Dobro

Dobro

 „Je přesně sedmnáct čtyřicet pět!“ zahlaholil Herbert.

 

„Barbare!“ odvětil Rudi a dal si záležet, aby to znělo znechuceně. Unaveně se zdvihl z lavičky.

 

„Barbarství náleží tmě a zpátečnictví, my jsme nositelé dobra,“ zasmál se Herbert. Oba šli bok po boku ke vchodu do „strojovny“, jak tomu všichni říkali. Rudi pokračoval v načatém hovoru, bavila ho role věčně rozmrzelého pesimisty.

 

„Jestli těmi nositeli myslíš nás dva, dobrá, ale proč nemáme o čtvrt hodiny delší přestávku? Je to strašlivě neestetické, zvedat se, když velká ručička nestojí v pozoru. Pojďme si odhlasovat šestou hodinu a pak tvá role ponocného dostane důstojnější podobu.“

 

„Ale Rudi, ty sám potřebuješ víc důstojnosti. I hrách s masem z konzervy se dá jíst se vznešeností. A což teprve šampaňské na oslavu života. To se potom z člověka stává filosof,“ mluvil Herbert za chůze. Rozpředl se další z mnoha rozhovorů.

 

„A co nového na poli filosofie? zeptal se Rudi s lehkou shovívavostí. A dodal: „Odpověz jen v případě, že dokončíš přednášku, ještě než dorazíme.“ Znal svého přítele.

 

„Dobro, Rudi, dobro, to je teď moje posedlost. Protože všichni žijeme v bahništi zlého, Rudi. V močálu zla, ve kterém jsou rozházeny ostrůvky dobra. A my přeskakujeme z ostrůvku na ostrůvek. Já, ty, my všichni, kteří jsme posedlí dobrem. Já se kolikrát ptám, kde ten močál končí. Kdy konečně dojdu na konec a co mě tam čeká. Ale jdu, a ty taky, starý brachu. Protože nemůžeme jinak. Jen mít pořád jistou nohu, nezakolísat. Rudi, naše ostrovy jsou pevnější než skála. Co ty na to říkáš?“

 

„Co když se otočí Země, ostrovy se změní v bahno a bahno ve skálu? Co potom, Herberte?“

 

„Ach, Rudi, jsi založením nemotorný medvěd, ale kladeš jestřábí otázky!  Zlo se stane dobrem, dobro zlem… báječné! Zítra v sedmnáct čtyřicet pět ti odpovím, Rudi. Teď skočme na další z ostrůvků. Tolik práce, Rudi, a tak málo času!“

 

Oba přátelé vešli do budovy a zavřeli za sebou dveře. Zmlkli. Rudi sňal z věšáku dvě masky. Nasadili si je na obličej. Potom otevřeli bednu a každý vzal jednu plechovku, kterými byla bedna naplněna. Každý přistoupil k jednomu z kovových komínů, které procházely podlahou a otevřel malá dvířka. Nasypali do komínu modravé granulky a rychle dvířka zavřeli. Nebylo by dobré, kdyby plyn vnikl do „strojovny“. Všechno bylo pro ty dole.

 

 

Autor JaJarda, 24.11.2013
Přečteno 552x
Tipy 7
Poslední tipující: Radhuza, enigman, hanele m., Aťan
ikonkaKomentáře (16)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

...hmmm, dobro. Pěkně dlouho jsem u Tebe nebyla, budu si Tě muset dočíst. Nakoukla jsem jen z práce a chtěla jsem si dát k dobré snídani i kapku toho dobra. Inu, vše je relativní... Teď se mi chce mlčet, ať Ti to píše

07.01.2014 07:55:46 | Radhuza

No já jen doufám, že si mě co nejdřív dočteš. To víš, na loudaly já jsem pes... :)

07.01.2014 12:22:25 | JaJarda

...ale! není pes jako pes

Pokud jsi psem podobným tomu, jakého si opatřila má milovaná sestřička, pak se směju už teď. Ale podle papírů to pes opravdu je :)) Ale já si tě dočtu...

07.01.2014 14:29:37 | Radhuza

Já mám taky papíry!

07.01.2014 17:01:46 | JaJarda

...sakryš, už? Šikovná holka :D

07.01.2014 21:18:19 | Radhuza

Válka ať už druhá světová se zvěrstvy fašismu a zvrhlou ideologií nejen pana Hitlera jako zdatného manipulátora je vždy zvěrstvo. Otec mé matky vyprávěl zážitky z totálního nasazení, kopání budoucích vlakových tunelů v otřesných životních podmínkách. Znám příběhy o shánění potravin, kterých na příděl bylo žalostně málo a otřesné kvality. Vyrůstala jsem kousíček od Lidic a pokud by má rodina za druhé světové války byla obyvateli právě této vísky nenarodila bych se nejen já, ale ani má matka. Občanské války, rasismus, i náboženské nepokoje, často umírají nevinní a bezbranní, ale život a čas jednotlivec nezmění.
Nezbývá než se poučit, přijmout nezměnitelné.
Žít naše současné životy dle nejlepšího uvědomování si vlastní smrtelnosti každé lidské bytosti. Anna F.

24.11.2013 13:57:39 | Haviko

Oni ti vrazi nepochybně žili a "pracovali" podle nejlepšího svědomí, což ukazuje, jak je lidské vnímání zla a dobra relativní. Kdyby někdo z nás odmítl zastřelit Žida, považovali by ho za odporného člověka.

24.11.2013 14:02:21 | JaJarda

O lidském hyenismu je skvělý dokument "Temný středověk" z History.cz.. tak až budeš mít někdy volnou 1:30 hod.

http://www.youtube.com/watch?v=5cTq8J9MQKQ#t=755

prostě jsme se Hospodinovi geneticky nepovedli, měl ten zmetek někam zahodit a začít znovu a líp

24.11.2013 14:20:42 | Aťan

Občas přemejšlím nad tím, kým bych asi byl, kdybych se narodil v jiný době na jiným místě a musím se přiznat, že si ani trochu nejsem jistej… Nikdo není - právě v tom je schovaný to strašný riziko a z něho plynoucí potřeba zlu čelit aktivně pořád.

24.11.2013 13:39:41 | Luky-33

No a tady se právě může stát to, že jako zlo se předhodí něco nebo někdo a pak se provádí zvěrstva. Tak jako se to právě dělo vůči Židům.

24.11.2013 13:53:31 | JaJarda

Jasně, já moc dobře pochopil, cos tím vším chtěl říct. Nešlo o nějaké zrůdy ani psychopaty, ale o velice vzdělané normální lidi, kteří měli cit pro umění, rodinu, krásu a přesto se stalo, to co se skutečně stalo. Může se to stát znovu a skutečně se to dělo i nedávno. Když jsem procházel hory v Chorvatsku a viděl ty pomníky se jmény celých rodin, ty letopočty, v sedlech brkal o skutečný zelený dráty a viděl varovný cedule upozorňující na prostý fakt, že mimo pěšinu je ještě stále aktivní minové pole, pochopil jsem, že neskočilo nic - vůbec nic...

24.11.2013 19:45:07 | Luky-33

hmm.. Jarouši, tady se myslím pohybujeme na moc tenkým ledě. Kouknul jsem se na wiki o čem tu je řeč:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyklon_B

YouTube jen pro ty nejotrlejší:
http://www.youtube.com/watch?v=0DFtRLO7ZVc

24.11.2013 12:37:40 | Aťan

Remarque píše v jedné knize o tom, že zrůdnost nacismu spočívala v tom, že hromadní vrazi byli úplně obyčejní lidé, starostliví o rodinu, poctiví, pracovití... Tedy žádná zvrhlá monstra. On to všechno zažil. Pro mě to byla silná informace.

24.11.2013 12:43:56 | JaJarda

tuším kde, myslím že to byla Jiskra života..

Je to hodně podobné Stanfordskému vězeňskému experimentu - jak z normálních lidí udělat vraždící bestie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stanfordsk%C3%BD_v%C4%9Bze%C5%88sk%C3%BD_experiment

24.11.2013 12:51:51 | Aťan

Já to četl v knize Stíny v ráji, tam popisuje, že to ti kati brali jako normální práci, kterou se snažili dělat stejně svědomitě, jako třeba ševci nebo pokrývači. A rozdíl v tom neviděli žádný.

24.11.2013 13:29:51 | JaJarda

tak to je dost možný, ..já si jen pamatuju, že Jiskra života byla o životě v koncentráku

vsadím se, že právě teď v tuhle vteřinu se odehrává podobná hnusárna např. v Sýrii.. apod. Mailem mi chodí zprávy z Amnesty International, běsy..
http://www.amnesty.cz/

24.11.2013 13:49:42 | Aťan

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí