O poplatcích tak trochu jinak

O poplatcích tak trochu jinak

Anotace: Byl jsem tak vytočen, až jsem byl nucen vytvořit tento pseudofejeton.

Zubní lékař mi napsal korespondenční lístek, jehož obsahem byla výzva k preventivní prohlídce. Ano, dlouho jsem již u (jakéhokoli) doktora nebyl, ale není to náhoda. České zdravotnictví nevyužívám od té doby, co jistý ministr zavedl pokuty za návštěvu zdravotnických zařízení. Nejsem nezaměstnaný, dítě ani důchodce, na poplatky mám – jde mi však o princip. Zkrátka a dobře, přijde mi tohle všechno ponižující. Situace, kdy dávám lékaři 30 kč za ošetření, mi přijde podobná jako situace, kdy dávám úředníkovi o něco nižší částku např. za vstup na chodník (abychom si sakra uvědomili, že údržba chodníků není zadarmo!), do lesa či na silnici. Mám-li nějaké zdravotní trable, obrátím se raději na alternativní léčbu. Šarlatánství? Nezkoumám. Pomáhá mi to, princip mě nezajímá.

Dostavil jsem se do poloprázdné čekárny a za chvíli si již zouval zablácené boty. Sestra na mě pohlédla přísným pohledem a se slovy „Vy tu vůbec nechodíte, asi vás vyškrtnem“ mi ukázala křeslo a nastavila dlaň za účelem kasírování. Upřímně jsem se zděsil. Vzpomněl jsem si totiž na slova ministra zdravotnictví, jimiž jako mantrou zdůvodňoval svůj asociální vynález. Jeden jeho výrok tvrdil, že poplatky mají snížit počty lidí v čekárnách. Já jsem přece pacient přímo příkladný! Když mi nic není, tak tam nejdu! Nyní mám být vyškrtnut jen proto, že nevytvářím zdravotnickému byznysu zisk?

Kroutě hlavou, usedl jsem do křesla a nechal si zběžně zkontrolovat ústa. Dentista však pocítil potřebu přesvědčit mě o své pravdě a po vyšetření začal pět na pana ministra oslavné ódy. Nevěřil jsem svým uším. Stomatolog bědoval, jak za minulých vlád bylo zdravotnictví v troskách, avšak pan ministr vztyčil modrý prapor a jeho mávnutím se začaly věci konečně obracet k lepšímu. Plýtvání veřejnými penězi bude minulostí! Veřejnými penězi? Každé malé dítě přece ví, že výše zmíněných 30 kč nejde do veřejného rozpočtu, nýbrž do kapsy lékaře! Že by ministrův klam číslo dvě?

Přešel jsem do protiútoku a vyzval jsem lékaře k zamyšlení – jak to, že veřejné pojištění funguje bez poplatků už od dob tatíčka Masaryka a náhle, za vlády pana ministra, to prostě nejde? Zajímavé. Že by občan sto let využíval zdravotnický systém v rozumné míře a na sklonku prvního desetiletí jednadvacátého století mu přeskočilo a začal stát každý týden fronty na recept, aby ušetřil osm korun za paralen? Trochu divná představa. Ale pan doktor pokračoval. Lamentoval, že není zpětná vazba a že peníze prostě nejsou a nejsou. Jsme zkrátka nedisciplinovaní. Jdeme k doktorovi, i když neumíráme.

Namítal jsem, že ty peníze možná neunikají v podobě mincí v peněžence důchodců, ale spíš v podobě pytlů bankovek, které se dennodenně ztrácejí v neprůhledném systému státní správy. Ať již v podobě kapříků, Krejčířů, nefunkčních padáků, nepovedených plastik s pokusem zesměšnit EU či tučných odměn za vyšší vládní funkce.

Diskuse se začala přiostřovat. Ale znáte to; hádejte se s člověkem, který je odpovědný za vaše zdraví a hrabe se vám v ústech s ostrými předměty v ruce. V takové situaci je lepší mít ho nakloněného na vaši stranu. Rovněž se diskutuje špatně, když se lehce zvýšeným tónem vybavujete o smyslu třiceti korun, zatímco čekárna se plní nespokojenými občany, jimž vaši diskusi strhne zaměstnavatel kvůli absenci z platu. Zahrál jsem to do autu a mírně rozladěn odešel z ordinace. A uvědomil jsem si, že i poslední ministrův argument (poplatky zlepší vztahy mezi pacientem a lékařem) tímto padl.
Autor Metcheque, 15.01.2009
Přečteno 505x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (6)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Poplatky sou totální nesmysl. Lidé platí zdravotní pojištění a nejsou to malé peníze, proč tedy platit něco navíc? To bych to pojištění nemusel pak platit vůbec...Prostě výmysl ODS jak si nahrabat kapsu. Ty pojištovny mají peněz dost, z jejich výročních zpráv je patrné, že v mínusu opravdu nejsou, poplatky jsou na nic, akorád chtějí vytáhnout z lidí prachy. Platíme daně, sociální a zdravotní pojištění, nemyslíte si, že už toho platíme dost??? Zamyslete se sakra. Co se týče platů zákonodárců, sou velmi nízké, dyt i ředitel malé pobočky banky má více než oni, a to je ta největší funkce v tomto státě, nejvíc ovliv'nují. Já jsem předseda občanského sdružení kde nás je pár, ale jak se furt hádáme, je to na mě takový psychický tlak že se vůbec nedivím poslancům, že na tý volbě prezidenta skolabovali asi tři a že mají takové platy. 74 tisíc má kde kdo dneska.

12.02.2009 15:08:00 | Mrázek

No naopak těch několik zprivatizovaných nemocnic, které po převedení na akciovky začínaly s dluhem, náhle nějakou dobu po jejich privatizaci vykazovaly zisk a zvedal se zde standard atd. Takže tak bych to taky neviděl. Btw. privatizace v devadesátých letech o moc lépe udělat nešla, byla plná chyb, leč i tak většina ekonomů uznává, že to o moc lepší s ohledem na okolnosti být nemohlo...

22.01.2009 15:44:00 | Voiceless.Messenger

na začátku devadesátých let.

20.01.2009 17:38:00 | Metcheque

Přesně tak: Těžko říct, zda je to pravda. Ovšem podíváme-li se, jak "zodpovědně" se k "reformám", potažmo celkově ekonomické krizi staví zákonodárci a ústavní činitelé (plýtvání veřejnými zdroji, zvyšování platů, daňové úlevy), přestaneme věřit, že ty peníze skutečně jsou potřeba. Jinak by se tak nechovali.
Co se týče privatizace nemocnic, myslím si, že tento krok by způsobil naprostou katastrofu. ODS už nás o tom jak dopadá privatizace v její režii přesvědčila během kuponové privatizace.

20.01.2009 17:37:00 | Metcheque

Je to tak, ty poplatky nejdou doktorům do kapsy, nýbrž se z nich mají v budoucnu financovat nákladnější léčby těžce nemocných pacientů, na které by podle všeho jinak peníze nebyly (těžko říct, zda je to pravda). Navíc je určitě spousta hypochondrů a simulantů, které těch 30,- kč odradí od zbytečné návštěvy lékaře. Další body reformy jsou však podstatnější - zrovnoprávnění vztahu lékař-pacient. Vy, jako pacient, budete mít mnohem větší práva, např. co se informací týče. A to ani nemluvím o prospěšnosti zavedení ceníků, konkurence mezi nemocnicemi při jejich zprivatizování atd...

20.01.2009 08:53:00 | Voiceless.Messenger

Lidé, kteří se ve zdravotnictví nepohybují, neví, koli peněz to stojí. Je pak těžké je přesvědčovat o opaku. Regulační poplatky zdravotnictví nespasí, ale rozhodně neublíží. Pomalým ale jistým krokem se díky nim může více zdostupnit a zkvalitnit zdravotnická péče.

17.01.2009 14:56:00 | Inna

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí