Justiční mafie v ČR

Justiční mafie v ČR

Anotace: Netřeba tipovat, je to kradené z LN, ale zajímal by mě váš názor, protože je to docela slušná třaskavina.

.

Doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., působí jako vedoucí katedry politologie FSS MU a jako výkonný ředitel Centra pro studium demokracie a kultury. Zde jsem ukradl část jeho článku z Lidových novin:

Především soudci nesou zodpovědnost za to, zda je většinově rozšířen princip a pocit spravedlnosti či nespravedlnosti. Jistě, soudí podle zákonů přijatých parlamentem, nicméně z řady současných a minulých kauz vysvítá liknavá a nedostatečná práce soudců. Mnohdy vůbec nejde o nalézání spravedlnosti, ale o schování se za formalistickými výmluvami. Nic přitom nepodkope společnost spolehlivěji, než když se všeobecně rozšíří pocit nespravedlnosti.

Téma členství v KSČ po dvaceti letech je smutné, ale současně i přirozené, že víc než dvě dekády po pádu reálněsocialistického režimu řešíme členství v KSČ. Plyne to z toho, že naše společnost neměla odvahu a sílu udělat po listopadu 1989 radikální personální řez - alespoň v nejdůležitějších profesích. Soudnictví je bezesporu tou nejdůležitější, kde se tak nestalo.

Soudci by měli být první z těch, kteří cítí, že není v pořádku, když spory spojené s nedemokratickým čtyřicetiletím naší země soudí člověk, který jej skrze členství v KSČ pomáhal budovat a udržovat. Pokud takovou základní věc necítí - a řada kauz uplynulých let ukázala, že řada soudců tuto rozlišovací schopnost nemá - je na místě se ptát, zda umí nalézat spravedlnost i v jiných oblastech a zda mají být soudci.

Celý článek:
http://www.lidovky.cz/proc-rozlisovat-dobre-a-zle-dfw-/ln_noviny.asp?c=A110105_000051_ln_noviny_sko&klic=240652&mes=110105_0

.
Autor Aťan, 22.01.2011
Přečteno 435x
Tipy 5
Poslední tipující: umělec2, Daniel S., Špáďa
ikonkaKomentáře (21)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

...ještě jeden podobný:

http://ekonomika.ihned.cz/cesko/c1-49589670-nepruhledna-spravedlnost-jen-tri-procenta-nakupu-sla-pres-vyberova-rizeni

26.01.2011 17:14:00 | Aťan

Zatím ano, ale tamtamy mně vzkazují, že Lessy má velkou chuť se do toho zakousnout, tak jsem zvědav.

Ale dnešní další dobrá zpráva - konečně se pochlapila naše mládež, na kterou já spoléhám úplně nejvíc, protože my (rodiče) jim fakt po těch hubených letech musíme být k smíchu. Viz článek:

http://denikreferendum.cz/clanek/8643-protikorupcnim-programem-studentu-uk-by-neprosel-ani-urad

26.01.2011 17:02:00 | Aťan

Už aby to bylo... nic bych si nepřál víc, než aby na sebe vykydali všechnu tu špínu, které se zúčastnli. A pokud se budou po česku obviňovat navzájem, udávat, práskat se, tak to bude nejkrásnější hudba mým uším. Leč zatím si pravice-levice spíš pomáhá navzájem, aby to najevo nevyšlo.

26.01.2011 12:01:00 | Daniel S.

V tuhle chvíli se láme chleba a obyvatelstvu to moc nedochází, jak je dnešní politický stav vyostřený, kolik žalob visí ve vzduch, v tajných spisech je materiálu habaděj, protože těma lejstrama jeden druhého drží v šachu. Proto je taková řežba o policii a soudy, oranžoví ani modří kmotři o problémy nestojí. Až konečně zavřou velkou rybu a on si to nenechá líbit, napráská ostatní - dominový efekt, na který už moc let čekám. ...Ivan Langer bohudík ztrácí body.

26.01.2011 10:28:00 | Aťan

A já s tím souhlasím Aťane. Byl bych moc rád, kdyby se u nás dost politiků i jiných představitelů chytilo za nos a uvědomili si, co může hrozit, pokud se situace bude dále (a ještě dlouho) vyhrocovat. Pokroku může být dosaženo nejen krvavou revolucí, ale i bez ní. I na to jsou v dějinách příklady.
Bohužel začínám být skeptikem ohledně možnosti nekrvavé změny. Ne že bych sám chtěl nějakou krvavou prosazovat, chraň Bůh, ale opravdu vážně se jí obávám. Nechci se přidávat k revoluci a ke střílení do politiků a odpůrců. Chci před tím utíkat. Klidně na druhý konec světa.
A musím dodat i druhou stranu mince - každá trevoluce jednou skončí a většinou přinese nějaká pozitiva. A rozhodně přináší zjistění pro všechny, že nejsou beztrestní, že nejsou nedoktnutelní.
A toto zjištění u nás chybí. Slouží našemu národu ke cti, že nerad střílí. Ostatně jsem na toto téma psal i několik úvah. Slouží nám ke cti, že nemáme rádi jakékoliv násilí. Jsme sice kverulantská banda, ale prostě nebijeme a nestřílíme.
Bohužel za tento pacifiasmus platíme povýšeností našich elit, kteří si myslí, že nad ně není a že mohou krást, podvádět, tunelovat, dělat mafiány a nic se jim nemůže stát, protože češi snesou všechno. Zatím to snesou a ještě nějakou dobu to tak bude. Ale jednou to může přetéct. A co přijde pak bude ta revoluce. Se vší krví, popravami nevinných, hnusárničkami, udavačstvím, kádrovými profily a dalšími projevy nesnášenlivosti. a na jejím konci bude možná pár pozitiv vykoupených spoustou krve. Pak to chvíli zase půjde, než lidi zapomenou, jak moc je to stálo. V v té chvíli chci být už pár let někde na atolu v Polynésii.
A teď bych rád udělal cokoliv, aby k tomu nemuselo dojít. A aby k tomu nedošlo, musí naše elity získat pocit, že nejsou nedoktnutelní. Včetně našeho ředitele zeměkoule na hradě, včetně celé pravice, levice, středu, soudců, úředníků, policejních prezidentů, policajtů, práskačů i mafiánů. Pokud máš recept, jak jim ukázat, že nejsou nedoknutelní, sem s ním. Rád se připojím.

26.01.2011 09:12:00 | Daniel S.

za 3. Danieli, nevyjádřil jsem se k revoluci vedoucí k pokroku.

Tohle je u mých známých a kamarádů dost časté téma, ale intelektuálně se bavit v teplíčku hospůdky či kavárničky o revoluci, kde s největší jistotou poteče krev... navíc s nejistým výsledkem kdo to povede po revoluci, ...fakt jsem proti a zdaleka nejsem sám. Dnes není v ČR diktatura, proto není důvod střílet ani popravovat, za tím si opravdu stojím.

25.01.2011 18:50:00 | Aťan

Danieli, dodatek...

Malý příklad zákonem ustanovené nesetřelitelnosti, a stejně to bylo sestřeleno:

Policejní prezident Oldřich Martinů, který větší kauzy úspěšně zametl pod koberec, byl v zásadě neodvolatelný. Zákon o služebním poměru totiž podle úřadu neumožňuje, aby ministr vnitra odvolal šéfa policie "jednostranným rozhodnutím". Norma zároveň jeho mandát časově nijak neomezovala. Podle dřívější úpravy přitom policejního prezidenta jmenoval nebo odvolával ministr vnitra se souhlasem vlády. Změna ale přišla začátkem roku 2007 za někdejšího ministra vnitra IVANA LANGRA, tedy krátce předtím, než se stal Martinů policejním prezidentem.

Určitě si vzpomínáš, jakej byl kolem toho humbuk, málem padla celá vláda - kvůli jednomu nesestřelitelnému člověku. Nakonec ho vykopli - samozřejmě výš a s vyznamenáním od Vašíka Klausů (ten mně taky pije krev :)

25.01.2011 18:34:00 | Aťan

Danieli, dá se říct, že s tebou vlastně souhlasím. O tzv. "doživotnosti" soudců vím, ale přeci jen to není tak žhavé, krkolomně odvolatelní jsou. V čele Soudcovské unie stojí prezident JUDr. Tomáš Lichovník, dva viceprezidenti a Republiková soudcovská rada. K dalším orgánům patří kontrolní komise a soud Unie. Celé to zastřešuje Nejvyšší státní zástupitelství, jak víš šéfovala Vesecká, teď Zeman.

Souhlasím s rozdělením moci výkonné, zákonodárné a soudní, ...a je to tak dobře, že to je oddělené. Ale stejně jako na poslance, tak i na soudce je zákonný a legislativně čistý bič - jenom se hold skoro nevyužívá, protože se tam nahoře bojí jeden druhého.

25.01.2011 18:27:00 | Aťan

Víš Aťane, nevím, jestli to víš, ale soudci jsou vesměs jmenováni doživotně... Složí zkoušky, složí předepsanou praxi, zařadí se jako čekatelé a čekají, až se uprázdní místo většinou odchodem na penzi jiného starého soudce. Ale soudce odstupuje sám, nikdo ho nemůže odvolat. A kárná řízení u nás nefungují už vůbec...

A v cizině je to stejné... zjistilo se už za starého Říma, že je lepší, aby soudce zůstal v úřadu doživotně, než aby začal myslet na to, že už znova soudce být nemusí a začne se zajišťovat úplatky.
To nemá co dělat ani s Pospíšilem ani Veseckou, to je prostě ústava. A nikde na světě to nevymysleli líp. Akorát v Evropě je u nás zdá se nejvíc bezcharakterních hajzlů, kterým neříká nic ani lidskost, ani humanita, ani čest, ani vlast. Jen prachy.

Já si uvědomuji dosah svých slov. Uvědomuji si, že revoluce je vždycky především střílení do nevinných, líheň autoritativních vládců a diktátorů, ale ne vždy. A navíc... revoluce, to je i ten Napoleon vlastně i ten Hitler. Tak nějak k revoluci patří. Ale to co přijde po nich, to je většinou pokrok. Ostatně u Lipan husitské požadavky neskončily... nebylo jim sice povoleno všechno, ale něco přeci. Pádem Napoleona také neskončila rovnost, svoboda a bratrství, naopak až po něm našlo toto heslo teprve nějakouo konkrétní podobu srozumitelnou všem.
A bez Bostonského pití čaje a následné války by nebyla ústava USA. A bez občanské války by nebylo osvobození otroků, byť původně o to vůbec nešlo...
Chjci tím říct, že jsme možná na sametu měli být tvrdší. Možná mělo dojít na pár poprav, možná jsme měli lépe koncipovat ústavu. Možná se lidé měli víc bát, aby si nemysleli, že nad ně není. Možná hlavně soudci, funkcionáři a jiní měli jít do vězení a pak na smetiště dějin a ne dožívat v pěkných vilách a se státní penzí.
Já osobně jsem pacifista a ošklivím si násilí. Ale prostě naše revoluce a demokracie se (narozdíl od první republiky a narozdíl od všech ostatních demokracií) nenarodila na krvi mučedníků a obětí revoluce, vojáků a idealistů. Proto také nemá razanci a proto se z ní narodila ne demokracie, ale tenhle pseudostát.
Možná to chce jen čas, klid a počkat až komunistické generace a ta první porevoluční opustí dějiny... Přál bych si to. Ale obávám se, že nám to nebude dopřáno.

25.01.2011 17:57:00 | Daniel S.

...Dane, ještě dodatek ke tvé "revoluci jako stepní požár". Tak to já jsem silně proti, páč z historie se až s nudnou pravidelností dovídáme, jaké agresivní hajzly každá násilná revoluce vynese do diktátorských výšin. Toho bych se opravdu dožít nechtěl.

24.01.2011 20:31:00 | Aťan

Danieli, tohle se mi od tebe těžko čte, viz:

"Jen mám problém s tím, že není kým je nahradit. Nahradíme bezcharakterní bývalé komunisty v talárech jinými stejně bezcharakterními soudci dneška? Bude to vůbec nějaká výhra?"

Bezcharakterní soudci (rudí i nerudí) se MUSÍ v každém případě vyměňovat tak dlouho, dokud tam nezůstane alespoň nadprůměr, už z principu a pro výstrahu potencionálním hajzlíkům. To co ty říkáš, to bych se mohl jít rovnou s celou rodinou utopit, anebo alespoň emigrovat. Prostě nevěřím, že všichni staří nebo nastupující soudci jsou totálně bezcharakterní, ale stále stejní hajzlíci jim kazí reputaci. Kdopak to nad nimi asi držel ruku? ...Vesecká & spol. (odpovím si sám). Proto jsem tak zvědavý na Pavla Zemana, jestli má sílu s tím molochem pohnout.

24.01.2011 20:24:00 | Aťan

Člověk by měl hledět aby dělal co má a to samé předpokládal u druhých. Je problém, že zde máme policejní stát, jenž je rád, že je co trestat. Příklady táhnou a to tam i tam. Nasranost lidí je veliká, zloba též a diskuse na internetu jsou brutálně neuvěřitelné. Hloupých lidí je neskutečné množství. Vadí mi lži o elektrárnách, prodeji dolů, eko zakázky a likvidace jejich škod. Vadí mi, že když jdu na schůzi tak tam lidi v zájmu zvolení evidentně lžou. A co s tím dělám? Po pravdě jenom dělám a co se mi líbí pochválím. Občas poděkuji a policii nesnáším.Proč? Bez nich by nebyla legalizace ukradených vozidel, drog, korupce zlodějina nenávist. V Rakousku, Švýcarsku i Itálii mi vždy pomohli u nás jen od peněz. Soudci jim vždy dají za pravdu. Omilostní vraha jenž vzápětí opětovně znásilní a zavraždí. Pustí Pitra, Polednovou, a jiné. Bez nich to prý nejde?! Pochybuji. Byla dřív městská policie? A bál jsem se snad víc? Kde vznikla ta jejich potřeba? Je to jako u vojáků stejné. Jezdí po misích a snad dělají nám čest i když jsou to de facto žoldáci, kupují vybavení za neuvěřitelné peníze a nikomu se nemusí zodpovídat. Bylo je a bude. Co je vlastně můj ideál? Talár

24.01.2011 14:16:00 | umělec2

No Aťane, takhle bych to viděl taky... Jen mám problém s tím, že není kým je nahradit. Nahradíme jedy bezcharakterní byvalé komunisty v talárech jinými stejně bezcharakterními soudci dneška? Bude to vůbec nějaká výhra? Jakýsi americký novinář definoval tzv. Non prezident princip, který říká, že úspěšný kandidát na prezidenta může dosáhnout zvolení pouze při takových charakterových vlastnostech, které by ho měly automaticky z prezidentského úřadu diskvalifikovat.
Totéž mohu s klidným svědomím říct o většině našich politiků, státní správy i o soudcích.
Jo, příští revoluce bude muset hořet jak stepní požár a začíst stavět stát prakticky na zelené louce. Jinak se nic nezmění. Komunisti si vychovali vynikající nástupce. Možná už nežerou marxismus, ale hajzlíci jsou to ještě větší.

24.01.2011 13:43:00 | Daniel S.

U2 - ...by mě zajímalo, jak moc se minulá mafie prolnula s tou dnešní. Kdypak se to oficiálně dozvíme? Neoficiálně toho je po internetu a facebooku habaděj...

24.01.2011 13:09:00 | Aťan

Soudcem činů má být svědomí. Když ono selže tak spravedlnost nelže mělo by být. Jenže není. Myslím, že role členství kdekoliv a kdykoliv de facto nehraje roly. Soudci jsou odměňováni tak aby nebyli skorumpovatelní jenže opak je pravdou. Jsa lačni postavení, peněz a postiženi leností konají jen tak jak musí. Mám známé jenž vyšetřovaly neoprávněné udělování titulů za současného zřízení a výsledkem je hovnooooo. Vlastně není, komisaři mají za tento výsledek patřičné odměny a jejich zásluhy budou později výsluhy. Stát je v prdeli díky mafii současné a bohužel né té minulé. I když ta zase může za jistou degeneraci. Nevím nevím.

24.01.2011 12:26:00 | umělec2

Dodatek: nový státní zástupce Pavel Zeman byl včera na ČT24 u V. Moravce ve 14.15, přál bych jemu i nám, aby mu to mladé nadšení vydrželo... sem zvědav :)

24.01.2011 12:08:00 | Aťan

Danieli, s tím co říkáš já souhlasím. Ale přeci jen u komunistických soudců mi to i po 20 letech ukazuje na to, že už v minulosti někteří z nich prokázali jistou bezcharakternost při potírání opozice. Ani dnes nemají problém sloužit totalitní moci peněz. Bezcharakterní soudci by tam neměli být, rudí i nerudí, dám jeden nedávný příklad za všechny:

Bývalý starosta Chomutova a senátor za ODS Alexandr Novák přijal 40ti miliónový úplatek. Za to dostal od soudce (vlastně ani nevím jestli komunistického, a je mně to srdečně jedno) ...za to dostal 5 let podmínky a 5 miliónů pokuty. Přeloženo do češtiny: když ho příště nikdo nenachytá, beztrestně si užije "svých" zbylých 35 miliónů.

Jednou se zhrozíme z čísel, kolik kauz se takto zametlo pod koberec a kým, a kolik kauz se vůbec k soudu nedostalo. Toho se nejvíc bojí oranžoví i modré straky - strany, které měly největší vliv a nejvíc kmotrů. Proto vidíme nechutné Nečasovy tahanice o instalování nového státního zástupce a nového policejního prezidenta. Když to půjde dobře, bude se zavírat ...a když ne, tak se taky bude zavírat :-)) ale zavření budou ti, kteří na korupci budou poukazovat. :) Z dob totáče si ale pamatuju, že moc lidí vystrkovat hlavu nebude, nemáme to "tak nějak" v povaze.

24.01.2011 11:59:00 | Aťan

Nejsem si jist Aťane, že je problém v tom, že soudci byli v KSČ. Jejich odstranění mi přijde jako příliš snadný recept na spravedlnost. Krom toho bych řekl, že kdyby se nám to tu zvrhlo zase v nějakou totalitu, většina těch mladších nekomunistických soudců by se s radostí přidala, jen aby si udrželi flek.
Problém naší země není ani tak v tom, kde kdo byl, ale v tom, že většina by tam zase vlezla, jen aby z toho měli prachy. Podívej se na politiky. Když je vidím v televizi, tak se děsím s jakou radostí by byli zase diktátory, jen mít příležitost. Demokracie u nás není rostlá, je prozatím (bohužel) pouze importovaná stejnou vlnou jakou sem přivezli nacismus, komunismus i sovětské tanky.
Chybí nám státní patriotismus, lokální patriotismus, chybí nám jakýkoliv morální kompas. A to nejen v politice. Půlka tohoto národa udá za prachy vlastní babičku a z té druhé půlky o tom bude hodně lidí vážně uvažovat. KSČ je jen lokální epizoda dějin, jedna z mnoha, která ukazuje, že u nás vyhrál filozoficky Nietsche - pravdu má moc, pravdu mají peníze, žijeme právem silnějšího a dražšího.

24.01.2011 06:52:00 | Daniel S.

Zleva zprava,
podle sebe,
ne dle práva,
soudím Tebe.

Tak to chodí v justici.

23.01.2011 12:53:00 | bameka

:-)) ...než jsem to dopsal, reagoval gabkin, ...ale myslím že odpověď je stejná jako Radkovi.

23.01.2011 10:59:00 | Aťan

Sio, před chvilkou jsem na Primě sledoval dokument o Hitlerově justici. Po válce se těch největších vrahounů soudců zbavili, ale stejně 30 procent starorežimních soudců muselo sloužit dál. Jednak nebyli lidi, a za druhé neměli tolik krvavé ruce, jako jejich kolegové.

Tady po "sametovce" už se o krvavé ruce jak víš tolik nejednalo, jen o potlačení demokratické opozice, gilotina a provaz naštěstí nebyly ve hře. 20 let na zlepšení justice měli kluci čas (hlavně oranžoví a modré straky), ale nějak se to nepovedlo, ...netuším, jak velkou roli hraje v soudnictví rudá knížka, fakt je ten, že někdo vytrvale kreje grázly zleva i zprava. Pospíšil s Pavlem Zemanem jsou tam teď od toho, aby se soudy něco udělali. Dnes je Zeman v poledne v TV u Vaška Moravce.

23.01.2011 10:57:00 | Aťan

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí