Jak zabránit tomu, aby se lidstvo ubíralo vstříc hlouposti?

Jak zabránit tomu, aby se lidstvo ubíralo vstříc hlouposti?

Anotace: Aneb proč máme někdy pocit, že je to kolem nás samý tupec, a co s tím?

Lidstvo hloupne – přijmout tuto skutečnosti je jen prvním krůčkem k tomu, aby hloupnout přestalo. Zřejmě je to naprosto přirozené a běžné – například H.G.Wells shrnul tuto problematiku ve svém „Stroji času“ stručně a jasně: až lidstvo dosáhne nejvyšší příčky pokroku a všude zavládne klid a mír, lidé přestanou mít potřebu myslet, zakrní a vymřou. Představa strašlivá, ne však zcela nereálná. Je to s námi však dnes již tak zlé? Pravděpodobně ano.
Přímým předpokladem k tomu, aby člověk začal přemýšlet, je existence problému. Problém, to je něco, co překáží našemu poklidnému životu. Něco, co nás trápí, co nám nedá spát. Něco, co nechápeme, ačkoli bychom chtěli. Těchto problémů se zbavíme jednoduše – vyřešíme je. Jiná možnost není.
Skutečně? A co je například ignorovat? Však ono to nějak dopadne. Nebo přijde někdo chytřejší než my a vyřeší ty problémy za nás. A jsou to skutečné problémy, nebo jen malichernosti, které za problémy považujeme, protože nám na opravdové problémy jednoduše už nezbývá čas? A co se týče objevování nových věcí – co byste dnes chtěli objevovat? Vždyť už přeci všechno víme, ne? Ne. Ale zřejmě nás to moc netrápí. Máme technologie, které to objeví za nás.
Takže technika. Technika je naší hlavní překážkou, můžeme říci. Dělá z nás slabochy. Zavrhněme tedy elektřinu, zničme počítače, zbavme se aut! Teprve poté začneme znovu řádně přemýšlet.
Zajímalo by vás, k čemu za nějaký čas dojdeme? Přesně tak – k elektřině, počítačům a autům. Tyto věci jsou řešením problémů jiných lidí, kteří objevovali nepoznané a našli řešení. Edison za naši současnou situaci nemůže, tak na jeho vynález nesahejme.
Proč tedy člověk tak zlenivěl? Když ne technologií, která nás obklopuje, co třeba moderní společnost jako taková? Máme se dobře, všeho je dostatek, nic nám nechybí. Velmi zjednodušeně řečeno, samozřejmě. Je známo, že vypjatá doba, ve které existuje konflikt, nutí lidi k jednání a k činům, k přemýšlení, k psaní knih. Zavedeme tedy všude totalitu, ve jménu zachování zdravého lidského rozumu, coby obranu před hloupostí? Skvělý nápad – pokud ho někdy někdo uskuteční, bude to jen důkaz, kam až naše hloupost zašla.
Takže nemůžeme vinit technologie, nemůžeme vinit naši svobodu…. Co nám tedy zbývá? My, samozřejmě. Můžeme donekonečna vinit sami sebe ze své hlouposti jen na základě skutečnosti, že jednoduše hloupí jsme. A pozor – neobracejme se nyní kriticky k přírodě, člověk si v sobě tu hloupost vypěstoval sám. Nebyli snad dříve hloupí lidé? A na druhou stranu – neexistují snad dnes lidé chytří a vzdělaní? Vzhledem k naší vrozené lenosti a nechuti cokoli dělat bude samozřejmě těch hloupých vždy více. A čím více nás na světě je, tím větší je procento zastoupené hlouposti. Proto bych tedy poněkud poupravila Wellsovu vidinu budoucnosti – člověk nevymře v důsledku své vlastní inteligence, jež z něj udělá lenocha. Člověk v důsledku své lenosti vymře ještě dříve, než ho myšlenka na věčný klid a mír vůbec napadne.
Autor Aydra, 14.06.2011
Přečteno 417x
Tipy 3
Poslední tipující: Jiřinka Mignonka, Auriel
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

mám o čem přemýšlet...:)

26.04.2012 15:53:14 | Jiřinka Mignonka

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí