I. Zajímavost - Nosní dírky

I. Zajímavost - Nosní dírky

Anotace: Rozhodl jsem se zkusit psát zajímavosti, na které náhodou narazím. Tento týden to bude o důležitosti dýchání nosními dírkami.

Nikdy jsem dýchání nosními dírkami nepřikládal žádný větší význam, ale to se změnilo potom co jsem hledal na internetu informace o studování a lidské paměti.

V podstatě první zmínku, kterou jsem zaznamenal a která mě popohnala k dalšímu bádání, jsem našel na níže uvedeném odkazu. Mezi zdroji pod číslem 1.

Dozvěděl jsem se, že díky nosním dírkám můžeme poznat, kterou část mozku využíváme. Mozek jak možná všichni víte se skládá ze dvou částí, ze dvou půlek, z pravé a levé hemisféry. Špatné spolupráci mozkových hemisfér je dáváno za vinu poměrně malé využití mozkového potenciálu. Potenciálem myslím schopnosti mozku.

Levá hemisféra má na starosti verbální a logické schopnosti, využívá se např. při učení jazyků a matematiky.

Pravá hemisféra se naopak orientuje na prostorové vnímání, intuici, tvořivé a syntetické myšlení.

Naše schopnosti se v průběhu dne střídavě mění na základě toho, která z hemisfér je dominantnější.
To poznáme podle toho, kterou nosní dírkou proudí více vzduchu. Tady však dochází na kámen úrazu, někteří lidé si totiž myslí, že pravá hemisféra = pravá nosní dírka, ale je tomu přesně naopak. Jelikož levá část mozku ovládá pravou část těla a pravá část mozku ovládá levou část těla.

= Pokud při nádechu používáte více levou nosní dírku, znamená to, že využíváte pravou mozkovou hemisféru.

Díky nosním dírkám však můžeme posílit levou či pravou část mozku. A to tak, že pokud chceme posílit levou hemisféru, zacpeme si levou nosní dírku a zhluboka vdechujete pravou dírkou. Pokud chceme posílit pravou hemisféru, je postup opačný.

Na základě této možnosti můžeme trénovat spolupráci hemisfér mezi sebou a to tak, že několik nádechů provedeme jednou nosní dírkou a pak několik nádechů druhou nosní dírkou, tento proces několikrát opakujte.

Další informace jsem našel na esoterikou zabývajících se stránkách, jedná se o takzvané Pranájáma. Zdroj číslo 2.

Tuto techniku popsal Sri Chinmoy. Je to jogínská technika a je založena na střídavém dýchání. Provádí se tak, že si nejprve palcem zakryjete pravou nosní dírku a levou nosní dírkou se dlouze nadechnete. Poté zadržte dech na čtyři doby. A nakonec uvolněte pravou nosní dírku, prsteníčkem si zakryjte levou nosní dírku a vydechněte na dvě doby. Poté to udělejte obráceně, neboli začněte s uzavřenou levou nosní dírkou. Při provádění tohoto cvičení se nemusíte nadechovat a vydechovat tiše. Nevadí, když budete hluční.

Následně sem hledal nějaké odbornější zmínky. Zdroj číslo 3.

Vědec Dr.David Shannahoff-Khalsa:
- Pomocí dýchání nosem zjistíme, která z nosních dírek je momentálně dominantnější.
- Změníte-li proud nosního dýchání, vyvoláte v těle postupné chemické změny, jež rozptýlí nechtěné emotivní a psychické stavy vaší mysli.
-Užitím této technologie přestáváme být bezbrannými oběťmi okamžitých citových stavů. Tato metoda může sloužit jako obrana proti nechtěným náhodným stavům mysli, stačí, budete-li dýchat tou uzavřenější z vašich nosních dírek.

Více informací o Dr.David Shannahoff-Khalsa jsem našel na 4 níže uvedeném zdroji. Jelikož jsou však stránky v cizojazyčném provedení, použil jsem Google translátor pro překlad, odkaz na překladač je uveden jako 5 zdroj.

David Shannahoff-Khalsa strávil 23 let v Institutu pro biologické studie v La Jolla, jeho první práce byla zaměřena na budování bloků genetického kódu, následně dospěl k počátku nové studie zabývající se neurovědou.

Byl také poradcem, v Pentagonu, v národní radě pro výzkum, ve výboru pro zvýšení lidského výkonu, v Kalifornia Task Force na podporu samostatnosti, osobní úctu a sociální odpovědnosti, dále byl také redakčním poradcem v několika vědeckých časopisech.

Zkoušel jsem využít některé z výše uvedených technik při učení a pro soustředěnost a mohu s čistým svědomím doporučit, výsledky předčily má očekávání.

Zdroje:
1.)http://lr.czechian.net/UceniPamet.html
2.)http://www.srichinmoy.org/czech/knihovna/vydane_knihy/telo_pevnost/pranajama
3.)http://www.knivic.unas.cz/fyzioterapie/dychani.htm
4.)http://www.theinternetyogi.com/html/about.html
5.)http://www.google.com/translate_t
Autor Orichi, 30.05.2008
Přečteno 962x
Tipy 2
Poslední tipující: Verule
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (2x)

Komentáře

No vidíš a já dosud využívala metodu o dýchání od Rasputina.

07.06.2008 21:38:00 | Verule

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí