Proč se stane člověk vegetariánem a nebo dokonce veganem ? Neapeluji kvůli zdravotním problémům ale z jeho vlastního svobodného přesvědčení.
Od doby co jídlo není jen o přežití ale člověk stal gurmánem a to se opět lidi začali zviditelňovat, rozdělovat a škatulkovat.
To je jen výsada člověka dělat něco jinak, protože může, protože je to svobodný a myslící tvor a to jediný na této planetě.
Takže pokud se člověk liší kulturou, barvou, vzrůstem tak se musí lišit jídlem a tady je to co je to pokrytectví člověka.
Ne, že by všichni měli jíst stejné věci ale každý stát, kontinent má své suroviny a i přípravu jídel.
Což já osobně obdivuji poněvadž jídlo není pro mě jen energie ale i potěšení.
Každý člověk je originál a ne jen myslí, otisky prstů a dalším věcem ale i chuti a žaludkem a tak co jidlo to jiný člověk a jak šel vývoj kupředu tak vznikli spousty různých příprav jídel a pokrmů takže každý podle sebe a své chuti.
Jenže svoboda bohužel v jídle není a to právě v tom rozdělování, škatulkování a kdo co jí.
Když člověk sní třeba muchomůrku červenou nebo zelenou tak to není zdravé to ví všichni ale jsou tací co vědí vše nejlépe a ti nám všem to dávají najevo svým postojem k zdravému jídlu a tabulkami o tom co a kolik jíst aby byl člověk zdravý a výzkumů na toto téma je spousta.
A právě ti co se svým přesvědčením o tom, že by každý měl být ideálně vegan aby chránil jak planetu tak i sebe a tito křičí nejvíce.
Naštěstí je veganů málo a veganem se nemůžeš narodit ale stát, protože vegan když se narodí není vegan je to následná výchova nebo s přesvědčení či zdravotní problém ale evolucí vytvořen všežravec.
Tim neodsuzuji nikoho jen když někdo někoho přesvědčuje o tom co má jíst tak nejdříve by měl začít u sebe čí byl jeho předchůdce z doby vzniku pazourku.
Není to o splinutí s přírodou ale zviditelnění pro ostatní. Jíst má každý co chce nebo co může.
Jako třeba vegetariánství je podle mě divný kompromis mezi tím co ji maso a veganem.
Vegetariánství je dobrý byznys ale ne zdravý styl nebo přiblížení přírodě když mango má větší uhlíkovou stopu pro Evropu než steak s místní krávy.
Je to opět o tom co se má a nemá jíst než o tom co se muže a nemůže jíst a tím “má” je právě stránka byznysu, protože kdo jí zdravě podle tabulek je ten co i utratí víc a tím přispěje do kapes korporátu a velkým řetězcům.
Už jen to, že místo kvalitního přírodního masa si někdo koupi zavaxovaný vegetariánský steak co vypadá jako maso což je výrobní produkt a ten neprospívá přírodě.
Je to vše jen o penězích, trendu a ukázat někomu, že je někdo lepší když jí bezmasé vegetariánské věci.
Jidlo je dar, životní energie a i požitek s toho jak je hezky na světě a proto by měl každý jíst s rozumem ne z tabulkou.