Od roku 2000 jsem začal používat na poslech hudby malé analogové rádijko na tužkové baterie. Tehdy mnoho jiných možností nebylo.
Nyní po 25 letech možnosti jsou, ale stejně se k němu občas uchýlím: technologie devatenáctého a dvacátého století: žádné řešení kompatibility, žádné aktualizace, žádné formáty souborů, žádné dobíjení neustále vybité baterky (ty tužkové vydrží velmi dlouho).
Přichází čas digitálního rádia, na stanici kterou poslouchám vyzdvihují lepší kvalitu. Ale je to za cenu o dost složitější technologie, takže se docela bojím dne, kdy bude klasické analogové rádio pouze hudbou minulosti. Některé jednoduché technologie zkrátka stále slouží a stojí za to.
Škoda, že jsem v prodané chatě nechala retro rádijko, co bylo ještě na placatou baterii. Měla jsem ho jako náctiletá olepený různýma samolepkama... se mi po něm stýská... ;-)
Díky za připomenutí, staré věci jsou dnes poklady... ;-)
10.07.2025 20:24:00 | Rafinka
První padlo dlouhovlnné vysílání Radiožurnálu, které bylo z jednoho vysílače dostupné v celé republice i na Slovensku. Pak většina stanic na SV (AM), někteří (třeba Country rádio) se sice pokoušeli vysílání obnovit, ale nakonec přešli k digitálu. Nyní se zdá, že skončí VKV (FM). Je to vážně škoda. Všechny přijímače od svých začátků byly schopné přijímat analogový signál. Teď tato univerzalita končí. Osobně "chytám" rádio na internetu, ale to se pro každého nehodí. Prý je změna život. Bohužel se domnívám, že někdy spíš řízená destrukce. Tak jako jsme kvůli digitalizaci museli kupovat nové televize (dokonce dvakrát), teď je to o rádiích. Je to záměr? Stejně jako Windows 11 u počítačů? Asi...
10.07.2025 10:46:47 | Pavel D. F.