Proč zůstáváme ve vesmíru sami?
Anotace: Krátké zamyšlení nad civilizačními paradoxy a vesmírem.
Dle zákonitostí pohybu – ať již strukturovaného či chaotického – se ve vývoji civilizací opakují základní vzorce. Pokud společnost přecení vlastní síly a její ekonomicko-sociální dynamika překročí meze ukotvené rovnováhy, nastupuje nevyhnutelný rozklad. Typickým příkladem může být mayská civilizace, jejíž architektonická expanze podle některých teorií vedla k nevratné ekologické nerovnováze – zálivu úrodné půdy, ztrátě resilience vůči suchu a následnému opuštění měst ve prospěch jednodušších forem existence.
Jiným případem je postupný nástup entropie – narůstající dezorganizace strukturální soudržnosti, jak ji známe z úpadku pozdního Říma. Říše dosáhla svého zenitu za Hadriána, avšak místo dalšího rozkvětu následovala stagnace, fragmentace a kolaps pod tlakem vnějších invazí i vnitřní eroze. Entropie, jakožto míra nepořádku systému, rostla úměrně tomu, jak mizela schopnost adaptace, inovace a regenerace.
Na opačném pólu vývojového spektra se nachází rigidní determinismus – systém tak přísně organizovaný, až se stává samoparalytickým. Orwell ve svém 1984 vystihl tuto realitu s děsivou přesností: svět, kde je vše známo, předvídáno a kontrolováno, ztrácí kapacitu růstu a zůstává uvězněn ve vlastním algoritmu. Severní Korea je jeho stínovou obdobou – stát, který zakonzervoval ideologii, zastavil vývoj a podrobil lidský potenciál absolutní kontrole, čímž dospěl ke kulturní, psychické i genetické atrofii.
Jednotlivé extrémy – entropický rozklad i deterministická stagnace – jsou neudržitelné. Jediným životaschopným režimem zůstává stabilita: dynamická rovnováha mezi řádem a proměnlivostí. Společnost, která dokáže pružně reagovat na změny, aniž by ztratila koherenci, a zároveň se nevzdá autonomie jednotlivce ve prospěch byrokratického absolutismu. V takovém systému stát chápe, že jeho legitimita vyrůstá z důvěry občanů, zatímco občané chápou, že jejich činy spoluvytvářejí celek.
A zde přichází úvaha: pokud existují mimozemské civilizace – proč o sobě nedávají vědět?
Možná právě proto. Civilizace, která přežila milénia, překonala vlastní sebezničující impulzy, dosáhla hvězd a přesto nezkolabovala, musela nutně dospět ke stabilitě. Taková civilizace ví, že vstup do kontaktu s entitou, jež se nachází ve fázi entropického rozkladu či deterministického zacyklení, by představoval existenční riziko. Ne z technických důvodů, ale z kulturně-systémových.
Představme si planetu, kde lidé přestali vést války, kde zvítězil trpělivý pokrok nad agresivní expanzí, kde byl nalezen jemný, ale funkční konsenzus mezi jednotlivcem a společenstvím. A nyní zachytí náš signál. Jejich analytici jej dešifrují… a bez emocí jej vyřadí z pozornosti. Proč by narušovali svou křehkou, ale stabilní rovnováhu kontaktem s entitou, která se – soudě dle projevů – nachází na pokraji systémového kolapsu?
Ticho ve vesmíru tak není projevem lhostejnosti.
Je to forma moudré sebeobrany.

Komentáře (2)

Komentujících (2)