Spravedlnost a právo?

Spravedlnost a právo?

Anotace: Jak si vlastně představuje člověk spravedlnost a její dodržování? Prý můj pohled na ní není ten správný.

.
Takže, jak začít?
Asi od mého přesvědčení a vize, jak si jí představuji já. Ponechávám na vás, jak posoudíte, zda je má představa mylná, či správná.
Tak tedy.
Já si představuji spravedlnost, jako dodržování stanovených pravidel na všech úrovních a pro všechny lidi stejnou.
Nejenom v globálním pohledu, ale i v soukromém životě.
Dozvěděla jsem se od jednoho kamaráda, že to není správný pohled.
Že soukromý život je o něčem jiném. Že na spravedlnost nemám v soukromém životě vždy nárok.
Že se musím přizpůsobovat stanoveným podmínkám v té, které situaci a nevyžadovat jí za každou cenu.
Je to člověk, který za globální spravedlnost již léta bojuje.
Je to člověk, který veškerý svůj volný čas věnuje boji proti nespravedlnosti za všechny nespokojené občany, které naše polistopadové vlády pomalu, ale jistě existenčně likvidují.
Jsem za to na něj hrdá, ale......nedávno mě velmi překvapil svým rozdílným pohledem na spravedlnost v globále a v soukromí.
Prý na ní v soukromém životě nemám vždy nárok. Podle něj v globálu na ní nárok mám, ale v soukromém životě ne. Tak z toho jsem tedy jelen.
Z čeho se tedy vlastně globální spravedlnost skládá? Jaké má základy? Neskládá se tedy ze soukromých životů každého z nás?
.
Po protivládní demonstraci jsme zašli do hospody. Neměla jsem hlad, ale jen chuť na hranolky s tatarskou omáčkou, uvedené na jídelním lístku samostatně, jako přílohu.
Kuchařkou, v oné restauraci, mi mé přání bylo odmítnuto s tím, že hranolky mohu dostat pouze k základnímu hlavnímu jídlu, rovněž uvedenému na jídelním lístku.
Hledala jsem tedy na lístku, kde je uvedeno, že příloha se podává pouze k hlavnímu jídlu. Žádné takové upozornění jsem nenašla.
Domáhala jsem se tedy svého práva a požadovala pokrm, který jsem si vybrala.
Paní kuchařka můj požadavek opět striktně odmítla s tím, že to má od majitele restaurace zakázáno.
Co teď?
Měla jsem se, podle názoru mého kamaráda, svého požadavku vzdát a nedělat ostudu.
Jenže já za spravedlnost bojuji celý život, nedokáži se smířit s tím, že na ní v soukromém životě nemám nárok, když si někdo usmyslí, že mě o ní svévolně připraví.
Jiný kamarád, sedící s námi u stolu, za mě zavolal majiteli hospody a sdělil mu, co se stalo.
Majitel byl velmi rozčílen chováním své zaměstnankyně a požadoval, ať mu jí kamarád dá k telefonu, že jí dá okamžitou výpověď.
To nám, ale přišlo hodně drsné a kuchařku jsme k telefonu nezavolali.
Kamarád mu řekl, že takovýto radikální zásah nepožadujeme, že nám bude stačit, když napříště jeho zaměstnankyně bude dodržovat jím stanovená pravidla.
Já již jídlo nepožadovala, neboť jsem měla obavu, aby mi ona zaměstnankyně nějak pokrm ze vzteku neznečistila. Třeba plivnutím, víme, jak se to dělá, že?

Můj kamarád mi svůj postoj k mému, podle něj nevhodnému chování, vysvětlil takto:
"Já "bojuju" v hospodě tak, že když se mi něco nelíbí, tak jdu příště jinam. Na jebání obsluhy nemám čas a nepřijde mi to ani na úrovni. Víš co? Dělej si co chceš, ale nenuť lidi, aby Ti to chválili, když se jim to nelíbí, jo? Mezi tlakem na vládu a držkováním v hospodě není žádná souvislost."
.
Bojuji proti nespravedlnosti celý život, nejenom v této nešťastné době. Jsem tedy, požadujíc svá soukromá práva, jen směšný prudič?
Moje otázka k vám všem:
Má člověk za svá práva bojovat, nebo se má raději vyhýbat nepříjemnostem?
A když se tedy někdo raději vyhýbá v soukromém životě "nepříjemnostem", je to ten správný člověk v boji za globální spravedlnost?
Myslíte si, že bude na podobné lidi spolehnutí, že budou vždy, za jakýchkoli okolností, vyžadovat pro nás všechny právo a spravedlnost na jakékoli úrovni?
Mám toho človíčka ráda. Dokonce ho i chápu, že prostě evidentně nemá tolik odvahy ani chuti o svou vlastní spravedlnost bojovat. Má raději klid a tak ustoupí. Nijak mu touto mou úvahou nechci ublížit. To bych opravdu nerada.
Musela jsem se s vámi však o ní podělit, protože si, po několikaměsíčním probírání této nepříjemnosti s ním, nejsem jista, zda mám pravdu já nebo on.
Jak tedy mám v reálu bojovat za pravdu a spravedlnost? Jen tam, kde jsem vidět? Nebo i v soukromí?
Autor vandule, 06.12.2012
Přečteno 583x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (6)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Doufám, vandule, že se na mne nebudeš moc zlobit, ale já si myslím, že má stoprocentně pravdu on. A to pokud jde o hospody, bary i jiné služby. Majitel firmy je ten, který má právo určovat si pravidla. Pokud se mi něco zásadně nelíbí, jdu jinam. Poskytovatelé si dobře rozmyslí, nakolik budou vyhovovat svým zákazníkům. Protože se jim jinak může stát, že se jim sníží podstatně návštěvnost, což není v jejich zájmu. Představ si,že bys byla ty tím majitelem, a někdo jiný by ti určoval, co a jak máš poskytovat. Kdyby měl někdo nesmyslné požadavky(například polít pivem kolena a pak je vyčistitt), řekla bys mu zajisté ne. V tvém konkrétním příkladě jde o něco jiného. Tam majitel chtěl požadavku vyhovět a šlo jen o spor s kuchařkou. Takže tento spor nelze paušalizovat a zařadit do boje o spravedlnost. Jenom si musíme zvyknout na tržní hospodářství a bojovat za dodržení skutečného práva daného zákony resp. právními předpisy.

06.12.2012 11:14:50 | Inna M.

Přečti si to ještě jednou, prosím. Majitel s postupem své zaměstnankyně jednoznačně nesouhlasil ;)Porušila právě ty právní předpisy, na které se odvoláváš.

06.12.2012 11:16:09 | vandule

Četla jsem velmi pozorně. Možná, ovlivněna emocí, jsi ty četla příliš rychle můj komentář. Nechci mít za každou cenu poslední slovo, jen chci upozornit, že existuje rozdíl mezi obecně závaznými právními předpisy a vnitrofiremními předpisy nebo pravidly. V tvém případě byla ta klika, že majitel měl stejný názor jako ty. V případě, že by souhlasil s kuchařkou, event. s vedoucím provozu, nemohla bys s tím nic dělat. Že by si přitom uřízl ostudu, že nedodrží, co má na jídelním lístku, to už by byl jeho problém. Ale věřím, že vždycky budou dva typy lidí, tedy ti, kteří si prostě vybojují to, co chtějí a ti, kteří radějí volí tu druhou cestu... (Aby to bylo úplné, ještě lze dodat, že vnitrofiremní pravidla nesmí být v rozporu s těmi obecně závaznými práv.předpisy.)

06.12.2012 12:05:54 | Inna M.

Ovlivněna emocí? Tak to ne, to opravdu v takovýchto případech nebývám. Tady máš názor jednoho mého kamaráda. Zkus se zamyslet na jeho vysvětlením:
I v soukromí ... zkrátka všude na všech úrovních . A ještě Ti k tomu něco napíši. Já bych mu tu kuchařku zavolal k telefonu, ať jí klidně dá výpověď. Jinak se totiž takto svévolně uvažující osoby, nikdy nenaučí jak se mají správně chovat ... Když dostane od několika zaměstnavatelů za takové jednání výpověď, v dalších případech už se tak chovat nebude. A ještě k té spravedlnosti. Měla by být jen jedna pro všechno a pro všechny. Jenže určitá skupina lidí to tak nechce a my ostatní bychom měli za jednotnou spravedlnost bojovat.

06.12.2012 13:37:50 | vandule

Přečtu si to ještě třikrát pro srovnání myšlenek, uvnitř i navenek však cítím zřejmě to co ty. Neskrývat opadanou omítku za tapety a šlapat na paty i hlavu tomu, kdo právo na novou zeď ti upírá.

06.12.2012 10:54:08 | Miriska

Děkuji za vyjádření :)

06.12.2012 11:15:13 | vandule

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí