Všechno, co jste kdy chtěli vědět o bankách, ale báli jste se zeptat

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o bankách, ale báli jste se zeptat

Anotace: ---

.

NAŠE PENÍZE NEJSOU KRYTÉ

Především musíme vzít v úvahu, že naše peníze nejsou kryty zlatem ani stříbrem, nejsou kryty zkrátka ničím. Tento poměr není 50% nebo 25%, je téměř blízký 0%. Našim penězům se stalo to, co všem penězům založeným na frakčním rezervním bankovnictví v historii, a nyní již degenerovaly do zcela nekrytých peněz. Fakt, že většina peněz v oběhu je nyní reprezentována šeky nebo čísly na účtech, namísto papírových peněz, je v podstatě formalita. A podobně když banky mluví o povinných rezervách, je to zavádějící, protože tyto rezervy jsou ve skutečnosti představovány pouze obligacemi a jinými "certifikáty na dluh".

Pro úplné pochopení tohoto mechanismu je třeba si uvědomit, že navzdory odbornému slangu a složitým procedurám, centrální banky vytváří peníze v podstatě triviálním trikem. Trikem, který se až na technické detaily nezměnil již několik století, od doby kdy jej začali používat zlatníci ve středověké Anglii, kteří později založili první centrální banku Bank of England.

Centrální banka je podvod, a přitom je až drze otevřená v popisování svých praktik. V brožuře vydané Federal Reserve Bank of New York se praví: "Měna nemůže být směněna za žádnou formu krytí jako je rezervní zlato. Otázka čím je měna kryta, má pouze velmi malou důležitost, a to pouze z účetního hlediska."
Dále se v dané publikaci dočteme, že: "Banky vytvářejí peníze na základě slibu dlužníka o splacení dluhu.... Banky vytvářejí peníze zpeněžováním nových dluhů jednotlivců a firem."

Co potom dává těmto nástrojům - penězům, šekům a vkladům - jejich nominální hodnotu, že jsme schopni je akceptovat jako platidlo? Hlavním zdrojem je naše vůle a jistota, že budeme schopni tyto prostředky vyměnit za věci reálné hodnoty (jídlo, auta, domy...) kdykoliv se nám zachce. Toto je částečně zakotveno v právním řádu, protože ze zákona musíme platit daně. Měna byla určena vládou jako platidlo, takže musí být akceptována.

V poznámkách pod čarou bulletinu Federal Reserve Bank of St. Louis najdeme následující vysvětlení: „Současný finanční systém není krytý ničím, je založen pouze na důvěře - banky a depozitní instituce slouží jako důvěrníci, vytvářející nekryté obligace pouze oproti důvěře půjčujícího, že své peníze obdrží, obligace navíc slouží zčásti jako rezervy.“

Jednotlivec nemá možnost vyhnout se potřebě těchto nástrojů (pěněz), avšak ve sféře obchodu by je šlo lehce nahradit například barterovými konktrakty. Důvod, proč se tak neděje je ten, že vláda vyžaduje plnění daňových závazků v těchto instrumentech (nekrytých penězích), což po penězích vytváří soustavnou poptávku.

PENÍZE BEZ DLUHŮ BY VŮBEC NEEXISTOVALY

Je velmi těžké pro nezasvěceného člověka přijmout fakt, že naprosto celá penežní zásoba národa je kryta jedině a pouze dluhem. Ještě více náročné je si uvědomit, že ve chvíli, kdy by byl celý tento dluh splacen, veškeré peníze by zmizely z oběhu. Doslova by žádné peníze neexistovaly.

Marriner Eccles byl guvernérem federální rezervy FED (americká centrální banka) v roce 1941. Před kongresovým výborem pro finance byl Eccles požádán o svědectví. Účelem slyšení bylo získat více informací o monetární krizi 30. let a role FEDu v této tragédii. Kongresman Wright Patman, předseda výboru, se zeptal, jak FED získal 2 miliardy dolarů na nákup vládních obligací v roce 1933.

Eccles: "Vytvořili jsme je."
Patman: "Vytvořili z čeho?"
Eccles: "Vytvořili jsme je z našeho práva vytvářet peníze."
Patman: "A za těmito penězi není žádné krytí, kromě nově vzniklého vládního dluhu?"
Eccles: "Takto to funguje. Pokud by nebyl žádný dluh, nebyly by žádné peníze."

LICHVA – DŮVODY, PROČ ZAVRHNOUT TENTO SYSTÉM

Kdysi dávno byla lichva definována jako vybírání úroků za jakoukoliv půjčku. V současnosti se chápe lichva jako vybírání nadměrných úroků. Ale snad každý bude souhlasit, že jakákoliv výše úroků za předstíranou půjčku je příliš vysoká - výkladový slovník by opět potřeboval novou definici: „Lichva - vybírání jakýchkoliv úroků za půjčku v nekrytých pěnězích.“

Thomas Jefferson vystihl amorálnost tohoto systému, když prohlásil: „Lidé, kteří nehnou prstem, kteří nevezmou nikdy do ruky cihlu nebo krumpáč, nebo nepřispějí materiálem na dosažení cíle (jednalo se o stavbu města Muscle Schoals), budou mít větší zisky... než zisky lidí, kteří přispějí materiálem nebo odvedou celou práci.“

JAK PROTÉKÁ ŘEKA PENĚZ

Každá koruna, která je dnes v oběhu, ať už ve formě papírových peněz, mincí nebo kreditu, existuje jen a jedině proto, že si ji někdo vypůjčil. Pokud jste si sami nepůjčili nic, někdo jiný to udělal za vás. To znamená, že každá koruna v oběhu je zatížena dluhem a někde existuje banka, která z něho vybírá úroky. Znamená to vlastně, že každý rok se bankám platí "desátek" z veškerých peněz které jsou v cirkulaci, vlastně jen za to, že mají monopol na vytváření peněz. Banky nevytvářejí žádnou skutečnou hodnotu, přesto jsou nejbohatšími subjekty, které existují.

Jakým způsobem banky přišly k této nevysychající řece peněz, které jim každý rok přitečou? Bylo to investováním jejich vlastního kapitálu? Půjčovaly svůj vlastní, naspořený majetek, nebo težce získáné vklady jejich střadatelů? Ani jedno z toho, jednoduše zamávaly kouzelnou hůlkou a vykouzlili ze vzduchu miliardy nekrytých peněz. Vybírání úroků z takto vytvořených pěnez může být nazváno pouze lichvou toho nejhrubšího zrna. Je to moderní forma otroctví, v níž drtivá většina společnosti pracuje jako nevědomí a nedobrovolní otroci ku prospěchu finanční elity.

ZLODĚJSKÉ MEZIBANKOVNÍ PŮJČKY

Když bance začnou docházet peníze, centrální banka funguje jako "banka bank", která tyto peníze půjčí. Existuje mnoho důvodů, proč i zdravá banka může potřebovat tento úvěr. Jelikož udržuje rezervy pouze ve výši 1-2% celkových vkladů v hotovosti a dalších 8-10% v cenných papírech, jejich manévrovací prostor je velmi malý. Je obvyklé, že se přihodí dočasné nedostatky hotovosti - například nadměrným výběrem zákazníků, nebo neobvykle vysokým počtem šeků, které je třeba vykrýt. Pokud banka udělá špatný úvěr, po čase se tento odepíše a tato operace se také projeví jako ztráta, která snižuje rezervy. V nejhorším případě se mohou stát také zápornými.

Nakonec je tady otázka zisku. Pokud si banka půjčí od centrální banky za malý úrok a následně rozpůjčuje za výrazně vyšší úrok, je to samozřejmě výhodné. Ale toto je v podstatě pouze začátek: pokud si banka půjčí korunu od centrální banky, stane se rezervou ve výši jedné koruny, jelikož však banka musí držet rezervy jen max. 10%, může následně půjčit devět dalších nekrytých korun, které nemá. Je to celkem jednoduchá matematika - pokud si banka půjčí jeden milion např. na úrok 8%, ze kterého udělá rezervy, stojí ji to ročně 80.000 Kč. Považuje tuto hotovost za rezervu, což znamená, že může zcela legálně na jejím základě poskytnout úvěry až do výši devíti milionů. Jinými slovy, banka může úvěr od centrální banky téměř zdvojnásobit během jednoho roku.

Moderní peníze jsou jednou z grandiózní iluzí upečenou bankéři společně s politiky. Každý národ, který v minulosti přistoupil na podobné schéma peněz, byl tímto systémem ekonomicky dříve či později opakovaně poškozen.
__________

Na závěr velice zajímavé VIDEO, na které mě upozornil Siorak (díky :)

http://www.mustwatch.cz/film/penize-jako-dluh/
Autor Aťan, 11.10.2010
Přečteno 417x
Tipy 10
Poslední tipující: Špáďa, Mbonita, Iv, Juan Francesco de Faro
ikonkaKomentáře (25)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Až se v neděli vrátím k PC, doufám že na Literu najdu tvoji slibovanou úvahu o "trhu, který se nesmí regulovat". ...popravdě řečeno, jsem rád, že tu je nějaké vzrůšo... :-)

29.10.2010 08:46:00 | Aťan

Vladane, názorně ti dokážu tvoje žonglování s argumenty.
Shodli jsme se spolu na větě: "... i když se při tom dopustili chyb, přesto provedli ze všech bývalých soc.států nejkvalitněji privatizaci."

Ale zapomněl jsi dodat moji větu: "avšak kromě Ruska jsme toho při špatné privatizaci rozkradli nejvíc, protože bývalé soc.státy kolem nás neměly krást z čeho."

A takhle ty argumentuješ - vyzobneš si co se ti hodí, a na tom pak stavíš vzdušné zámky.

Téhle Zprávě:
http://liter.cz/Uvahy/303876-view.aspx
...se vyhýbáš jak čert kříže, není tam od tebe jediný komentář, prostě ti "Zpráva" nehraje do tebou rozdaných karet.

29.10.2010 08:28:00 | Aťan

Vladane, za svůj dlouhý život jsem nepřemluvil jediného ortodoxního komunistu, ortodoxního Sparťana a ortodoxního pravičáka. Neumím to, nemám na to talent... anebo trpělivost. :-)

29.10.2010 08:13:00 | Aťan

Špáďa - dík, že si myslíš co já, už jsem si připadal divně... :-)

28.10.2010 09:30:00 | Aťan

Když Paroubek onehdá, když byl ještě prvním opozičníkem vlády, prohlásil něco v tom smyslu, že tak silné škrty nejsou nutné a na otázku, kde veme peníze pro chod státu, splácení státních závazků a další, zejména obligatorní platby (důchody a jiné dávky), odpověděl, že chybějící peníze lze dotisknout. Pěkně to od vlády schytal!
Ovšem víc než z 50 % měl pravdu: Rozumná, státem kontrolovaná/řízená inflace je pro státní ekonomickou bilanci prospěšnější než deflace či práce lidí za méně peněz či úplně "zadarmo", kdy pak není z čeho vybírat daň... Kdybych chtěl položit stát, navedu co nejvíce lidí, ať pracuje půl roku bez požadavky na mzdu, třeba jen za jídlo, nájem a dopravu do práce zdarma. Stát nemá z čeho vybrat dostetk daní a jsme ne v Řecku, ale ještě daleko za Argentinou...

A díky za osvětu, jens mi potvrdil, že papíry na papíry nejsou ten nejbezpečnější finanční instrument, zrovna jako obchody s finančními deriváty takzvaně na páku a nebo shortování (spekulace na pokles ceny s tím, že si nejprve cenný papír půjčím a hned prodám a vrátím jej, až jeho cena klesne) by se měly zakázat, protože nevytvářejí žádné ekonomické hodnoty, případně výnosy z takovýchto "obchodů" (spíše však to jsou sázky) by měly spadat do vyšší daňové kategorie...

28.10.2010 01:03:00 | Špáďa

Mně vadí, Vladane, že na pravici nevidíš jedinej špatnej chloupek, kdežto já se levice slepě nezastávám. S fanatikama, kteří nejsou objektivní, je težká řeč... opravuji, zbytečná řeč.

Četl jsi Zprávu, jak Klaus se svojí vizí "trhu bez přívlastků" zmrvili privatizaci, ale nehnulo to s tebou ani o milimetr. Tomu já říkám totální slepota.

27.10.2010 22:52:00 | Aťan

...ale nesouhlasím s větou: "Trh BY si poradil, kdyby nebyl odstaven od řízení..." V tomhle se v tvé úvaze vyřádím. :-)) Mafiáni si tady "řídili" a řídí, jak utržení ze řetězu. Ty jsi pravičák, a já pravý střed - bych to takto odhadl... :)

27.10.2010 14:12:00 | Aťan

Vlastně jsi to uzavřel správně. Pokud se krize podaří zastavit, a HLAVNĚ, zařídit aby se neopakovala - budeme oba příjemně překvapeni.

27.10.2010 14:08:00 | Aťan

Vladane, dám ti další příklad - a rovnou si můžu za tebe odpovědět: "To je blbost, protože nemůžeš vědět, že by to fungovalo i bez toho, nebo líp."
Za nezaměstnaný já nemůžu, zeptej se tvrdé pravice, která ví na sto procent, že si trh poradí sám.
Teď nahoď tvoje řešení, a já ti budu do toho rejpat úplně stejným způsobem. Ale má tahle přetahovaná nějaký význam?

27.10.2010 11:21:00 | Aťan

Tohle vymysleli v USA v roce 2008 a Obama to uvedl do praxe. Zatím to kupodivu funguje, až se to zhroutí, budeš mít pravdu ty. Na Obamu nemám telefon, že bys mu brnknul... :-)

27.10.2010 08:02:00 | Aťan

Kurňa Vladane, ty jsi provokatér :-)) No tak třeba tohle:

Založení nového úvěrovýho programu, v němž si mohou za diskontní sazbu u centrální banky půjčovat krátkodobé úvěry i jiné finanční firmy než komerční banky. Jde o takzvané primární dealery, což jsou zejména firmy, které obchodují na finančních trzích. Nový úvěrový program je otevřen nejméně šest měsíců. Rozšířila se maximální doba splatnosti diskontních půjček ze 30 na 90 dní.

Tož mudruj... :-)

26.10.2010 19:07:00 | Aťan

Vladane, to my dva asi na Literu nevyřešíme. Když ti řeknu lepší legislativou, kontrolou a kvalitnější prací centrální banky - tak tě to stejně neuspokojí. Stostránkový podrobný rozbor ode mne asi nečekáš, nebo jo? Hned na začátku jsme přeci oba konstatovali, že nejsme ekonomové, je to jen téma k zamyšlení, nic víc.

26.10.2010 14:27:00 | Aťan

1 až 4 nevím co odpovědět, abychom se do toho moc nezašmodrchali, myslím že tohle není naše parketa.

5. Já jsem to pochopil tak, že z daňového poplatníka vždycky vyrazíš peníze, ale ukočírovat krizi a ukonejšit obyvatelstvo má prioritu.

24.10.2010 14:17:00 | Aťan

K bodu č. 3 by se mohl vyjádřit Siorak, je matematik. Dám na něj a pak to v úvaze opravím. Vladane, mě to znova přepočítávat nedonutíš, vím jak jsem se s tím tenkrát trápil... :-)

24.10.2010 10:52:00 | Aťan

Oprava k bodu 1: Množství peněz se na burzách vytváří virtuálně, tiskárny s tím nemají co dělat.

24.10.2010 10:07:00 | Aťan

Vladane, v této oblasti si asi oba naběhnem, protože ani jeden z nás není ekonom. Podle toho asi bude vypadat náš dialog. Předně chci říct, že všechna "moudra" jsem posbíral z článků od ekonomů, kterým laicky věřím. Nejen že mají tituly a ocenění, ale tak nějak se trefili do mého vkusu, abych tak řekl.

1. Píšeš: "...tedy základem je určité množství peněz, sice již nekrytých zlatem, ale nepodložených dluhem."
Opakuji, nejsem ekonom, ale tuším, že když obíhá "určité množství nepodložených peněz", tak ten kdo je právě u moci, si peníze dotiskne dle potřeby, čímž nastartuje spirálu inflace. Stalo se to mockrát a bude se to dít dál.

2. Ve "Zprávě" je tohle trochu nakousnuté. Právě proto bych Tošovského z centrální banky nejraději zakous, protože buďto s bankovní mafií spolupracoval, nebo je magor. Na Západě dostával jedno ocenění za druhým - to taky smrdí "mezinárodním zájmem". A to ani nemluvím o tom, jak je o něj skvěle postaráno dnes. Celu 2x3 m by zasloužil, pacholek, mohli jsme dneska mít vyrovnaný rozpočet, jaký by nám v Evropě všichni záviděli. Dokonce i Německo, které bylo před sjednocením v přebytku a NDR jim pustilo žilou.

3. Tam máš asi pravdu, už nevím kde jsem to sebral.

4. V tomto bodě budeme asi oba na tenkém ledě. Měna podložená zlatem se opravdu přežila, ale dnešní forma nás už nejméně 3x přivedla do velkoprůšvihu. Lepší variantu neznám, leda jak už jsem řekl, kvalitnější práci centrální banky.

5. Tlak na snadné půjčky, které nejdou splatit - tam jsme oba zajedno, kdo to dělal je čuně.
Ale co se Obamy, Wall Street a krize týče, zajímavý článek vyšel v Respektu č. 42, 18.-24. 10. 2010. Malý úryvek:
"Finanční instituce, které stály na počátku ekonomické recese, znovu vydělávají a práce na Wall Street je dnes stejně zajímavá jako dřív. V uplynulých dnech navíc americká vláda oznámila, že záchrana bank, odhadovaná původně na stovky miliard dolarů, nakonec daňové poplatníky bude stát jenom zlomek této sumy, nebo vůbec nic." ...konec citátu.
Ať byl Obama jakej chtěl, přeju nám všem, aby se mu bankovní džungle podařila ozdravit.

24.10.2010 10:03:00 | Aťan

Siorak:To jo,zapoměla jsem,já pořád používám staromódně ten papír.
Ale většina lidí už nedostane ani výplatu jinak než elektronicky.

17.10.2010 03:58:00 | Iv

Též jsem čětla,že americká vláda si půjčuje peníze právě od centální banky a ta tiskne a tiskne a vláda ji jako záruku poskytne vždy kus území.Ale to nevím jestli je fakt.Předpokládala bych,že jí ale něčím ručit musí,na základě čeho by jim pak půjčovala?
No a někdo tu centrální banku také vlastní že? Ale vláda ten dluh nikdy nesplatí.Za prvé na něj nemá a za 2.by asi 80 procent dolarů zmizelo z oběhu.
Takže pokud je toto pravda mohl by jednou celé území USA vlastnit jen majitel-spíš majitelé centrální banky.
Pak bych si tipla,že by američtí občané museli začít platit nájmy ze svých vlastních pozemků,nebo je znovu odkoupit,anebo také třeba opustit,aby tajemný nenažranec měl ještě víc.

12.10.2010 23:32:00 | Iv

Aťane víš,že tohle je zločin? Kdyby ty jsi něco takového udělal jako soukromá osoba už bys byl ve vězení,za podvod.Alespoň myslím.
Ale četla jsem,že jeden američan si půjčil na dům a nesplatil ho.Banka mu ho chtěla zabavit ale on ji zažaloval za to,že on ručil hmotným majetkem,kdežto banka půjčkou vůbec nic neriskovala,jelikož mu dala peníze-ne vydělané,ale vyrobené,nepíšu to úplně přesně,ale byly tam na to nějaké důkazy,že ta banka si právě půjčila od banky centrální.Bankéř to musel odkývat, soudce to uznal a chlap má barák zadarmo.Ale nevím jestli je to pravda,pohádka je to však krásná ne?
Tak si vezmem úvěr a koupíme nějaké pozemky ne? :-)

12.10.2010 23:12:00 | Iv

Oprava: skripta (dcera by se urazila :-)

12.10.2010 08:45:00 | Aťan

Juane, asi tuším co máš na mysli. Dcerka začíná na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Viděl jsem učebnice a držím jí palce, aby jí z toho nehráblo...

12.10.2010 08:35:00 | Aťan

ST! Radši jsem to jen překoukl, aby mi to příliš nehlo žlučí. Na akademické půdě (VŠE, PF a FSV UK, Univ. Antwerpen) jsem se na zabýval transdiscipolinárním výzkumem globalizace, resp. civilizační metamorfózy (ekonomie, politologie.sociologie, právo, socílní posychologie, socioobiologie, ...) s transcendent(ál)ních pořesahem /Asi sto stran bibliogragfie, zoufalsrví, že skoro nic z toho z těch nejprestižnějších časopisů prakticky nepřežije čas nsvé publikace - Publish or perish. Blbost - study, think about everithinh possible, or perish. Consilience.). Musel jsem odejít, ba zabouchnout za sebou dveře (řečeno s Nietzschem). Kariéra (pokud bych to přežil, čím jsem si nebyl jist) a uznánáí za produkci vymakaného nesmylslu, anebo život a snaha se k tomu vrátit výlučně vlatní smysluplnou cestou. Ambice rovná se doprošování se uznání od těch, kteří se mu těší. Ha(f)! Ale když i školitel tě palgiuje. Pak ona obsese ctižádostí costs too much, je totálně nesmyslným návodem na život.

12.10.2010 08:23:00 | Juan Francesco de Faro

Tak musím říct,že za tuhle úvahu máš obrovský St,protože já tomu už taky nějakou dobu laicky věřím.Co jsem četla tak např.DOLAR je původně název míry stříbra obsaženého v této minci.Každá mince,díky kovu z kterého byla vyrobena,měla svoji hodnotu a něco jsi pak logicky hodnotného v ruce,nebo měšci měl.Ale mince byly časem moc těžké,pokud jich měl člověk větší množství,na to aby se s nimi stále vláčel.A proto je raději uložil do banky,která mu na základě vkladu vydala papírový certifikát,s kterým mohl později obchodovat.Úplně stejně fungovaly dávno před tím hliněné tabulky.Jako zástava.Takže člověk přišel do obchodu,nebo kamkoliv jinam,ale s úmyslem v podstatě něco koupit a jakoby řekl:hele tady máš papír-potvrzení,že v bance mám tolik a tolik stříbra,nebo zlata a když mi dáš své zboží,nebo služby,máš tu záruku,že ten kov si můžeš kdykoliv vyzvednout.Bylo to prostě původně jen potvrzení určitého hmotného majetku a záruka toho,že něco mám a za to co od tebe potřebuji ti to dám.A tak asi vznikly peníze,jako papírová záruka hmotného vzácného kovu.Které bohužel už absolutně dnes nemají žádnou hodnotu,jelikož nejsou kryté ničím a jsou to v podstatě bezcené papíry,přesně jak to tu Aťan vysvětluje.Když se nad tím člověk zamyslí,zůstává z toho rozum stát.Za čím se to honíme? Za papírem co nemá hodnotu? Je absolutně bezcenný,ale zatím platí.A můžeme nakupovat,ale jak dlouho?
Kdyby byly bankovky doposud kryté např.zlatem,nebo jiným přírodním vzácným materiálem,nemohly by pak banky v době krize,nebo jiného průseru říkat lidem:sori,už jsi dvacátej,ti před tebou ještě dostali zpátky své úspory,ale teď už nic nemáme,máš smůlu.
V opačném a správném případě by prostě vytáhly z trezoru hmatatelnou hodnotu a řekli:Hele,papíry došly,tady máš zlatou cihlu a bylo to ok.
Tak nějak to alespoň logicky vidím.
Můj názor.
Prostě to takhle vidím.

12.10.2010 05:27:00 | Iv

Romantiku, skromně se přiznám, že to není moje pravda, já jenom laicky věřím, že to tak je. Obama s tím svým hejnem poradců vymysleli nad bankama přísnější státní dohled, ale jestli to bude k něčemu dobrý, těžko říct. Bankéři řvou vzteky, že se jim ubírá svoboda podnikání.

11.10.2010 22:01:00 | Aťan

Nevím, Aťane, jestli máš pravdu. Ale už jenom ta možnost, že ji máš, mne vystrašila. Znáš řešení, co s tím?

11.10.2010 20:53:00 | Zasr. romantik

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí