Snílci prchavých nápadů, prchající..

Snílci prchavých nápadů, prchající..

Anotace: Možná mi někdo porozumí...

Když se Jára Cimrman rozhodl, že pronikne ve světě i jako úspěšný podnikatel, pustil se do projektu vybudovat obří sodovkárnu. Místní úřady však pro jeho "geniální" nápad nenašly pochopení a Cimrmana označily jako "snílka prchavých nápadů".

Někdy mám pocit, že i já jsem takovým snílkem. Sny, kteréž překračují hranici reality, rychle vyprchají. A před sny, jenž reálné jsou, zase prchám já sám.

Mám za to, že většina lidí celý život před něčím prchá. Před kamarádem, který se ocitnul v zoufalé finanční situaci, před blízkým, jehož navštívila nemoc, kterou nelze vyléčit. Prcháme před vším, co je nám nepříjemné, co ohrožuje naše pohodlí a pevně zavedený standart.

Prcháme před Bohem. On nejvíc ohrožuje naše "já". Považte. Chce po nás, abychom se vzdali všeho. Tolik let jsme se oblékali do různých prchavých oděvů a teď se máme svléknout do naha! Máme obnažit každé temné místečko naší duše a přitom jsme si dali tolik práce, abychom ta místečka pečlivě ukryli. A dařilo se nám to. Nikdo nevěděl o našich nezdravých, či možná zvrácených touhách, o našich závistlostech. Důmyslně jsme ukrývali sobectví a kolik námahy nás stálo přetavit lež na pravdu.

Možná máme občas výčitky. A možná, že dokonce někdy upřímně toužíme shodit ze sebe tu uměle vytvořenou svatozář. Většinou však na poslední chvíli couvneme. " Ještě ne, alespoň teď ještě ne! Bože, jsem přece vážený občan! Vzorný pracovník! Snaživý manžel a dobrý otec, co ještě po mě chceš?! Prosím? Abych přestal budovat tu hloupou a bláhovou sodovkárnu, která je Ti jen pro smích?"

Jak jednoduché, ale zároveň složité a bolestné.

A tak navlékám na sebe další kabát, ušitý ze lži. Vypadá velmi hezky, ačkoli je těžký a omezuje v pohybu. Čím dál hůř se mi před Tebou prchá, Bože. Při každém úprku se mi na boty nabaluje víc a víc bahna.

Kdybych Tě tak mohl vtěstnat do svých představ, kdybych mohl s Tebou obchodovat, hokynařit... Byl by ze mne jistě velmi zbožný muž.
Autor viklef, 13.03.2010
Přečteno 311x
Tipy 7 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Šantir, Unyle Pěl, , Trystan ap Tallwch, ewon
ikonka Komentáře (3)
ikonka Komentujících (3)

Komentáře

Je to dobře napsaný. vladan opět neví, o čem jde řeč :)

16.04.2010 12:37:00 | Unyle Pělreagovat

myslím, že rozumí daleko víc, než jiní...díky za otevřený pohled z jiného úhlu.

26.03.2010 20:46:00 | esprittreagovat

možná porozuměl :-)
mě tu nejde o Boha, ale o morálku. Ale to bude asi jen hraní s pojmy. Psaní je taky únik. Štěstí je když, se někdy podaří napsat něco, co motivuje k dobrým činům.

13.03.2010 10:42:00 | ewonreagovat

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.6 | Facebook, Twitter