebuje své učitele a kritiky. Pojďme na okamžik opustit pozice pozorovatelů a stát se fundovanými odborníky.
Náš nadějný prvňáček se v panu Tolkienovi opravdu zhlédnul, jak to jenom šlo. Osoba Talima zaskakuje za Legolase, který se zřejmě v Pánu Prstenů stal Karlovým oblíbencem číslo jedna. Není divu – je sličný, moudrý a pohyby má tak ladné, jako by strávil pár sezón v divadle MCHAT. Na to, že lukostřelci blížící se svou kadencí moderním kulometům jsou docela ohraní, musí Karla nejdřív někdo upozornit.
Podobně je na tom i fakt, že skřeti jsou od přírody zlí, bez eufemismů řečeno blbí jak tágo a ničící veškerý další život toho kterého světa. Chudáci – bylo o nich rozhodnuto předem. Pan Tolkien se nemusel díky tomu, že psal de facto pohádku, starat o nonsensus, který vytvořil – totiž že blbost inteligenci způsobí možná žaludeční vředy, ale na životě ji asi nikdy nijak vážně ohrožovat nebude. Jak je na tom ale Karel? Co když psal něco vážného a v euforii si důsledky vlastního ovlivnění neuvědomil?
Nebudeme dál napínat. Karla teď čeká pár dní, kdy si bude užívat svůj menší duševní orgasmus z toho, že něco napsal a případně – což je důležité – to něco i někde zveřejnil. Kdyby nezveřejnil, náš příběh by skončil, a to by bylo zlé, protože bychom si neměli dál co číst…

Nadšení net-kolegové, věkově Karlovi blízcí, nešetří chválou a superlativy. Karel možná někde ve skrytu mysli plánuje – nebo alespoň sní – o tom, že své knihy uvidí stát na pultu v Krakatitu, případně některých menších knihkupectvích. (Kdo míří rovnou ke hvězdám, shoří, jak známo, hned při startu.)
Sláva je ale vrtkavá dáma, takže si ani Karel svého opojení příliš dlouho neužije. Náhle se totiž na jeho domovském portálu zjeví nějaký zlý ošklivý kritik – můžeme mu říkat Perilan, abychom věděli, na čem jsme. Chvíli jen tak brousí prostorem jedniček a nul a sžívá se s novým prostředím, až si nakonec nového díla všimne a dá se do čtení.
Karel by byl asi zděšen, kdyby věděl, jak se Perilan chytá za hlavu, všímá si chyb a horečnatě si smolí sarkastické poznámky, jimiž mladinkého autora takříkajíc utře. Na strach je ale ještě dost času. Zlému kritikovi přeci jen chvíli potrvá, než své myšlenky sesumíruje do čitelného příspěvku a dá je v plen jako komentář.
Pro Karla je to pořádná rána – najednou se musí smířit s mnoha fenomény, které si nikdy dřív neuvědomoval. Slovní zásoba? A sakra. Opakování výrazů, protažená souvětí, tvorba přímé řeči, imaginace? S největší pravděpodobností si pomyslí, že tomu zlostníkovi permanentně cuká v oku a na všem možném si kompenzuje vlastní komplexy.
Sám netuší, že Perilan si dal tu práci a okleštil své zlé kritické Já o většinu sarkasmů, aby to jeho mladší kolega aspoň nějak skousnul. Karel neví, že bude hůř, protože si nic horšího zatím ani nedovede představit. Je to ale tvrdohlavec, kterého jen tak něco nezlomí, a své nové vášně – závislost přijde později – se vzdát nehodlá. Perilan je in absentia obdařen několika nelichotivými přízvisky a šmytec, jedeme znova.
A zatímco Karel se pomalu vydýchává z nepříjemného šoku a plánuje další výlet do světa fantazie, Perilan tiše sedí v koutku a doufá, že těch x-řádků plamenné kritiky – a tak rád by se dostal až k peklu! – bylo co k čemu, že v Karlovi kdesi hluboko něco dřímá.

To be continued…

P. S.: Nezlob se na nás, Karle, je to pro Tvoje dobro!
Autor Perilan, 25.06.2008
Přečteno 373x
Tipy 9
Poslední tipující: Angee, Double_U_is_usually_W, Amster, Sarazin Faestred, davedav, derrry
ikonkaKomentáře (11)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

To se občas stává, že napíšeš o něčem, co je něčemu podobné. Sám za sebe jsem si myslel a pořád myslím, že originalita už nespočívá tolik v tom, o čem píšeš, ale jak o tom píšeš, co tomu dáš, kam to zasadíš.

Zrovna třeba Paoliniho dračí jezdci ale sami o sobě taky nejsou původní - jejich původní (nebo předpůvodní, jak kdo chce) předlohu najdeš u R. E. Feista, konkrétně u rasy Velharu. A pak je podobnost Eragon - Potter - Sněhurka (hodně přeneseně, ale hlavní rysy zůstávají). Máloco je původní :)

09.12.2009 23:59:00 | Perilan

Myslím že jsi uhodil hřebíček na hlavičku...

Ano, vidím se v Karlovi naprosto přesně. Možná proto taky na mě ta povídka zapůsobila trochu jako pohlavek, nicméně člověk se musí vrátit oběma nohama na zem, chce-li něčeho dosáhnout.

Já se snažím především vyvarovat přílišného kopírování děje jiných, slavných děl a vymyslet něco vlastního. V tomhle mám ale nehoráznou smůlu, protože občas dopadám jak Jára Cimrman se svými vynálezy - z mojí hlavy, ale pozdě:D Teda chci říct: Vymyslela jsem kdysi zajímavej námět o dračích jezdcích. Povídám ho kamarádce a ona na to: "Vždyť to je jak Eragon." "Era... Co?!" V životě jsem o té knížce předtím neslyšela. Nebo dneska mi jeden člověk, který si přečetl mou povídku Lovec Lovců Upírů, povídá: "Tys četla Stmívání, viď? Je to na té povídce znát." NE! To obrovský halo kolem Stmívání je záležitostí zhruba posledního roku (pokud vim) a námět na mou povídku vznikl někdy roku 2006. To bych vraždila:D

09.12.2009 15:43:00 | Angee

Tak tohle mě vážně pobavilo. =D A - ač vskutku nerada - musím zvolat do světa: "Ano, já JSEM Karel!" =D Přinejmenším jeho starší sestra, co ze slušnosti kritikům nenadává (alespoň ne nahlas =D), a která nečetla Tolkiena (hanba, tvář rudne studem) a není proto tolik 'postižena' elfy a skřety =D
Hned si běžím přečíst druhý díl, snad otevře Karlovi oči..

06.10.2009 13:17:00 | Double_U_is_usually_W

To není ani tak o tom, že to někomu přidá sebevědomí a on si pak myslí, že dobyl svět. K tomu samozřejmě může taky dojít - můj příklad, který jsem tady uváděl, není úplně směrodatný a ta paušalizace neplatí vždy a všude.
Víc jde o to, že liter se tímhle stává takovou bažinou podprůměru, ze které se nikdy nevyhrabe, dokud se celý systém nepřekope a nezačne to tady fungovat jinak.

Další díl snad dneska, ještě bych si ho rád pročetl a zeditoval.

29.06.2008 10:29:00 | Perilan

Pravda, liter takto nemôže plodiť skutočných spisovateľov.

29.06.2008 00:33:00 | Sarazin Faestred

S tim souhlasim. Jsem si procital nektera starsi dilka a narazil jsem na opravdové skvosty. Bylo to prectene 270krat a opravdu nedobre napsane, kdyz jsem se podival nba komentare tak jsem smal. Vsichni autora opevovali a jeden chtel dokonce jednou psat jako on. To si myslim leckomu prida na sebevedomi a kdyz to zkusi jinde, spolci se proti nemu svet.

ps. Kdy tu hodis dalsi dil??

28.06.2008 22:27:00 | davedav

Já se přikláním spíš k tomu, že je tu atmosféra naprosto odporující jakémukoli vývoji autora, pokud za takový někdo nepovažuje stagnaci. Díky za komentář.

27.06.2008 05:58:00 | Perilan

TEd uz nevim, ale myslim ze tam byla jenom jedna 2.Nemam to ted cist znova.

26.06.2008 21:12:00 | davedav

Bolo to fajn. Adolescenti, ktorí si myslia, že sa proti nim spolčil svet, by si z toho niečo mohli vziať. Tu, na liter.cz, sa aj tak ostré kritiky takmer vôbec nepíšu. Je tu taká voľnejšia atmosféra.

26.06.2008 17:08:00 | Sarazin Faestred

Bingo! Já píšu přesně o tom, co se děje, byť je to normálně pomalejší.

Mimochodem - mohl bys mi říct, kde jsou ty překlepy v gramatice a chybějící čárky? Rád se poučím.

26.06.2008 13:34:00 | Perilan

Pěkně napsane a čtive, jen občas chyběla čárka a preklepy v gramatice.
Neco podobneho znam, akorat se to deje velmi pomalu.

26.06.2008 13:30:00 | davedav

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí