Ruku na srdce, kdopak obdivuje čínský ekonomický "boom"?

Ruku na srdce, kdopak obdivuje čínský ekonomický "boom"?

Anotace: Organizace Impactt studuje pracovní podmínky v čínských továrnách.

.


"Lidé v Číně pracují za drastických, nebezpečných a protizákonných pracovních podmínek," vyplývá to ze studie organizace Impactt. Tato mezinárodní organizace studuje pracovní podmínky v čínských továrnách, které vyrábějí zboží na export a objevila, co musejí lidé v Číně vytrpět pro čínský "hospodářský zázrak".

Odborníci organizace Impactt zjistili, že "etický audit" (konvenční způsoby, jak se kontrolují pracovní podmínky po celém světě, tedy nejen v Číně) je zcela neefektivní, protože se v čínských továrnách běžně falšují záznamy. "Překvapilo a zdeprimovalo nás, že od roku 1998, kdy jsme začali v Číně působit, se skoro vůbec nezlepšily pracovní podmínky pro čínské zaměstnance. Reakcí čínských továren na západní tlak ve věci etiky bylo, naučit se efektivněji falšovat záznamy."

Západní firmy (ale i ČR, co si budeme povídat) rády spolupracují s čínským průmyslem, protože v Číně existují rozvojové průmyslové zóny, kde se platí jen velmi malé daně, je tam k dispozici množství levných pracovních sil a v zemi vládne totalitní systém. Nezávislé odbory jsou v komunistické Číně zakázané.

Organizace Impactt nalezla v Číně armádu bezmocných přistěhovalců z venkova, kteří pracují až 14 hodin denně v naprosto otřesných podmínkách. Navzdory důkazům se prodávají takto vyráběné levné čínské oděvy, hračky a elektronické výrobky ve značkových supermarketech, i v těch, které se pyšní svou "etickou politikou".

Pracovníci u běžících pásů v zónách volného obchodu v jižní Číně jsou nuceni pracovat u strojů bez bezpečnostní ochrany a sprejují barvu bez ochranných masek. Často umírají při průmyslových nehodách anebo z tzv. "fromgualosi", což je čínský výraz pro smrt z přepracování.

Mezinárodní odborový svaz pracovníků v textilním, oděvním a kožedělném průmyslu se obává, že multinacionální podniky v případě pracovních podmínek "závodí o to, kdo dřív dosáhne dna". Generální tajemník tohoto odborového svazu Neil Kearney konstatoval: "Žádné levné oděvy neexistují, protože hlavní cenu za ně platí ti lidé, kteří je vyrábějí." Po návštěvě jedné čínské továrny konstatoval: "Bylo tam asi 700 dělníků. Byli špinaví, oblečení v otrhaných šatech a byli podvyživení. Stačilo je vyfotografovat na černobílý film a měli jste záběry z dickensovské Británie z devatenáctého století. Byli ubytováni v místnostech po dvanácti. Museli se ukládat skoro do takových paland, které známe z filmů v koncentračních táborech. K mytí jim byl k dispozici jeden kohoutek se studenou vodou na balkóně. Mzda byla (v přepočtu) 40 Kč denně."

Takovéto pracovní podmínky umožňují Číně soutěžit s výrobky z rozvinutých zemí cenou, která je v průměru nižší až o 60 procent. Čína nyní dodává 90 procent celosvětové výroby hraček a dvacet procent oděvů pro Evropu. Vývoz textilu z Číny do Evropy se rychle zvyšuje. Čínské hospodářství roste rychlostí 9 procent ročně.

Proměna Číny ze zemědělské ekonomiky v průmyslový zázrak přilákala do měst 100 milionů venkovanů - bylo to největší stěhování lidí v historii. Většina těchto venkovanů pracuje v továrnách v zóně volného obchodu v říční deltě Perlové řeky. O pracovních podmínkách v těchto továrnách nejsou informace, protože tyto továrny v provincii Guangdong jsou soukromé, vzdáleny od zahraničních novinářů v Pekingu 2400 km.

Čínské úřady přiznaly, že 80 procent soukromých firem "často porušuje" zaměstnanecká práva. V Číně v poslední době dochází k dělnickým bouřím, stávkám a dokonce k únosům ředitelů podniků. "Lidé takové věci nedělají, pokud k nim opravdu nejsou nuceni," konstatoval Mick Duncan, generální tajemník britské organizace No Sweat, která bojuje proti otrocké robotě v třetím světě.

FOTA:
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1010/novodobi-otroci-a-cinsky-boom
__________________________________________________

Znáte Amiše? Jestli chcete vidět naprostý kontrast čínské (ale někdy i naší) otročině, otevřete si ZDE:

http://atanova-zasuvka.blog.cz/1010/amisove-penize-od-statu-dekuji-nechci

Upřímně řečeno, já tentokrát volím zlatý střed... bez elektřiny bych asi nepřežil. :-)
Autor Aťan, 12.10.2010
Přečteno 430x
Tipy 9
Poslední tipující: 6thSun, Iv, umělec2
ikonkaKomentáře (14)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Sio - alternativa tady je: oni nebudou válcovat nás, my nebudeme válcovat je. Tohle je jediná správná alternativa. Až na to lidstvo přijde, uleví se mu. (Ale to my dva už tady nebudeme :-)

18.10.2010 21:15:00 | Aťan

Aťane-ty indiány jsem dala vyloženě jako extrém.Přesně jako oni bych žít nechtěla,vím,že to není jednoduché,jen mi připadá,že nejsou tak často vynervovaní a umějí si to i užít.
Samozřejmě ne všichni.Jela bych mezi ně tak maximálně na dovolenou.
Ale jinak třeba takové farmaření by se mi líbilo i když to není sranda.No jenže jak u nás doma nikdo nedokáže nic zabít,asi bychom byli farmáři vegetariáni :-)
Ti amiši vypadají zajímavě,ale já chci k tomu elektriku !
Ačkoliv-kašlu na pračku,televizi a ostatní.Ale internet ?
Nemůžu bez něj žít ! Mám ráda informace,spoustu informací.
Tak dobře,můžu si vyrábět tu trošku elektřiny tím,že budu u pc šlapat na kole.Aspoň zhunu.2 mouchy jednou ranou.

14.10.2010 18:27:00 | Iv

Danieli, už jsem si takový životní styl vytvořil, něco mezi, jak píšeš. Ale nikomu to neříkej, znáš lidi... :-)

13.10.2010 14:29:00 | Aťan

Aťane, děkuji, že ve svých úvahách nejsem sám. Ano, toto je ta konkurence, ke které jsme tlačeni. A o Amishech něco vím a líbí se mi jejich pohled na život. Ale sám bych taky raději měl trochu elektřiny.

Nicméně věřím, že je možné mít život, který je blíž těmto amishům a nemuset se vzdát všech vymožeností světa. Ale také není třeba mu podléhat.

13.10.2010 11:36:00 | Daniel S.

6thSun, nic si z toho nedělej, mám 5 let lacinou čínskou motorovou pilu a jsem s ní spokojenej, značková pila mně odešla dřív, chjo...

13.10.2010 09:53:00 | Aťan

Obrovská možnost vyjádřit svůj nesouhlas byla při Olympiádě, sportovci-celebrity mohli odmítnout reprezentovat, ale kdo to udělal? Jen hrstka odvážných, o kterých dnes už stejně nikdo neví. A já sem taky pěknej pokrytec páč jsem na ty sportovní přenosy čuměl každej den, maje přitom na sobě tepláky z Číny :-(

13.10.2010 09:36:00 | 6thSun

...ještě k indiánům. V úvaze se zmiňuju o amiších, sice nejsou indiáni, ale vím, že hodně mých známých o něčem podobném uvažuje, např. moje manželka. :-) Pár alternativních dobrodruhů přírodním způsobem žije dlouhá léta i v ČR. Kdybych se přestal na Literu ozývat, tak mě manželka odtáhla někam na farmu, dojím kozy a jsem bez elektřiny... :( áááúúúúbůůů

13.10.2010 09:15:00 | Aťan

Iv - kauza indiáni. Někdy ale máme tendenci si jejich život idealizovat. To samé platí i o jiných kulturách, kde se tzv. "nehoněj". Cestovatelé, kteří tam s nimi delší dobu žijí, vědí, že i oni mají své starosti, které bychom my "civilizovaní" neradi řešili. Mně by vyhovoval rozumný střed.

13.10.2010 07:52:00 | Aťan

Termín "čínský šunt", je trochu zavádějící, protože některé výrobky se už dotahují na západní kvalitu. To samozřejmě otrokáře vůbec neomlouvá. Západ chvilku žil s pocitem, že vyhrál studenou válku, a teď si Amerika půjčuje prachy v Číně.

13.10.2010 07:40:00 | Aťan

Mě přijde nelogické kupovat čínské výrobky,je to příšerný šunt.
Pokud najdu kvalitní značku a ta kupodivu není až tak drahá jako ty vyhlášené,vydrží mi triko a džíny i boty několit let a nakonec to vyjde levněji,než každou chvíli nový čínský výrobek.Samozřejmně nemám značkových věcí narvanou skříň,jen co unosím a jelikož mě co je zrovna in nezajímá,nepotřebuji každý půlrok novou kolekci.Horší je to s dětmi,ty rostou jako z vody a potřebují často nové věci.Tam to spousta lidí jinak řešit nemůže.Myslím,že takovýto rozvoj Číně spíš škodí a to zemědělství by bylo lepší.
Vždyť by si mohli vzít špatný příklad z Evropy a Ameriky.
Máme spoustu věcí,které ani nepotřebujem,proti nim se máme matariálně skvěle a čím dál víc lidí se cpe antidepresivy.
Já bych ten všeobecnej rozvoj trochu přibrzdila.
Dám extrém jo? Už jste někdy viděli indiána,který ještě žije na svém území,říct,že má depku? Stačí mu k životu jen prales.A je šťastný,vděčný svému bohu a směje se.Od srdce.

13.10.2010 00:19:00 | Iv

A pro tohle přesně kritizuji i kapitalismus,jelikož je potažmo využíváme i my.Jde mi jen teď o obyčejnou morálku,která není momentálně v módě a neslučuje se s - urvi co můžeš.

12.10.2010 23:52:00 | Iv

Tohle už se mi dlouho nelíbí,ale nemyslím,že to dělá jen ČÍNA,přece firmy ADDIDAS a NIKE a spousta dalších si u nich zadávají levnou výrobu a tím jim také tlačí mzdy dolů.
Ale tohle je i v Africe.Abychom měli na trhu čerstvé květiny,lidé tam makají ve skleníku,kde stříkají pesticidy a kam se potom nesmí nejméně hodinu vstoupit ani s rouškou.Ale oni je tam naženou už za 10 minut a ti lidé umírají po několika letech.Oni vědí,že onemocní a brzy zemřou,ale mají hlad !

12.10.2010 23:47:00 | Iv

jo, to je klidně možný...

12.10.2010 19:14:00 | Aťan

Z toho mi vyplývá, že jejich komunismus je podobný našemu kapitalismu jen v horší podobě. A všichni od nich berou a na jejich život s... Však je pokrok do výšin vynese a pak my jim budem dělat číňany.

12.10.2010 18:54:00 | umělec2

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí