Vrcholné umělecké činnosti

Vrcholné umělecké činnosti

Anotace: Srovnávání dřívějška s dneškem v mnoha směrech...

Sbírka: Úvahy

Při tomto slovním spojení mě napadne třeba antika. V antice se věnovali duši obecně více, než je tomu v době dnešní a vlastně i než tomu bylo ve středověku. Ono církev či scholastika se nedá podle mě důstojně nazvat "péče o duši", což umění vlastně je, lépe řečeno - péče o duši je jednou z úloh umění.
Ovšem tady narážím na jednu substanci antického umění, ke které se vlastně odmala stavím s nezájmem (pozor - nezájem a odpor není to samé) a tou složkou je sport nebo-li péče o tělo. Řekové mají vlastně "na svědomí" Olympijské hry. Co je z nich dnes? Tady je možná kámen úrazu - považujete dnešní sportovce za činitele vrcholných poctivých uměleckých činností v dnešní době dopingu, špatné životosprávy, touhy po moci a penězích a všem s tím souvisejícím? Určitě souhlasím s názorem, že vždy bude někdo poctivý a ža individuální sportovci nemají narozdíl od těch kolektivních na koho svádět svůj neúspěch.
A jsme opět v antice! Mravy, etika!Nebylo to přeci jen dříve trošku poctivější? Právě díky tomu se tělo ctilo a vlastně tím i šlechtilo ducha, tak, jako péče o duši za určitých podmínek šlechtí tělo. Asi takto se sport vytratil během staletí z důstojné pozice v oboru "umění" - úpadkem morálky, "změnou doby".
Ćlověk si takto meze umění vytváří. V podstatě se ztotožňuje s aktuálním vzezřením umění a kultury doby a vůbec pohodlně podléhá představě, že toto je to správné a že nikdy nebylo lépe, dokonce že tím pádem už bude jen lépe. Zajímavé.
Tím nechci říct, že duševní složka umění zůstala stabilní a že všechny tehdejší vrcholy jsou totožné s dnešními. Vskutku nevím, kde se stala ta chyba, ale co se Evropy týče, středověké umění obohacující duši lidskou bylo většinou ovlivňováno církví. Pochybní "vyvolení" pánové se nemálo míchali do politiky, tím se lidstvo fanatizovalo tak, že se nikdo nepozastavil nad tím, že hlásají nedůležitost hmoty a sami za to vybírali hmotné peníze v touze po "moci". Jak raziili bratři Čapkové - "Takoví nám mají vyprávět, jak vypadá Bůh?" Antickou uměleckou uvolněnost vystřídala tvrdá křesťanská askeze. Tím pádem je dnes zase na nás, aby se duchovní uvolněnost nejen v umění vrátila.

Už dost abstraktních obrazů, oplzlých veršů, násilných filmů, nepůvodních divadelních her, disharmonické hudby a chaosu v chování lidstva 20.a 21.století. Uměleckých činností je při dnešním měřítku mnoho, ale ty vrcholné ukáže čas. Pan Masaryk několik tisíc let po antice četl vášnivě Platóna ( a i na tom postavil základy své republiky). V antice dřímala ještě touha po přirozném poznání, ověřeném srdcem. Oslepující církev ve středověku intuici naprosto otupila a dnešní demokracie popírá naprosto vše. A nyní přichází doba, kdy máme možnost utvářet novou kulturu i novou společnost...
Autor fm1989, 14.08.2009
Přečteno 333x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

odpovím na tuto úvahu velice roztříštěně chaoticky v duchu 21. století.

už dost abstraktních obrazů, oplzlých veršů, násilných filmů, nepůvodních divadelních her, disharmonické hudby a chaosu v chování lidstva 20.a 21.století.
-tedy toto se ti nelíbí. dobře.

to vrcholné ukáže čas- dalo by se to tak chápat, pochybnost: neukáže čas jen to co je tradiční a co kdosi v přítomnosti prosazuje?

Masaryk četl Platóna- Masaryka odsoudím těžko (svým způsobem jeho modle taky podléhám), ale s tím Platónem- já někde četl, že spaloval věci co se mu nelíbily (díla jiných filozofů) a že jeho Ústava je dost podobná té, co byla ve Spartě- že se děti mají vychovávat odděleně od rodičů aby z nich byli dobří vojáci. (nečetl jsem ani Platóna ani spartskou ústavu- tohle je vzpomínka na B. Russella)

Oslepující církev ve středověku intuici naprosto otupila a dnešní demokracie popírá naprosto vše
(tohle je pro mě nepochopitelné- volně si to překládám tak, že církev vnucuje názor a bere lidem svobodu vyjádření- dnešní demokracii snad svobodu vyjádření nepopírá?)

Ćlověk si takto meze umění vytváří. V podstatě se ztotožňuje s aktuálním vzezřením umění a kultury doby a vůbec pohodlně podléhá představě, že toto je to správné a že nikdy nebylo lépe, dokonce že tím pádem už bude jen lépe. Zajímavé.
- to je zase silné zobecňování, myslím, že lidé jsou různí. S tím, že většina lidí se nejvíce ztotožňuje se současným uměním- souhlas.

15.08.2009 11:31:00 | ewon

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí