O Michalovi který chytil a pustil....

O Michalovi který chytil a pustil....

Anotace: Příběh z mého dětství a vzpomínka na mého tragicky zemřelého kamaráda.

Ruku na srdce přátelé, kdo z nás co jsme se narodili hluboko v minulém režimu nezačínal s rybařinou jako malý pytlák ?! Já to na sebe klidně prásknu.

Bylo mě tenkrát něco přes deset let a mé dětství se jako kolem své osy otáčelo okolo jedné chatové osady poblíž Nového Knína na krásné říčce Kocábě. V osadě bylo nepsané pravidlo, že kluci do deseti let chytali ryby jen na ,,prut" z lískového keře a opravdový prut jim rodiče koupili právě k desátým narozeninám. Tehdy to byly takové ty dětské sady ve kterých byl žlutý plno-laminátový proutek, nesmrtelný naviják ,,Rexík" (aúú,toho namotaného vlasce pod cívkou..!! ), dále cívka dvacítky Silonu a spláveček. No, pro kluka co do té doby třímal v ruce jen lískový klacek to byl hotový poklad.

Jak jsem psal, byli jsme pytláci, ale platilo přísné pravidlo, že jsme znali nejmenší lovné míry a ty se dodržovali vždycky. Až tak jsme byli ,,uvědomnělí".Kocába byla už tehdy pstruhovým revírem, ale pstruzi o tom asi nevěděli, nebo jim o tom nikdo neřekl. Jinak by tam tenkrát museli nějací být. To tam spíš byla spousta tloušťů, proudníků, plotic, sem - tam štička a občas úhoř. Tloušťům jsme říkali vodní prasata. Nebylo to myšleno jako nadávka, ale jak nazvat tvora, co sežere všecko na co příjde?! Je pravda (pstruhaři odpustí), že s výběrem nástrah jsme si dělali mnohem menší starosti než s dodržováním lovné míry. Chytali jsme na vše co lezlo po zemi, létalo nad ní, žilo pod kameny ve vodě i na suchu a konečně co se dalo ukrást mámě z kuchyně.

Já vím, já vím - pytláci a ještě si na pstruhovce chytali na co chtěli!!! Zkuste se přes to na chvíli prosím přenést a pojďte se mnou proti proudu času....

Při cestě od vody byly dvě možnosti. Buď se zadařilo a to se pak úlovku (mrtvému) protáhl vrbový proutek skřelemi a šlo se hrdě přes celou osadu - to byla cesta slávy. A nebo se nic nechytlo a to se pak šlo cestou hanby - lesem. Jednou jsme takhle vyrzili na ryby. Já a kamarádi Petr, Tomáš a Michal. Vydali jsme se proti proudu Kocáby a potichu jsme se vnořili do posvátného chrámu stínů olší, vrb a kopřiv. Až na Tomáše (lískáče) jsme měli všichni opravdové pruty. Malá říčka typu Kocáby je podle mě ta nejlepší škola rybařiny na světě. Člověk tam pozná význam vracáků a pochopí jaká tajemství se ukrývají pod pěnou v jejich otáčející se náruči. Krásně je tam vidět, jak z pod vymletého břehu vyjíždí opatrný tloušť na výzvědy. Jak se v proudech ode dna zvedají k hladině zvědaví štíhlí proudníci, jak v tišinách pod těmi proudy blýskají koketně zrcátky svých šupin baculaté plotice a mezi tím vším, jako šedohnědé šipky poletují všudybylové hrouzci...

Pro nás to byla škola k nezaplacení. Už si nepamatuji, jestli někdo z nás něco ten den chytil do té památné chvíle, kdy Michal vykviknul -,,mám tam rybu". A měl!! Velká jarní voda vymlela v tom místě dutinu ve břehu na němž dlouhé a štíhlé listy trávy volně splývaly až na hladinu, aby se na ní rozprostřely jako vlasy bohyně Řeky. A právě pod nimi číhal samotář tloušť co udělal tu chybu, že lučního koníka plovoucího okolo nepovažoval za nebezbečného. Pozdě si uvědomil, že to píchnutí v masité tlamě asi nebude od kopajících nožiček nebohého hmyzu. Podle rodea které vypuklo se mu to ale asi moc nelíbilo. Kocába je malá říčka a tak není div, že co pár metrů jsou ve vodě nepříjemnosti se kterými se rybář musí vypořádat a co rybám skýtají ochranu. Kameny, větve stromů, celé kmeny a konečně i kořeny, jenž jako by žalovaly do světa svou obnaženou nahotu. Zkrátka tloušť se ukázkově zamotal do spleti kořenů. Tak a je to! Ale Michal tehdy nezaváhal, skoplnul z nohou kopačky a nedbaje nedostatečné krátkosti kraťasů, vydal se do vody. Nemá smysl popisovat co se ve vodě dělo, už si to ani napamatuji. Na co si ale vzpomínám dobře byla ryba, kterou od hlavy k patě zmáčený, ale šťastný Michal položil do trávy.

Nikdy jsme nic podobného v naší říčce neviděli. Válci podobné tělo mělo černo - černý hřbet. Vím, zní to divně, ale jiný popis té barvy mě nenapadá. Veliká masitá tlama, které jsme se skoro báli, boky se leskly tím zvláštním odstínem, jaký může mít snad jen hodně staré stříbro. Rudé ploutve veliké jako podšálky se podobaly krvavým vějířům. A ty oči!! Zlaté penízky s černou tečkou uprostřed... Nevím jak dlouho jsme stáli nad tou krásou v němém úžasu. Najednou se ta ,,věc" u našich nohou prohnula jako luk a přivedla nás zpět ,,na zem".

,, Ty vole co TO jeeee??!!" vydal ze sebe typickou klukovskou hlášku ,,lískáč" Tomáš.

,,Já nevím, asi tloušť " - snažil se šťastný lovec Michal dát najevo větší znalosti vodní zvířeny.

,, Kolik měří ?" to se ozval praktik Petr.

V mžiku se vedle tlouště objevil metr a konec jeho ocasu dosáhl k číslici-52.

,,Cože ?! 52 cenťáků??!! Tak dneska se jde přes osadu,to jasný "- povídám já.

Ale Michal řekl tu památnou větu co do smrti nezapomenu - ,, Zbláznil jsi se ?! Vždyť se se mnou tak krásně rval, přece mu za to teď nerozbiju hlavu...!"

A po těch slovech Michal tak jak stál, vzal do rukou svého soupeře a hodil ho zpět do vody. Já vím, pstruhaři se zas chytaj za hlavu - tak veliký tloušť puštěný zpět do pstruhovky?! Těch pstroužků co sežere, té potravy co se mu vejde do jeho nenasytného břicha a co mělo patřit ušlechtilým pstroužkům...To teď neřešte přátelé a radši se se mnou ještě vydejte proti proudu času na břeh Kocáby.

Stáli jsme tam jako opaření. Michal si kleknul k hladině a pomalu si omýval z rukou rybí sliz. ,,Jsi blázen!"- nevím kdo z nás to řekl, ale dokolnale to vystihovalo názor nás všech. A Michal řekl druhou větu, na jeho věk a dobu neuvěřitelnou- ,,Aspoň tady je pořád a třeba ještě trochu vyroste. Příště, až ho někdo chytí, tak to bude ještě větší boj !!"

Ať se na mně nikdo nezlobí, ale pro mě osobně je Michal zakladatel metody - ,,chyť a pusť". Vždyť on se vzdal té ,,slávy" jít hrdě přes celou osadu s rybou, co by jistě courala ocas až po zemi. Mohl jít okolo zahrady naší společné lásky Veroniky a získat u ní ,,body". Zní to malicherně, ale pro jedenáctiletého kluka to byly věci nadmíru důležité. Ale on se toho všeho vzdal, ne proto že by to po něm někdo chtěl, ale z vlastního tozhodnutí.Tenkrát jsem ho měl za blázna, dnes před ním smekám.

Tehdy Michal svůj boj nad tlouštěm a hlavně nad sebou samým vyhrál. Nikdo z nás tenkrát netušil, že Michala čeká za nějakých 25 let nejtěžší boj jaký může člověk bojovat- boj o život.

Bojoval v jedné nepřehledné zatáčce kdesi u Marijánských Lázní a prohrál. Nechal tady hezkou mladou ženu, malého synka a nás kamarády. V našich srdcích nechal plamínek vzpomínek na fajn kluka, kamaráda a tátu.

Já, i když nejsem věřící tajně doufám, že se ,,TAM" jednou sejdeme a půjdeme spolu zase na ryby. Zase bude Kocába plná ryb a prázdniny budou trvat věčně...

Do té doby mám ale ještě jeden cíl. Až příjde čas a malý Michalův synek doroste z ,,lískáče" k opravdovému prutu a bude chápat co mu říkám, tak bych mu chtěl vyprávět tenhle příběh o tom, jaký byl jeho táta kdysi frajer. Doufám, že toho malého klučinu budu jednou slyšet říkat - ,, To jsem chytil krásnou rybu viď strejdo?! A jak se se mnou rvala!! Pojď, pustíme jí zpátky do vody strejdo jó....."
Věnováno Michalovi
Autor Bucharovic, 04.03.2009
Přečteno 225x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí