Listopad 89 jako fake

Listopad 89 jako fake

Anotace: aneb komunismus jako nedílná součást nás samotných

Na rozdíl od Slováků a třeba také na rozdíl od Rusů jsme si komunismus zvolili sami v roce 1946, a to ve volbách, v nichž přitom bylo možné zcela legálně a bez postihů volit i jiné politické strany.

Komunisté v roce 1946 vyhráli výrazněji než se čekalo. Protože „oni neměli špatnej program“. Ten program tehdy sliboval všechno všem. A především sliboval, že odstraní politikaření a korupci, sliboval, že až od teď se začne se skutečným budováním státu.

Proč komunistická strana v roce 1946 volby vyhrála, resp. jak je možné, že se její režim u nás tak snadno uchytil? Jak je možné, že právě vláda komunistické strany představuje politické uspořádání, které se v české novodobé historii udrželo ze všech nejdéle? Jak je možné, že už v roce 1925, kdy se KSČ vůbec poprvé účastnila voleb, dané volby v Čechách a na Moravě vyhrála? A nakonec jak je možné, že komunisté jsou od roku 1990 až dodnes jedinou českou politickou stranou, která má nepřetržité poslanecké zastoupení v parlamentu?

Ve většině jsme národ proticírkevní, zejména v důsledku odporu proti katolickým Rakušákům. K postoji naladěnému proti církvi přispívá také husitská tradice.

Od první půlky 19. století máme rozvinutý průmysl a tím i dlouhodobě početnou dělnickou vrstvu.

Na jakékoliv elity, ať již je to cizí i česká šlechta, armádní velení, disidenti nebo dnes úředníci v Bruselu, máme tendenci dívat se skrz prsty nebo je zesměšňovat a obviňovat z lenosti. Raději mluvíme o národním obrození jako údajně širokém hnutí pilného českého lidu. „No, konečně se zapojil…“ byl výmluvný komentář jednoho z místních, když v karlínském divadle dělal kulisáka člen českého šlechtického rodu Zdeněk Sternberg.

Početným průmyslovým dělnictvem a zároveň přezíravostí vůči autoritám, které jsme vždy považovaly za národu nepřátelské, se lišíme od zbytku střední a východní Evropy, kde dříve komunistické režimy panovaly.

Komunismus je nám proto velmi blízký. Je nejen ateistický, ale je pro něj typický odpor k vrchnosti. Naopak prosazuje rovnostářství a hájení zájmů širokých mas pracujících. Z daného důvodu se komunismu v jeho počátcích málokde věřilo tolik jako u nás. Krutosti soudních procesů padesátých let byly smutným dokladem toho, jak silně se tehdy komunisté cítili pevní v kramflecích.

Ostatně Stalinův největší pomník na světě byl zbudován.... v centru Prahy.

Po celých čtyřicet let se proti režimu KSČ nezvedl žádný výraznější odpor. Protesty byly spíše výjimkami, byť v řadě případů tragickými a zasluhujícími úctu. Na rozdíl od odboje protihabsburského nebo protinacistického však opozice protikomunistická nebyla nijak organizována ani neměla žádné centrum.

Částečný reformní pohyb v roce 1968 nebyl iniciován obyvatelstvem, ale samotnou komunistickou stranou, navíc v něm nešlo o odstranění režimu, ale spíše jen o určité uvolnění v kulturní sféře. Naopak v roce 1960 jsme si jako úplně první zakotvili v ústavě klauzuli o vedoucí úloze komunistické strany ve společnosti. Ostatní socialistické země toto od nás už jen opisovaly.

Od půlky osmdesátých let komunisté začali hovořit o přestavbě, o tom, že je třeba dosavadní systém napravit, povolat nové kádry, začít pracovat s odborníky. Změnu měl tenkrát zařídit muž jménem Michail Gorbačov. Co si pod slovy „perestrojka“ a „glasnost“ vlastně představit ale ani sám Gorbačov nevěděl. „Je nejvyšší čas, aby vedoucí místa zaujali perspektivní odborníci nezatížení starými metodami s pružnou orientací a schopností optimálního rozhodování“ recituje vedoucí úředník socialistického podniku Milan Lasica naučené a tehdy prosazované poučky ve filmu „Vážení přátelé, ano“ natočeného v těsně předrevoluční době. Název tohoto snímku je s ohledem na pojmenování současného vládnoucího hnutí jakýmsi kouzlem nechtěného.

S odklízením komunismu jsme na konci 80. let začali až jako pátí v pořadí. Tedy dávno po Polácích, ale i po Maďarech a "východních" Němcích. Dokonce i v Sovětském svazu zahájili reformu komunistického režimu dříve než my.

Tolik tedy historie, byť ve zkratce, a proto trochu zjednodušeně.
A jak jsme na tom nyní, třicet let po události, která odstartovala pád komunistického režimu?

Máme vládnoucí politiky, kteří se stejně jako komunisté nehodlají přizpůsobovat platným pravidlům, ale chtějí, aby se pravidla přizpůsobila jim.

Máme premiéra, který prohlašuje, že jeho program je tu pro všechny. Že se tady až do jeho nástupu do politiky vlastně nic neudělalo. Jako Lenin tvrdí, že stát je velkou továrnou. Jako Gottwald říká, že se v parlamentu jen žvaní. Jako Gorbačov chce dosavadní politiku přestavět a povolat odborníky. Premiérův slovník je pouze o něco hovorovější, např. slovo „budovat“ je nahrazeno modernějším termínem „makat“. Je přece třeba přilákat i mladé, mezi nimi měla velké množství voličů také KSČ, když byla novou stranou. Proto premiérův pozdrav „čau, lidi".

Máme prezidenta, který své názorové odpůrce nálepkuje úplně stejným způsobem, který dříve používala komunistická moc. Soudruhové o svých oponentech mluvili jako o ztroskotancích a samozvancích. Občany protestující na náměstích dnes prezident označuje za „lidi, kteří nic nedokázali“ nebo o nich rovnou mluví jako o bláznech a hlupácích či dokonce deviantech.

Hlavně mít klid na práci, aby jej tito devianti a lidé zaplacení temnými západními silami nenarušovali, shodli by se současná politická elita a bývalí straničtí funkcionáři.

„Protestuje jenom Praha“ říkali letos v době červnových protivládních demonstrací obhájci Andreje Babiše.
„Nikde nic nebylo, jenom v Praze“ řekl nedávno pro slovenský pořad ExtraTéma bývalý generální tajemník komunistické strany Milouš Jakeš, když zpochybňoval legitimitu a masovost demonstrací v listopadu 1989.

„Lidé tam šli, aby nemuseli do školy“ komentoval Zdeněk Ondráček v roce 1989 pro listopadové číslo časopisu „Mladý svět“ důvody, proč se lidé účastnili protirežimní demonstrace na pražské Národní třídě. Tehdy byl Ondráček členem Pohotovostního oddílu Veřejné bezpečnosti, dnes je vlivným poslancem za KSČM.

„Je hezky, tak lidé chodí na koncerty“ dodal svůj komentář Andrej Babiš, když se zabýval motivací občanů demonstrujících proti jeho vládě.

Další metodou, jak se v minulém režimu vypořádat s jiným názorem, bylo označování opozičníků jako přisluhovačů buržoazie. Slyší-li dnes český premiér výtky na svoji adresu, rovněž reaguje obecným a zcela nesouvisejícím označením kritika jako podporovatele migrantů nebo jako zloděje. Premiérovi k ostouzení konkurenta vlastně stačí již pouhý fakt, že oponent má jiný názor.

V jednoduchých, ale o to přitažlivějších vulgaritkách si liboval i mladý nadějný člen KSČ Vitásek v seriálu Rodáci, když nekomunistické političce za srdečného smíchu svých soudruhů řekl „Paní poslankyně, máte sice krásné kozy, ale pravdu nemáte“. Všichni s chutí ocenili slovo „kozy“, v čem že to ona poslankyně pravdu neměla, však Vitásek už neřekl, ostatně to ani nikoho nezajímalo. Prioritu má totiž osobní útok, ten přece zaujme mnohem více než věcná debata. Proto prezident Zeman odbyl kauzu ruské skupiny Pussy Riot tím, že výraz „pussy“ přeložil do češtiny.

Pro KSČ byli nepřítelem západní „Hitlerovi dědicové“ nebo západní imperialismus. Stejně tak dnes je vykonstruovaným nepřítelem lidu Evropská unie, kterou se nerozpakujeme občas přirovnat k nacistické Třetí říši a jejím metodám. Dříve jsme s náležitou vášní bojovali proti imperialismu, dnes bojujeme proti multikulturalismu. Jako v únoru 1948 má být i dnes zárukou šťastného českého osudu spolupráce s mocnostmi východními, nikoliv s prohnaným a vetchým Západem údajně ohroženým tentokrát ne prohnilým kapitalismem, ale přílivem migrantů. Stejně jako dříve komunisté, tak i naši dnešní vůdcové nás zkrátka ochrání před nebezpečím. Tvrdě a nekompromisně. „Republiku si přece rozvracet nedáme“ znívalo obdobně od soudruhů…..

Chtěli jsme tehdy v listopadových dnech roku 1989 opravdu ideály, které byly vetknuty na tehdejších plakátech a transparentech? Nebo bylo vše jen povrchní, kdy stačilo stejného soudruha učitele přejmenovat na pana učitele? A stejný pan učitel naráz přestal v hodinách ruštiny plamenně lhát o velké říjnové revoluci, a namísto toho se začal šprtat nepravidelná slovesa, aby mohl učit jazyk anglický, ve kterém byl o dvě lekce před svými žáky....

Co když námi chtěných nebylo těch posledních třicet let, ale těch čtyřicet let předchozích? Co když Jakeš, Ondráček a Babiš nakonec mají ve svých výše citovaných výrocích pravdu?

„Mít ve vládě Komárka, koruna bude jak marka“. Možná toto byl nejupřímnější slogan listopadových dní, protože svoboda nám opravdu chutnala jen po Coca-Cole. Chtěli jsme sice kapitalisticky žít, ale nadále socialisticky pracovat. Chtěli jsme trabanty vyměnit za mercedesy.

Tehdy vzývaný „návrat do Evropy“ jsme tak prosazovali jen proto, abychom měli západní blahobyt. Když dnes zjišťujeme, že Evropa znamená i ctění určitých hodnot a povinností, je nám naráz ukradená. Chceme to Evropě zkrátka „osladit“, jak bylo prohlášeno v reklamním šotu, který propagoval naše předsednictví v Evropské unii.

S ohledem na projevy, které dnes slyšíme od námi zvolených politiků, je tedy sametová revoluce v českých dějinách nesrozumitelná a falešná, neboť jsme v roce 1989 zřejmě odstranili něco, co jsme podvědomě měli rádi.

Proto se teď k tomu (opět podvědomě) po malých krocích vracíme.

Proto byla revoluce v roce 1989 tak krátká.

Proto český prezident letos v září otevřeně prohlásil, že se žádné vzpomínkové akce na sametovou revoluci nezúčastní.

Proto už komunistům nepřipomínáme skutečné zločiny let padesátých, ale komunisté nám horlivě připomínají údajné zločiny let devadesátých.

Proto provozovatel taxi služby mohl do ulic pustit auta, jejichž design odkazuje na vozidla Veřejné bezpečnosti.

Minulý režim je zlehčován nejen barvami taxíků a řečmi politiků ale i jinak. V mnoha českých filmech a seriálech natočených po roce 1989 je komunismus líčen očima dětí nebo dospívajících. Jejich pohledem je však bývalý režim jenom karikaturou, neboť ve školním věku se člověk nesetkává s jeho skutečnými nástrahami. Dětství je bezstarostné, v něm za nic neodpovídáme.

Proto máme rádi, je-li minulý režim zobrazován jako jakási legrační doba, kdy si lidé nezištně pomáhali a drželi při sobě, vlastně si jen hráli jako děti.

To je však pohled velmi milosrdný, velmi zjednodušující a velmi alibistický. Pohodlně a bez práce jím řešíme nepřehlednou změť viníků a obětí minulosti tak, abychom my sami vyšli bez škraloupů.

Podobně usnadňující a limonádový výklad minulých i současných dnů, nad kterým se nemusí příliš přemýšlet, neboť takové myšlení je příliš namáhavé, nám dnes vypočítavě nabízejí náš premiér a prezident.

To byl mimo jiné důvod, proč jsme je zvolili. Stejně jako kdysi předáky KSČ.
Autor Racek, 29.10.2019
Přečteno 471x
Tipy 1
Poslední tipující: ewon
ikonkaKomentáře (18)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Celé Tvé shrnutí doby minulé i hledání paralely se současným stavem je jednostranný pohled a těžko se s tím mohu ztotožnit.Mluvit o komunistech jako o zločincích a přitom tupě zírat na genocidu Kurdů za mlčení EU?Vzpomenu na Jugoslávii,Kuvajt,dnes Sýrii,to nebyla práce komunistů,ale demokratických zemí,se souhlasem všech evropských států.I našich politických špiček.Takže...kdo je zločinec?Zfanatizovaný komunista,který,ve snaze zalíbit se svému guru,nechá popravit několik spoluobčanů,nebo demokrat,který schvaluje vyvražďování celých etnik,aby zapadl do kolektivu?Nevidím pražádný rozdíl.

05.11.2019 16:36:40 | Bakchus

Článek není o Jugoslávii, Kuvajtu, Sýrii, ale vztahu Čechů ke komunistické ideologii a hledání důvodů, proč byla a je pozice komunistů v naší zemi takto silná, a proč se režim držel tak dlouho. Ve svém komentáři jste si ani jednoho z těchto důvodů nevšiml.
Pokud bychom se měli vrátit k Vámi jmenovaným zemím, tak např. s bombardováním Jugoslávie v r. 1999 jsem nesouhlasil, byť Miloševičův režim nebyl demokratický. Nicméně místní vývoj v devadesátých letech byl dán dlouhodobým nepřátelstvím mezi Srby a Chorvaty a odlišnou kulturou obou národů (např. i náboženskou, jazykovou), odlišným historickým vývoje. Tento dlouhodobý konflikt byl Titovým režimem pouze uměle utlumen. Chyba západních zemí na jugoslávské válce byla případně v tom, že po rozpadu sovětského bloku z účelových důvodů ztratily na jednotné Jugoslávii politický zájem.
Krize v arabských zemích je dána pádem dlouholetých nedemokratických režimů a obtížných zaváděním demokratických procedur, se kterými tato část světa nemá
historickou zkušenost. Tzv. arabské jaro přitom nebylo způsobeno politicky, ale prostou skutečností - neúrodou, která zavinila, že obyvatelstvo začalo ekonomicky strádat a obrátilo zlobu proti dlouholetým autoritativním vůdcům v těchto zemích.
Jak však uvádím, nic z toho se netýká tématu v mém článku.

05.11.2019 19:40:18 | Racek

Jsem první generace po těch,kdož zvolili KSČ do čela státu.Nezažil jsem represálie v padesátých letech,leč,jak ukazuje historie,každý režim se zbavuje svých odpůrců.Ale,o tom řeč není.Komunisté jsou nahoře nikoli náhodou,ale z důvodu prostého...všiváci a hajzlové z jejich řad zakládali Občanská fóra a další politické subjekty,kdežto ti,co to mysleli vážně,v partaji zůstali.Proto na venkově neustále vyhrávali volby a nebylo reálné tuto stranu zakázat zákonem.Demokracie ve válkách v Evropě přihlížela nesmyslnému bombardování Jugoslávie,vypalování ropných polí v Kuvajtu a teď slepě přihlíží okupaci Sýrie Turky.Těmi Turky,kteří jsou mezi kandidáty pro vstup do EU.Copak dělá NATO na ochranu civilistů?Co dělá OSN proti vyvražďování Kurdů?NIC!!!To je ta správná demoška,že?Až vymřeme,myslím tím nás,co jsme tuto zemi stavěli a vytvářeli hodnoty,které porevoluční hodnostáři prošustrovali,tak ti mladí a rádoby vzdělaní rozprodají zbytek a celá země se stane součástí nesmyslného společenství,kde ČR bude jako chudá nevěsta.Za komančů nebylo ani dobře,ale ani špatně.Dnes má každý jedinou jistotu...že bude obrovskou finanční přítěží pro své blízké,až umře.Toť můj pohled na věc.

05.11.2019 20:34:10 | Bakchus

Obávám se, že politiku, resp. systém zastupitelské demokracie, poněkud přeceňujete.
Demokracie totiž neřeší problém.
Demokracie pouze zajišťuje, že politici jsou pravidelně obměňováni ve svobodných volbách.
Nic víc.
Není v jejích silách zajistit světový mír nebo to, aby člověk na stáří nebyl přítěží pro své blízké.
Není v silách žádného politického systému ani politika zajistit, že se nebude krást, že nebude korupce, že budeme všichni šťastní.
Vlády obvykle selhávají včetně vlád demokratických.
Podívejme se přitom na autoritářské státy, které dříve v mnoha zemích vládly, ať už to byly komunismy, fašismy nebo vojenské diktatury třeba v Jižní Americe. Tyto režimy měly pro řížení společnosti velmi silné páky, neboť se nemusely ohlížet na demokratické mechanismy. Mohly zkrátka rozhodnout bez
jakékoliv diskuse: přesto ekonomika v diktaturách zaostávala, problémy soužití
s menšinami přetrvávaly také, lidé kradli, podváděli, chybovali.
Rozdíl mezi diktaturou a demokracií je pouze v tom, že v diktatuře se o špatných věcech nemluví, resp. je o tom přímo zakázáno mluvit. Například v době komunismu se nehovořilo ani třeba o surových vraždách, aby to nekazilo dojem, neboť v komunismu jsou přece všichni šťastní a vrazi nejsou. Podobně nebyli ani bezdomovci, neboť takoví lidé se buď zavřeli do vězení za to, že nepracovali (trestný čin příživnictví) nebo v lepším případě do blázince.
Vaše tvrzení, že za komunismu "nebylo špatně" tedy patrně vychází z toho, že režim budil dojem většího pořádku. Těžko si třeba představíme, že předseda místního komunistického národního výboru by byl v Rudém právu pranýřován pro braní úplatků. To, že se však v tisku o takových věcech nemluvilo, neznamená, že nebyly.
Demokracie má tedy výhodu pouze ve své otevřenosti a v tom, že vykazuje menší míru násilí ze strany veřejné moci (neříkám přitom , že v ní nasilí zcela absentuje). Ostatně, a to už se opakuji, ozbrojené konflikty, o kterých hovoříte (Jugoslávie, Sýrie, Kuvajt, Kurdové) ani v jednom případě nevyvoval demokratický stát nebo demokratická vláda. Také dvě světové války, které až dodnes ovlivňují chod mezinárodního společenství, v obou případech vyvolala nedemokratická státní moc.

06.11.2019 19:51:09 | Racek

U koryt svině chrochtají stejně za každého režimu! :-)) Dobře napsáno s vysokou mírou srovnání i nadhledu. Každý režim má své dobré i špatné stránky. Ale většina lidí to nezažila na vlastní kůži, nemají srovnání ani nadhled, takže tě neocení. A mladá generace vůbec nic nepochopí, mají už jako vychovaný předsudek díky třiceti let politické propagandy po revoluci, že "komunisté jsou zločinci". Konec diskuze, o tom se nepochybuje. My, co si pamatujeme předchozí režim, který úplně stejně tvrdil, že "kapitalisté jsou zločinci", se musíme smát, jak hloupí a snadno ovlivnitelní až zneužitelní lidé mentálně jsou...Proto je to pořád stejné, za každého režimu. Něco dobrého za něco špatného. Bylo by zajímavé se tak za padesát let dožít dalšího režimu a poslechnout si, co "dehonestujícího" budou propagandisticky hlásat o téhle době. Asi nic dobrého, historie se stále opakuje, blbost lidská je nekonečná...a oficiální propaganda všemocná za každého režimu.

30.10.2019 11:28:43 | Lighter

Děkuji za čtení i komentář.

30.10.2019 19:25:37 | Racek

To pozor - komunisté JSOU zločinci. To není věc propagandy ale historicky doložených faktů. I když to leckdo třeba nepochopí.

30.10.2019 14:02:59 | A42

Kapitalisté taky jsou zločinci, až to nějaký "nezávislý" soud bude chtít odsoudit...Prašť jako uhoď, se tomu říká. :-) Obecně zločinci chorobně rádi vládnou, tak se přece nejlépe krade a tyranizuje, aneb jak se stát mocným a bohatým. (bez smajlíku dneska)

31.10.2019 10:08:47 | Lighter

Pokud chcete dělat odsudky čehokoliv, je dobré mít vlastní zkušenosti z obou stran barikády. U mne je ten poměr 22/21 let.
Tragikomický případ je Venezuela (jsou i další). Nějakého šášulu napadne doslova ukrást=znárodnit cizí investici, třeba ropné plošiny. A předpokládá, že na nich zůstanou cizí pracovníci a dokonce, že okradený je bude nejen nadále platit ale i dodávat nahradní díly a servisovat "výrobní prostředek".
Tragický případ je současná RF, tam krystalizuje opravdu velký průser. Ale to sem snad ani nepatří...

02.11.2019 03:39:01 | Lesan

Nedomnívám se, že případná absence vlastní zkušenosti automaticky brání člověku, aby hodnotil či uváděl názor. Ano, je problematické se vžít do pocitů tehdejších lidí a vždy je nutné brát v potaz, že se na historii díváme zpětně a víme, že v r. 1989 režim skončil. Tuto nespornou výhodu lidé žijící v nedemokracii neměli. Přesto například protektorát a s ním spojené události většina z nás již nezažila, ale můžeme jej hodnotit, což ostatně činí i většina historiků. Navíc, zažil-li člověk jak režim před r. 89, tak po něm, nemusí to nutně znamenat, že stál na obou stranách barikády. Podobně problematicky prezident Zeman argumentuje při zdůvodnění své avizované neúčasti při připomínkách 30. výročí sametové revoluce, když svou neúčast odůvodňuje tím, že zde budou jiní lidé než před 30 lety. Loňské 100. výročí republiky prezident připomínal a zcela jistě u toho byli jiní lidé než v r. 1918.

02.11.2019 16:20:49 | Racek

Tady už zaměňujeme pojmy, neboť kapitalismus je dejme tomu ekonomický systém a demokracie je systém politický. Je však prokazatelné, už jsem to tady někde psal, že spojení demokracie a tržní ekonomiky, zajišťuje jak nejvyšší/nejširší míru svobody, tak i ekonomické prosperity. Diktatury vedou zpravidla k perzekuci, chudobě a zaostávání, pokud daný stát nemá to štěstí, že je bohatý na přírodní zdroje. Podívejme se i na dnešní svět a jasně vidíme, že jakákoliv ohniska ozbrojených konfliktů a s nimi spojeného lidského utrpení jsou vždy spojena s nějakou formou státní diktatury.

31.10.2019 18:47:52 | Racek

Já tvrdím, že kapitalismus a demokracie jsou protiklady, které společně nefungují, už z jiných principů na kterých jsou postaveny. A komunismus taky nikdy neexistoval, byl to socialismus a státem řízený kapitalismus.

01.11.2019 10:09:24 | Lighter

Nemluvil bych o kapitalismu, spíše o tržní ekonomice, která je dnes doplňována státními zasáhy. A to spolu s demokracií funguje, jak vidíme u států Evropské unie, byť samozřejmě vše není (a nikdy ani nemůže být...) dokonalé.
Označit ekonomický systém před r. 1989 za státní kapitalismus je neobvyklé, k tomu i socialismus je poměrně podivné slovo, jehož význam je velmi sporný. Shodneme se však v tom, že komunisté chtěli společné vlastnictví výrobních prostředků. To zde teoreticky před r. 1989 bylo. Nicméně v praxi jednotlivé státní podniky byly řízeny nikoliv státem, ale jejich řediteli, náměstky a další stranickou nomenklaturou. Pro toto by se s velkou nadsázkou možná hodil termín, který jsi použil, tedy státní kapitalismus. Byl to systém založený na úlitbách, korupci, známostech, šeptandě ve stylu "kdo nekrade, okrádá rodinu". Tyto návyky se přenesly i do ekonomiky tržní zaváděné po r. 1989. Za některé přehmaty 90. let tak nemohou tradiční politické strany, ani demokratický parlament, ani zastupitelská demokracie, jak se nám snaží namluvit náš premiér a další populisté, ale to, že jsme se museli zbavit ekonomického systému panujícího před r. 1989, formálně téměř na 100 % zestátněného (na rozdíl od Polska, Maďarska), v němž, jak uvádím v předešlém komentáři, i náš současný předseda vlády profesně začínal...

01.11.2019 19:15:28 | Racek

Ano, jsou zločinci, nicméně od r. 2013 u nás převládá přezíravost vůči současným demokratickým institucím a roste nostalgie po režimu před r. 1989. Samotná nostalgie po svrženém autoritativním režimu není nic typicky českého, je to v podstatě přirozené a děje se ve většině zemí, které zažily přechod k demokracii. Nicméně v našem případě, kdy jsme jedním z mála států, kde si komunisté ponechali svůj původní název a jsou trvale významnou parlamentní stranou, jde o určitou raritu, která, dle mého názoru, má příčiny popsané v článku.

30.10.2019 19:31:56 | Racek

Myslím, že je pro nás typické, že si rádi hrajeme na lepší než jsme, popíráme třeba, že stále žijeme v době postkomunistické, vždyt nám stále vládnou lidé z té doby, jejich synáčkové, jejich známí a jiní tehdejší perspektivní "kádrové". Až po premiera. Jen si založili jiné strany a tváří se demokraticky a pravicově. Ale je to obyčejný populismus. A přitom s levicí spolupracují i na vládní úrovni. :-))

01.11.2019 10:16:58 | Lighter

Je pravdou, že mezi dnešními politiky stále převažují ti, co své pracovní kariéry začínali v 80. letech. Nicméně to je jev dočasný. Primární chybou dnešní politické scény a populismu je prosazování "programu" založeného na negativních emocích, nikoliv na pevné politické ideologii, ať již pravicové nebo levicové. A emoce, jak víme i ze soukromého života, jsou velmi vrtkavé a nestálé, což vede k tomu, že i populistické či protestní strany nejsou čitelné, neustále mění názory a utápějí se ve vnitřních rozkolech, negativní emoce tedy dostihnou i tyto strany samotné. Krásně to dnes pozorujeme na vnitřních hádkách a sporech u Pirátů.... A předtím se i Okamurovi rozpadl jeho Úsvit a musel si vymyslet jinou stranu.

01.11.2019 18:59:22 | Racek

Je to složitější záležitost, o tom žádná. Já jen bezprostředně reagovala na to, co psal Lighter.
Jinak jsou i jiné "rarity". Třeba když činovníci EU oslavují veřejně Marxovu památku apod.

30.10.2019 19:41:24 | A42

Máte-li na mysli Junckerovu účast na oslavách 200. výročí narození K. Marxe, je zajímavé, že v ČR toto kritizovali jen poslanci ODS či KDU, vládnoucí ANO mlčelo.

30.10.2019 21:43:40 | Racek

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí