Zajimavé muzeum.

Zajimavé muzeum.

Anotace: Letadla letadla letadla všude letadla.

Royal Air Force Museum London
Jedno z největších světových leteckých muzeí je právě RAF* Muzeum v Londýně. Je to muzeum ve kterém naleznete téměř všechna letadla, které se týkají britské vojenské historie. Najdete zde zástupce obou světových válek, první poválečné proudové letouny, moderní stíhací i bombardovací stroje a také několik vrtulníků.
Prohlídka začíná v hangáru s názvem Milestones (milníky). Tento hangár je zaměřen na historický vývoj vojenského letectví. Jsou zde umístěny pro nás, východní Evropany, opravdové skvosty, jako v celém muzeu.
Jde především o Sopwith F1 Camel, Hawker Tempest Mk.V, de Havilland Mosquito B35, North American P-51D Mustang, Messerschmitt Bf-109 G2, Messerschmitt Me-262A 1a Schwalbe, Kawasaki Ki-100-Ib, Bae Harrier GR3 a Eurofighter Typhoon (model). Na zadní stěně je podrobně rozepsaný vývoj letectví doplněný mnoha fotografiemi.
Dále prohlídka pokračuje hangárem Bomber Hall (hala bombardérů). Tento hangár je určen pro ta největší letadla a to bombardéry a tankovací letadla. Mezi ty nejzajímavější patří Vickers Wellington MK.X, Avro Lancaster 1, Boeing B-17 G, North American TB-25 J Mitchell, Avro Vulcan B2 a další... . Hangár s bombardéry plynule navazuje na největší hangár Historic Hangars. Historic Hangars je tématicky rozdělen na pět částí, jsou to: Jets (proudové letouny), Fighters (stíhací letouny), Whirling Rotors (vířící rotory), Wings over Water (křídla nad vodou), RAF Overseas (RAF za oceánem). V každé části je mnoho letadel a proto uvedu jen pár, a to: Gloster Meteor F8, North American F-86 Sabre, Supermarine Spitfire V, Supermarine Spitfire F24, European Helicopter Industies Merlin EH-101, Bristol Beaufighter TF.X, Hawker Tempest Mk.II, Curtiss Kittyhawk Mk.IV. V přední části hangáru je umístěno mnoho jednoduchých přístrojů, které hlavně dětem ukazují základní principy aerodynamiky a mechaniky letu.
Po ukončení prohlídky největšího hangáru se ocitnete opět před hangáry u letícího Spitfira a Hurricana. Můžete se rozhodnout jestli navštívíte Grahame – White Factory nebo Battle of Britan Hall. V obou budovách jsou samostatné výstavy bez vzájemné návaznosti.
Grahame–White Factory, tato budova se nachází sto metrů vlevo od vchodu do prvního hangáru Milestones. Bohužel v době mé návštěvy byla výstava uzavřena z důvodu rekonstrukce. Proto nedokáži stoprocentně říci, co všechno obsahuje, ale podle internetových stránek by měla obsahovat prvoválečné letouny jako: Sopwith Triplane, Hanriot, SE 5 A … .
Posledním, pro někoho nejzajímavějším hangárem je Battle of britan hall (hala bitvy o Británii). Každou hodinu je zde prováděna prohlídka s průvodcem (samozřejmě s anglicky mluvícím). Pouze během teto prohlídky můžete vidět všechna letedla spolu s pěkným dvacetiminutovým filmem. Mimo jiné zde uvidíte: Boulton Paul Defiant Mk.I, Hawker Hurricane Mk.I, Supermarine Spitfire Mk.I, Heinkel He-111H-20, Junkers Ju-88R-1, Junkers Ju-87G-2, Messerschmitt Bf-109E-3, Messerschmitt Bf-110G-2, Short Sunderland MR5.
Vstup do všech hangárů RAF Muzea je zdarma. Otevřeno mají denně od 10:00 h. do 18:00 h.. Ve všední dny od 1. Prosince do 31. Března jen od 10:30 h. do 16:30 h.. Spojení s RAF Muzeem není nijak složité, třicet minut autem severně z centra Londýna, nebo sedm minut pěší chůzi od stanice metra Colindale (jedna z posledních stanic černé linie).

*RAF - Royal Air Force = Královské letectvo – Jedná se o označení armádního letectva Velké Británie.
Autor Lavočkin, 11.03.2006
Přečteno 1117x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (1x)

Komentáře

Já to jen zkusil. Ale super.
Ale básně píše spíše srdce, a rozum to jenom cenzuruje.

20.03.2006 18:42:00 | Lavočkin

Díky Krti, - já jsem ten fanda, o kterém je psáno o komentář níže. Líbí se mi to,

20.03.2006 13:55:00 | risik

Nevím, jestli to tady někdo ocení. Musel bys počítat s tím, že tu jsou fandové letadel... :-) Jednomu se o tobě zmíním.

20.03.2006 12:57:00 | Krtica

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí