Vzpomínka na slušného člověka

Vzpomínka na slušného člověka

Anotace: V pondělí jsem na TV1 viděl německý oscarový film „Životy těch druhých“. Děj se odehrával v 80. letech v NDR a mapoval praktiky východoněmecké tajné policie. I mezi nimi se našel slušný člověk. ...mám vzpomínku na slušného komunistického ředitele.

.

Pracoval jsem v tiskárně na výrobě okresních a krajských novin, mj. deníku Pochodeň. Tenkrát to byly všechno komunistické noviny, to dá rozum. Asi půl roku před listopadem 89 si mě k sobě do kanceláře zavolal ředitel. Seděl tam mladý StBák ...a ředitel bílý jako stěna. Nevěděl, že má v komunistické tiskárně signatáře Charty 77. Ale co bylo pro soudruha ředitele vůbec nejhorší - kamarádil s mým otcem.

Nacpali mě do koženého křesla a StBák začal s poučováním, že si samozřejmě nepřítele nemůžou nechat v tiskárně, nebudou rizkovat moji případnou sabotáž, zničení rotačky atd. atd. Ředitel nemluvil, asi přemýšlel jak mému tátovi nadá do volů, že mu do podniku nasadil škodnou. StBák pokračoval v monologu, a já od něj slyšel ty samé věty jako dřív od jeho kolegů, asi byl na stejném školení. Když nabíral dech, poprosil jsem ho, jestli bych si nemohl dojít do tašky pro nějaké papíry. Šel se mnou, asi měl strach, že zdrhnu na Západ. :-)

V tašce jsem sebou nosil helsinský Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě z r. 1975. Mělo to svůj prozaický důvod – v naší hospůdce se do nás občas navezl zapálený komunista. Většinou jsem si s ním sedl k opuštěnému stolu, vyndal z tašky helsinské papíry a probírali jsme spolu bod po bodu. Tušíte správně – v ředitelně jsem se choval stejně jako v hospodě, probírali jsme bod po bodu Závěrečný akt KBSE, který svým podpisem v roce 1975 stvrdili naši komunističtí představitelé a zavázali se tento akt DODRŽOVAT!!! Akt je trochu obšírný, ale uvedu jen zásadní body:

1. svrchovaná rovnost, respektování práv vyplývajících ze svrchovanosti
2. zdržení se hrozby silou nebo použití síly
3. neporušitelnost hranic
4. územní celistvost států
5. pokojné urovnávání sporů
6. nevměšování do vnitřních záležitostí
7. respektování lidských práv a základních svobod včetně, svobody smýšlení, svědomí, náboženství nebo přesvědčení
8. rovná práva a sebeurčení národů
9. spolupráce mezi státy
10. poctivé plnění závazků mezinárodního práva
(pozn.: myšleno dodržování Všeobecné deklarace lidských práv, kterou jsme v OSN podepsali už v r. 1948)

Vysvětloval jsem jim, že tenhle dokument měl ukončit studenou válku mezi Západem a Východem, jenže komunisté to ignorují, opozice se netrpí. Rusové podpisem získali uznání NDR, upevnění hranic na Odře a Nise, udrželi Litvu – ale lidská práva nedodržují stejně jako u nás. Za odlišný politický názor se zavírá vesele dál (někteří disidenti v tu dobu byli ve vazbě), kvůli politice se vyhazuje ze zaměstnání...

„A ještě si k tomu přičtěte váš dnešní padák ze zaměstnání,“ ušklíbnul se mladej StBák. A potom ředitel řekl větu, na kterou nikdy nezapomenu: „Ale když mu dám výpověď, celá tiskárna půjde do stávky, to mám bohužel zjištěný. Celý kraj se bude ptát, proč v trafice nemají noviny.“

(Blufoval, můj milý soudruh ředitel, nic takového nehrozilo, žádná stávka nebyla domluvená. V Praze to sice vřelo, na Václaváku a Staroměstském náměstí se lidi ozývali, ale u nás v HK to rozjeté nebylo. Stávka v tiskárně by téměř jistě nebyla.)

StBák zasyčel, že se na takovou práci může vysrat. Ředitel mě má sledovat a dávat mu hlášení, kdyby se něco kolem mě dělo. Myslím si, že mladej StBák byl lajdák, stačilo trochu iniciativy a letěli bychom s ředitelem oba dva. Asi už na to taky kašlali, listopad se blížil.

Táta (člen Klubu angažovaných nestraníků KAN) svého kamaráda (komunistického soudruha ředitele) ještě ten den pozval na pivo...

Takže, PANE Vrána a táto, mějte se tam nahoře fajn.

_____________________
P.S. Narazil jsem na čerstvý článek, kde se tvrdí, že naši komunističtí pohlaváři chtěli použít v listopadu 89 hrubou sílu, ale Michail Gorbačov jim to z Moskvy zakázal. V tomto případě se Závěrečný akt KBSE porušil hned v několika bodech: Moskva nám do toho neměla co mluvit a čs. komunisté neměli násilím potlačovat opozici. Ještěže alespoň "Míša Gorbi" měl rozum. Tady je ten článek:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/217336-behem-listopadu-1989-moskva-zakazala-praze-i-ruskym-jednotkam-pouziti-sily.html
Autor Aťan, 20.11.2010
Přečteno 430x
Tipy 8
Poslední tipující: Iv, Yendas, Špáďa, ewon
ikonkaKomentáře (4)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Teda sice mi přišlo divný,jak ta revoluce hladce proběhla,ale že se na nás chystali až tak ? Se stíhačkama? To jsem netušila.
Ale stejně -DÍKY- Gorbačovovi!
Ti naši šmejdi,by akt KBSE nikdy nedodrželi.
Stejně jako před tím.

23.11.2010 12:16:00 | Iv

Tak ST panu Vránovi !

23.11.2010 12:04:00 | Iv

Škoda, že takové lidi nebyli tehdy v převaze, a že se toho všeho ujali po r.1948 lidi, kteří snad ani nejsou-nebyli lidmi. Věřím tomu, že kdyby tady byli ve většině "Vránovi", tak by ani žádný listopad 89 nebyl a žili bychom nyní ve fungující sociálně spravedlivé společnosti.

22.11.2010 09:24:00 | Yendas

I mezi hitlerovskými fašisty se našly bílé vrány, tací, co časem pochopili, čemu hrůznému propadli či se upasali, jen nenašli tu odvahu říci to nahlas, a tak aspoň škodili protistraně, co nejméně to šlo...

21.11.2010 20:13:00 | Špáďa

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí