Muse - perla art rocku

Muse - perla art rocku

Anotace: Jedna z mých prvních reportáží pojednává o britské kapele Muse, která je mým velkým hudebním vzorem :-)

Velká Británie má v sobě velice silný odkaz pro nové generace. Je kolébkou kytarovek a new rave. Také odchovala hvězdy jako Beatles, Radiohead, Coldplay nebo Placebo.
V neposlední řadě je rodištěm kapely Muse, která slaví obrovské úspěchy po celém světě. V Česku však tuto nadanou trojici znají jen ti prozíravější, což je paradox, neboť tito pěšáci alternativního rocku fungují již přes deset let. S postupem času se ale o Muse začíná více mluvit i u nás a jejich fanouškovská základna se pomalu ale jistě rozrůstá. Ti, kteří stále netuší, s kým mají tu čest, nemusí zoufat. Tento článek vám Muse představí v celé jejich „múzické“ kráse.

Začátky ve znamení funku

Minulost kapely, jenž má složení Matthew Bellamy (zpěv, klavír, kytara), Dominic Howard (bicí) a Chris Wolstenholme (baskytara, zpěv), sahá někam do roku 1996. Tehdy v Anglii probíhala soutěž „Battle of the Bands“ a zde tato trojice vystoupila pod názvem Rocket Baby Dolls. Skupina si svým vystoupením naprosto podmanila fanoušky a zanedlouho se stala hvězdami místní funkové scény.

Historie „Muse“ovšem začíná už mnohem dříve. Když bylo Mattovi a Domovi kolem 13 let, hráli spolu ve školní kapele. O něco později se k nim připojil Chris a sestava je od té doby neměnná.

Muse od roku 1999 až do roku 2003

Začátky Muse byly těžké, protože tehdejší hudební scénu ovládali Blur a Oasis. Nicméně v roce 1998 vyšly trojce kolem Matthewa Bellamyho první dvě EP, kterými na sebe Muse značně upozornili. 28. září 1999 pak vyšel oficiální debut Showbiz, a spolu s ním i hity jako Sunburn či Muscle Museum.

Rok 2000 byl ve znamení intenzivního koncertování. Muse odehráli zhruba 50 koncertů po celém světě a počet fanoušků se začínal pomalu rozrůstat. Rok na to vyšla druhá řadovka Origin Of Symmetry, kterou většina fandů považuje za průlomovou. Riff, který otvírá singl Plug In Baby, se ocitl na 13. místě mezi Top 100 riffs! Další hity tohoto CD, Bliss nebo Citizen Erased, patří na živých vystoupeních mezi nejoblíbenější.

V roce 2002, po dvou vydaných řadových albech, vyšlo dvoj CD s názvem Hullabaloo. První disk obsahoval nové songy a disk druhý byl prvním živým vystoupením! Tento počin také zkrátil fanouškům čekání na nové CD Absolution, které spatřilo světlo hudebního světa 29. září 2003. Touto deskou se Muse definitivně zapsali do paměti několika tisíců fanoušků na různých kontinentech světa. Megahity jako Time Is Running Out, Hysteria a nebo bonusový track Fury zná každý „průměrný“ fanoušek Muse. Riff z písně Stockholm Syndrome je považován za nejlepší riff všech dob!!!

DVD Absolution Tour a tisíce běsnících fanoušků na koncertech

Čtyři roky stará řadovka Absolution je celkově mnohem více dostupnější pro širší spektrum posluchačů. Zvuk má více podob, jsou v něm smíchány prvky rocku, kytarových riffů, silných melodií a v neposlední řadě také klavírových partů, jež jsou ovlivněny například pracemi Sergeje Rachmaninova nebo Čajkovského. Výhradním autorem skladeb je Matthew Bellamy, který do textů vždycky vtiskne rukopis jemu vlastní. Poznávacím znamením této nadané kapely je rovněž Bellamyho falzet, se kterým dokáže zpěvák dělat divy!

Silnou stránkou Muse jsou živá vystoupení, za něž byli několikrát oceněni. Bohužel nám v Česku ještě nebylo dopřáno Muse zhlédnout na vlastní oči. Než se dočkáme, bude nám muset postačit DVD s názvem Absolution Tour. Disk zaznamenal vystoupení kapely v Glastonbury v roce 2004. Tento záznam se dočkal poměrně velké odezvy, protože Muse v sobě mají neuvěřitelnou sílu, kterou navíc podtrhuje skvělá atmosféra, jež na každém koncertě panuje. Jednotliví členové jsou výborně sehraní, světelná show je nedílnou součástí každého vystoupení. Za zmínku stojí jistě skladby Apocalypse please, Butterflies And Hurricanes nebo The Small Print, kterou zpívají Matt s Chrisem dvojhlasně!

Black Holes And Revelations přinesla vlnu nadšení i zklamání…

Zatím poslední deska z dílny Muse, Black Holes And Revelations, vyšla 3. července 2006. V jednotlivých singlech se opět mísí různé styly. Lze tam slyšet tvrdé kytarové riffy v kombinaci se smyčci, melodické klavíry, dusot koní, latinskoamerické rytmy, akustické zklidnění i pochodové rytmy. Témata alba jsou různá, nicméně ve větší míře citlivě reagují na aktuální dění. Kapela ve skladbách také trochu zaexperimentovala, použila do svých písní i nové nástroje. Občas zde zazní španělská kytara nebo trubka, čímž písně dostávají poněkud nový ráz.
Reakce kolem tohoto pátého alba Muse stále neutichly, přesto je třeba dodat, že se Muse s tímto počinem opět posunuli o notný kus dopředu….

Muse – Múza o neviditelné vnitřní síle

Slovo „Muse“ v češtině znamená múza, ale rovněž také hloubat, přemítat, uvažovat nebo dumat. Každé z těchto slov se aspoň z malé části promítá nejen do názvu skupiny, ale také do jejich tvorby. Každá píseň, kterou Muse vydali, má totiž svou podstatu a jasné poselství. Nesnaží se posluchači vehementně vnutit něčí názor, pouze se ho snaží upozornit na to, že se to či ono skutečně děje, a že nemá smysl se před těmito fakty skrývat.
Muse je totiž neviditelná múza, která se řídí heslem, že hudba je nezbytnou součástí života, nemá žádná omezení nebo hranice, a spojuje to, co k sobě neodmyslitelně patří – černou s bílou, mladé se starými a dobrotu se zlem..
Autor Megs, 03.09.2007
Přečteno 541x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Už jsem je slyšel...

04.09.2007 00:11:00 | Bíša

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí