Vakuová sluchátka

Vakuová sluchátka

Anotace: Vynálezci nevymřeli. Žijí mezi vámi a za pomocí moderní vědy vám mohou pomoci zdokonalit váš život :-)

Trápí vás velký hluk ? Zpěv vašich nepříliš nadaných příbuzných ? V jednom nejmenovaném hlučném městě objevil Ing. Matouš Hluchý řešení, jak vás tohoto hluku zbavit. Naší redakci se podařilo získat rozhovor, v němž pan Hluchý povídal o svém vynálezu.

- Jak jste přišel na myšlenku vyrobit takovou věc ?
„Jednou, když si moje manželka začala zase zpívat, zjistil jsem, že moje ušní bubínky odrážejí velmi vysoké frekvence. Dokážu vycítit i nejjemnější rezonance, a zpěv mé manželky je pro mě tedy peklo. Tohle byl impuls, který mě přivedl na myšlenku něco změnit.“

- Kde se dá váš vynález využít ?
„ Myslím, že hluku je dnes všude až příliš, a lidé např. na diskotékách po nějaké době padají k zemi, neboť zvukové rezonance tamějších reproduktorů ovlivňují citlivost ušních bubínků přítomných lidí. Rezonance ušního bubínku pak vysílá nepatrné vlny do lidského mozku, který automaticky přechází na úsporný režim. Postiženému pak hrozí ušlapání ostatními lidmi, krádež jeho osobních věcí nebo dočasná ztráta paměti. Takovýmto jevům můžeme předejít, když citlivějším jedincům poskytneme vakuová sluchátka.“

- Vakuem zvuk neproniká a na diskotéky lidé chodí právě kvůli hudbě... Jak chcete tedy lidem nabízet váš vynález, když jim v podstatě předáte přesný opak toho, co žádají ?
„Víte, můj první pokus byl proveden ve skleněné vakuové krychli o hraně 100 cm, do níž jsme se synem zavřeli cvrčka. Cvrček se skrýval v blízkosti synovy postele a již delší dobu mu narušoval spánek, a tak jsem získal materiál pro svůj experiment.
Cvrček zavřený do vakuové krychle byl zmaten tím, že neslyšel zvuky, které sám vydával. Stále se snažil, a tak se neustálými pokusy postupně unavil a zvuky přestal vydávat. Když jsem otevřel krychli, zjistil jsem, že je bohužel mrtvý. Proti hluku to ale zabralo.“

- Promiňte, ale jak jste v tom případě vyřešil problém se zpěvem vaší manželky ?
„Manželku jsem do vakuové krychle zavřít nemohl, protože se tam nevešla. Při poslechu oblíbené hudby mě však ohromilo, jak dobře sluchátka izolují ušní boltec od okolního prostředí. Zpěv mé manželky však vysílal mnohem silnější frekvence než hudba v mých sluchátkách. Vyplnil jsem tedy vnější stranu reproduktorů vakuovým prostorem, a tím si dopomohl k dokonalému požitku z oblíbené hudby.“

- Vysvětlil byste nám, prosím, na jakém principu se vakuová sluchátka využívají ?
„Jistěže. Například již zmíněný člověk na diskotéce si může vakuová sluchátka nasadit tehdy, když pocítí změnu svého stavu – ať už zraku, sluchu či jinak...
Kdykoli si nasadí vakuová sluchátka, zvuk zvenčí přestane způsobovat rezonanci jeho ušních bubínků, čímž se zastaví impuls podněcující mozek k odpočinku. Po chvíli se dotyčný znovu zkoncentruje a může pokračovat v poslechu hlasité hudby.
Nejen, že vakuová sluchátka pomáhají lidem v této oblasti, ale také slouží poměrně dobře v lékařství. Nejčastěji se využívají ve stomatologii, aby pacienty neznervózňovaly vysoké frekvence zubní vrtačky.“

- Už se o vakuových sluchátkách dověděla veřejnost ?
„Zřejmě ano, neboť když jsem minulý týden jel v tramvaji a hlasitým řevem jsem oslovil výrostka sedícího na sedadle, kam jsem si chtěl sednout, přes sluchátka na uších mě neslyšel, až do doby, kdy má noha přistála na jeho.“
Autor Ariella13, 21.09.2007
Přečteno 528x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí